Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-03-03, 18:19 Polska Agencja Prasowa

Putin: Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową

Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową – oświadczył we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Alaksandra Łukaszenki.
„Ustaliliśmy, że będzie kontynuowana praca nad stworzeniem wspólnej przestrzeni wizowej. Chodzi o przygotowanie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz wydanych obywatelom państw obcych” – oświadczył Putin.

Rosja i Białoruś podpisały też we wtorek w Moskwie cztery porozumienia, w tym o wymianie informacji o obywatelach obu państw objętych zakazem wyjazdu oraz o wzajemnych uznaniu decyzji o odmowie wjazdu na teren Państwa Związkowego.

Łukaszenka, otwierając posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej, podkreślił, że już drugi rok z rzędu spada wymiana handlowa między Rosja i Białorusią, co wynika według niego z niesprzyjającej koniunktury zewnętrznej.

„Ale niekiedy i my sami się nie staramy i tworzymy napięcie w stosunkach handlowych. Wszystkie te bariery należy usuwać i zrobimy to” – zapewnił. Od października 2014 r. Rosja wprowadziła np. zakaz importu wyrobów ponad 20 białoruskich przetwórni mięsnych z powodu - jak twierdziła strona rosyjska - znalezienia w niej wirusa afrykańskiego pomoru świń lub szkodliwych substancji. Potem zakazy te stopniowo znoszono.

Łukaszenka zaznaczył również, że należy wypracować wspólną politykę przemysłową oraz tworzyć wspólne rynki.

W trakcie posiedzenia Putin zapewnił, że Rosja i Białoruś uproszczą sobie nawzajem dostęp na rynku towarów i usług. „Szefowie rządów zatwierdzili kompleksowy plan posunięć na rzecz stworzenia lepszych warunków dla rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej. Przygotowano plan wspólnych działań na rzecz uproszczenia wzajemnego dostępu na rynki towarów i usług” – oznajmił prezydent Rosji.

Łukaszenka nie wykluczył, że funkcje i kompetencje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której oprócz Rosji i Białorusi należą także Kazachstan, Armenia i Kirgistan, mogłyby zostać rozszerzone. „Jestem przekonany, że nasze kraje bezwarunkowo rozumieją konieczność dalszego rozwoju naszego projektu” – oznajmił.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Łukaszenka został odznaczony rosyjskim orderem Aleksandra Newskiego „za ogromny wkład osobisty w rozwój tradycyjnie przyjaznych więzi między Rosją i Białorusią, a także pogłębienie dwustronnej współpracy w sferze polityki, obronności, gospodarki i spraw społecznych”.(PAP)

Kraj - świat

2019-05-18, godz. 15:44 Premier: Tegoroczne wakacje rozpoczną się wcześniej Rok szkolny 2018/19 zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca - poinformował premier Mateusz Morawi ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:00 75 lat temu Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino 75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze zna ... » więcej 2019-05-15, godz. 20:46 Prezydent: M. Magierowski został zaatakowany i poniżony; władze Izraela muszą to wyjaśnić W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem po ... » więcej 2019-05-14, godz. 15:54 Minister Ziobro: kary za przestępstwa związane z pedofilią będą surowsze Surowsze karanie m.in. przestępstw związanych z pedofilią zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rząd ... » więcej 2019-05-12, godz. 17:58 Kaczyński: przestępstwa niektórych księży nie mogą być podstawą do ataku na Kościół W Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to nie oznacza tolerancji wobec jakiejkolwiek patologii, także wobec przestępstw pedofilii. » więcej 2019-05-12, godz. 12:14 Prymas o filmie Sekielskiego: przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech P ... » więcej 2019-05-10, godz. 20:14 Schetyna: Koalicja Europejska rozszerzy się o nowe podmioty; szczegóły w przyszłym tygodniu O planach rozszerzenia Koalicji Europejskiej o nowe podmioty Schetyna poinformował podczas piątkowej debaty z amerykańskim historykiem Timothy Snyderem. Koali ... » więcej 2019-05-10, godz. 13:54 Nastolatek dźgnięty nożem przez rówieśnika w szkole w warszawskim Wawrze nie żyje W szkole na warszawskim Wawrze jedno z dzieci miało zaatakować drugie niebezpiecznym narzędziem - przekazała w piątek stołeczna policja. Zaatakowane dziecko z ... » więcej 2019-05-10, godz. 09:51 Para prezydencka złoży wizytę w Białym Domu. Zaproszenie z Waszyngtonu Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu - poinformował szef ... » więcej 2019-05-09, godz. 17:18 Związkowcy OPZZ manifestowali w Warszawie. W sprawie emerytur Przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się w czwartek pikieta członków OPZZ. Związkowcy domagali się wprowadzenia emerytur st ... » więcej
1234567