Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 85 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 85 km/h.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w porywach do 85 km/h.
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-04-05, 13:11 Polska Agencja Prasowa

W wielkanocnym orędziu papież modlił się o pokój w Iraku i Syrii

Na zakończenie papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Fot. PAP/EPA
Na zakończenie papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Fot. PAP/EPA
W wielkanocnym orędziu papież Franciszek zaapelował o pokój w Iraku, Syrii, Ziemi Świętej i Libii oraz na Ukrainie. Papież mówił o dramacie prześladowanych chrześcijan i prosił o "pokorną odwagę przebaczenia".
Po uroczystej mszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na udekorowanym kwiatami placu Świętego Piotra Franciszek wygłosił w południe orędzie z balkonu bazyliki watykańskiej. Rozpoczął je słowami: "Jezus Chrystus zmartwychwstał! Miłość pokonała nienawiść, życie zwyciężyło śmierć, światło rozproszyło ciemności!".

Podkreślił, że Jezus wskazuje każdemu drogę życia i szczęścia. Tą drogą - przypomniał - jest pokora, uniżenie.

"Zmartwychwstałego Pana prosimy o łaskę, aby nie ulegać pysze, rodzącej przemoc i wojny, ale abyśmy mieli pokorną odwagę przebaczenia i pokoju" - oświadczył Franciszek.

Zwrócił uwagę na dramat prześladowanych chrześcijan mówiąc: "Zwycięskiego Jezusa prosimy, by ulżył cierpieniom tak wielu naszych braci prześladowanych z powodu Jego imienia, jak również tych wszystkich, którzy niesprawiedliwie ponoszą konsekwencje konfliktów i aktów przemocy".

Następnie Franciszek zaapelował o położenie kresu licznym aktom przemocy i konfliktom na świecie. "Prosimy o pokój dla Syrii i Iraku, aby ustał szczęk broni i przywrócono dobre relacje między różnymi grupami tworzącymi te umiłowane kraje" - powiedział.

Wezwał wspólnotę międzynarodową, by nie pozostawała bierna w obliczu ogromnej tragedii humanitarnej w tych krajach i dramatu wielu uchodźców. Apelował też o pokój dla wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej, aby zakończyły się lata "cierpień i podziałów" między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Papież mówił następnie o sytuacji w Libii, gdzie, jak zaznaczył, trwa "absurdalny rozlew krwi i wszelka barbarzyńska przemoc", a także o pogrążonych w konflikcie Jemenie oraz Nigerii. Wspomniał o masakrze blisko 150 studentów na kampusie uniwersyteckim w Kenii.

Franciszek modlił się w intencji porozumienia z Lozanny w sprawie irańskiego programu atomowego. "Niech będzie ono - dodał - decydującym krokiem w kierunku świata bardziej bezpiecznego i braterskiego".

"Niech Zmartwychwstanie Pana przyniesie światło ukochanej Ukrainie, zwłaszcza tym, którzy doznali przemocy podczas konfliktu w minionych miesiącach. Oby ten kraj odnalazł pokój i nadzieję dzięki zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron" - powiedział.

Następnie Franciszek modlił się o pokój i wolność dla osób zniewolonych przez innych ludzi i organizacje przestępcze, dla ofiar handlarzy narkotykami, często "sprzymierzonych z przedstawicielami władz, którzy powinny bronić pokoju i harmonii w rodzinie ludzkiej".

"Prosimy też o pokój dla świata podporządkowanego handlarzom bronią" - powiedział.

Modlitwę dedykował wszystkim zepchniętym na margines, więźniom i imigrantom, ludziom odrzucanym, maltretowanym i cierpiącym, chorym, dzieciom doświadczającym przemocy.

Niech do wszystkich - mówił - dotrze pocieszający głos Pana Jezusa: +Pokój wam!+, +Nie lękajcie się, zmartwychwstałem i zawsze będę z wami!+".

Na zakończenie papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) i złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Po uroczystej porannej mszy, odprawionej w strugach ulewnego deszczu, Franciszek zdążył jeszcze przed południowym orędziem, korzystając z rozpogodzenia, objechać w papamobile plac Świętego Piotra i pozdrowić wiernych.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2019-04-23, godz. 11:28 Manifestacja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej o godz. 11 rozpoczęła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. » więcej 2019-04-22, godz. 12:28 Rząd na Sri Lance: ataki na kościoły i hotele przeprowadziła radykalna grupa islamska Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri L ... » więcej 2019-04-20, godz. 21:47 Abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:30 W lasach sucho jak pieprz! Najwyższy stopień zagrożenia pożarem W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 ... » więcej 2019-04-20, godz. 05:43 Papież na Drodze Krzyżowej w Koloseum: wszystkie krzyże świata Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek mówił o 'wszystkich krzyżach świata' i modlił się za osoby spragnione spr ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej
1234567