Niedziela, 23 lutego 2020 r.   Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-03-03, 18:19 Polska Agencja Prasowa

Putin: Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową

Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową – oświadczył we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Alaksandra Łukaszenki.
„Ustaliliśmy, że będzie kontynuowana praca nad stworzeniem wspólnej przestrzeni wizowej. Chodzi o przygotowanie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz wydanych obywatelom państw obcych” – oświadczył Putin.

Rosja i Białoruś podpisały też we wtorek w Moskwie cztery porozumienia, w tym o wymianie informacji o obywatelach obu państw objętych zakazem wyjazdu oraz o wzajemnych uznaniu decyzji o odmowie wjazdu na teren Państwa Związkowego.

Łukaszenka, otwierając posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej, podkreślił, że już drugi rok z rzędu spada wymiana handlowa między Rosja i Białorusią, co wynika według niego z niesprzyjającej koniunktury zewnętrznej.

„Ale niekiedy i my sami się nie staramy i tworzymy napięcie w stosunkach handlowych. Wszystkie te bariery należy usuwać i zrobimy to” – zapewnił. Od października 2014 r. Rosja wprowadziła np. zakaz importu wyrobów ponad 20 białoruskich przetwórni mięsnych z powodu - jak twierdziła strona rosyjska - znalezienia w niej wirusa afrykańskiego pomoru świń lub szkodliwych substancji. Potem zakazy te stopniowo znoszono.

Łukaszenka zaznaczył również, że należy wypracować wspólną politykę przemysłową oraz tworzyć wspólne rynki.

W trakcie posiedzenia Putin zapewnił, że Rosja i Białoruś uproszczą sobie nawzajem dostęp na rynku towarów i usług. „Szefowie rządów zatwierdzili kompleksowy plan posunięć na rzecz stworzenia lepszych warunków dla rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej. Przygotowano plan wspólnych działań na rzecz uproszczenia wzajemnego dostępu na rynki towarów i usług” – oznajmił prezydent Rosji.

Łukaszenka nie wykluczył, że funkcje i kompetencje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której oprócz Rosji i Białorusi należą także Kazachstan, Armenia i Kirgistan, mogłyby zostać rozszerzone. „Jestem przekonany, że nasze kraje bezwarunkowo rozumieją konieczność dalszego rozwoju naszego projektu” – oznajmił.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Łukaszenka został odznaczony rosyjskim orderem Aleksandra Newskiego „za ogromny wkład osobisty w rozwój tradycyjnie przyjaznych więzi między Rosją i Białorusią, a także pogłębienie dwustronnej współpracy w sferze polityki, obronności, gospodarki i spraw społecznych”.(PAP)

Kraj - świat

2020-02-21, godz. 18:23 Wojsko Polskie przetransportowało kolejną grupę Polaków z Wuhan do Polski Wojsko Polskie zrealizowało kolejny transport powietrzny obywateli polskich z chińskiego Wuhan - przez Paryż. Wobec pasażerów zostanie zastosowana taka sama p ... » więcej 2020-02-21, godz. 17:41 Kantar: 40 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy, 21 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich; Małgorzata Ki ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Prawdopodobny zabójca z Hanau znaleziony martwy w domu Mężczyzna, który prawdopodobnie zamordował w Hanau dziewięć osób, został w czwartek rano znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, ż ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:54 Prezydent Andrzej Duda przedstawia swoich ludzi. Szefową kampanii bydgoszczanka Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a b. premier Beata Szydło - sztabu p ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej 2020-02-18, godz. 06:45 W Polsce hospitalizowanych jest 13 osób z powodu podejrzeń koronawirusa W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:17 Uprowadzony chłopczyk rozmawiał z matką przez telefon. Prawdopodobnie jest za granicą W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mo ... » więcej 2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej
1234567