Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-04-05, 13:11 Polska Agencja Prasowa

W wielkanocnym orędziu papież modlił się o pokój w Iraku i Syrii

Na zakończenie papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Fot. PAP/EPA
Na zakończenie papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Fot. PAP/EPA
W wielkanocnym orędziu papież Franciszek zaapelował o pokój w Iraku, Syrii, Ziemi Świętej i Libii oraz na Ukrainie. Papież mówił o dramacie prześladowanych chrześcijan i prosił o "pokorną odwagę przebaczenia".
Po uroczystej mszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na udekorowanym kwiatami placu Świętego Piotra Franciszek wygłosił w południe orędzie z balkonu bazyliki watykańskiej. Rozpoczął je słowami: "Jezus Chrystus zmartwychwstał! Miłość pokonała nienawiść, życie zwyciężyło śmierć, światło rozproszyło ciemności!".

Podkreślił, że Jezus wskazuje każdemu drogę życia i szczęścia. Tą drogą - przypomniał - jest pokora, uniżenie.

"Zmartwychwstałego Pana prosimy o łaskę, aby nie ulegać pysze, rodzącej przemoc i wojny, ale abyśmy mieli pokorną odwagę przebaczenia i pokoju" - oświadczył Franciszek.

Zwrócił uwagę na dramat prześladowanych chrześcijan mówiąc: "Zwycięskiego Jezusa prosimy, by ulżył cierpieniom tak wielu naszych braci prześladowanych z powodu Jego imienia, jak również tych wszystkich, którzy niesprawiedliwie ponoszą konsekwencje konfliktów i aktów przemocy".

Następnie Franciszek zaapelował o położenie kresu licznym aktom przemocy i konfliktom na świecie. "Prosimy o pokój dla Syrii i Iraku, aby ustał szczęk broni i przywrócono dobre relacje między różnymi grupami tworzącymi te umiłowane kraje" - powiedział.

Wezwał wspólnotę międzynarodową, by nie pozostawała bierna w obliczu ogromnej tragedii humanitarnej w tych krajach i dramatu wielu uchodźców. Apelował też o pokój dla wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej, aby zakończyły się lata "cierpień i podziałów" między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Papież mówił następnie o sytuacji w Libii, gdzie, jak zaznaczył, trwa "absurdalny rozlew krwi i wszelka barbarzyńska przemoc", a także o pogrążonych w konflikcie Jemenie oraz Nigerii. Wspomniał o masakrze blisko 150 studentów na kampusie uniwersyteckim w Kenii.

Franciszek modlił się w intencji porozumienia z Lozanny w sprawie irańskiego programu atomowego. "Niech będzie ono - dodał - decydującym krokiem w kierunku świata bardziej bezpiecznego i braterskiego".

"Niech Zmartwychwstanie Pana przyniesie światło ukochanej Ukrainie, zwłaszcza tym, którzy doznali przemocy podczas konfliktu w minionych miesiącach. Oby ten kraj odnalazł pokój i nadzieję dzięki zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron" - powiedział.

Następnie Franciszek modlił się o pokój i wolność dla osób zniewolonych przez innych ludzi i organizacje przestępcze, dla ofiar handlarzy narkotykami, często "sprzymierzonych z przedstawicielami władz, którzy powinny bronić pokoju i harmonii w rodzinie ludzkiej".

"Prosimy też o pokój dla świata podporządkowanego handlarzom bronią" - powiedział.

Modlitwę dedykował wszystkim zepchniętym na margines, więźniom i imigrantom, ludziom odrzucanym, maltretowanym i cierpiącym, chorym, dzieciom doświadczającym przemocy.

Niech do wszystkich - mówił - dotrze pocieszający głos Pana Jezusa: +Pokój wam!+, +Nie lękajcie się, zmartwychwstałem i zawsze będę z wami!+".

Na zakończenie papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) i złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Po uroczystej porannej mszy, odprawionej w strugach ulewnego deszczu, Franciszek zdążył jeszcze przed południowym orędziem, korzystając z rozpogodzenia, objechać w papamobile plac Świętego Piotra i pozdrowić wiernych.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej 2019-11-12, godz. 16:03 Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. „To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem zaszczycona” Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja. » więcej 2019-11-12, godz. 13:55 Orędzie prezydenta Dudy, ślubowanie posłów. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji podziękował Polakom za udział w wyborach i rekordową frekwencję. - Dali wyraz swojej ... » więcej 2019-11-11, godz. 20:11 Policja: Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie było spokojnie Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają tr ... » więcej 2019-11-11, godz. 17:04 Prof. Nowak: „Polski orzeł, żeby swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” Żywiołem polskiego orła jest wolność, ale żeby swobodnie szybować trzeba mieć gniazdo, gdzie można wrócić - mówił prof. Andrzej Nowak w poniedziałek, dziękują ... » więcej 2019-11-11, godz. 10:03 Prezydent: dziś nasze wejście do amerykańskiego Visa Waver Program staje się faktem Wejście Polski do amerykańskiego Visa Waver Program staje się dziś faktem. Polacy czekali na to nie tylko dlatego, by mieć ułatwienia w podróży. To była także ... » więcej 2019-11-08, godz. 20:26 Premier Mateusz Morawiecki podał skład rządu. Jest kilka nowych nazwisk W siedzibie PiS przedstawiono skład i strukturę nowego rządu.Większość ministrów rządu obecnej kadencji utrzyma swoje stanowiska. - To będzie w dużej mierze r ... » więcej 2019-11-08, godz. 11:52 Szkoła do hymnu. O 11.11 śpiewali wspólnie uczniowie i nauczyciele w całej Polsce Prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie, o symbolicznej godzinie 11.11, odśp ... » więcej 2019-11-06, godz. 12:34 Od 11 listopada bez wiz do USA. W celach biznesowych i turystycznych do 90 dni 11 listopada Polska dołączy do programu ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych. Ogłosił to prezydent Andrzej Duda po pilnym spotkaniu z ambasador USA w Pol ... » więcej 2019-11-05, godz. 19:56 Tusk: nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich O rezygnacji poinformował we wtorek szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami Polsat News i TVN24. » więcej
1234567