Wtorek, 28 stycznia 2020 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Ruch whadłowy na drodze krajowej nr 5 Bydgoszcz - Szubin (64 km 800). Zderzyły się 2 ciężarówki i samochód osobowy.
Trzy osoby ranne w wypadku w Wielkim Głęboczku na drodze nr 15, na odcinku Brodnica - Nowe Miasto Lubawskie. Ruch wahadłowy
Ruch whadłowy na drodze krajowej nr 5 Bydgoszcz - Szubin (64 km 800). Zderzyły się 2 ciężarówki i samochód osobowy.
Trzy osoby ranne w wypadku w Wielkim Głęboczku na drodze nr 15, na odcinku Brodnica - Nowe Miasto Lubawskie. Ruch wahadłowy
Ruch whadłowy na drodze krajowej nr 5 Bydgoszcz - Szubin (64 km 800). Zderzyły się 2 ciężarówki i samochód osobowy.
Trzy osoby ranne w wypadku w Wielkim Głęboczku na drodze nr 15, na odcinku Brodnica - Nowe Miasto Lubawskie. Ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2014-07-13, 13:27 Polska Agencja Prasowa

Papież: Kościół walczy z pedofilią, żeby ją pokonać

W rozmowie opublikowanej w niedzielę przez dziennik "La Repubblica" papież Franciszek powiedział, że Kościół walczy z pedofilią, żeby ją pokonać. Czyny te nazwał "trądem" i podkreślił, że w Kościele pedofilia dotyka także biskupów i kardynałów.
"Jak Jezus użyję kija przeciwko księżom pedofilom" - głosi tytuł rozmowy z papieżem na pierwszej stronie rzymskiej gazety.

"Także my mamy ten trąd w domu" - mówił Franciszek o pedofilii. Podkreślił, że wie od swoich współpracowników, iż w Kościele zjawisko to dotyczy 2 procent duchownych.

Te dane powinny mnie uspokajać, ale muszę powiedzieć, że w ogóle mnie to nie uspokaja. Uważam to za coś niesłychanie poważnego. Dwa procent to księża, a nawet biskupi i kardynałowie. A inni, jeszcze liczniejsi, wiedzą, ale milczą, wymierzają karę, ale bez podania powodu" - oświadczył Franciszek. "Uważam ten stan rzeczy za nie do zniesienia i mam zamiar stawić mu czoło z surowością, jakiej wymaga" - podkreślił.

Papież zaznaczył, że Jezus przebaczał grzesznikom z miłosierdziem. "Ale kiedy używał kija, brał go po to, by przegnać demona, który zawładnął duszą" - powiedział w drugiej już rozmowie przeprowadzonej przez założyciela dziennika "La Repubblica" Eugenio Scalfariego.

Franciszek wyjaśnił, że Kościół walczy z pedofilią, "żeby ją pokonać". Zwrócił uwagę, że do czynów takich dochodzi także w rodzinach, które powinny być "sanktuariami", w których dzieci i młodzież wychowywane są w duchu miłości i uczone dobra, gdzie mają poznawać świat i życie, poprzez zabawę i zgłębianie wiedzy.

Wychowanie dziecka papież porównał do opieki nad kwiatem, który się podlewa, chroni przed niepogodą i pasożytami. Tak zdaniem Franciszka powinna wyglądać też edukacja. "Tymczasem wydaje się, że edukacja taka jaką rozumiemy, porzuciła rodziny" - zastrzegł.

Mówiąc o mafii papież wyznał, że chciałby dowiedzieć się o niej więcej, ponieważ nie zna zbyt dobrze tego zjawiska i nie rozumie mentalności mafiosów. "W Argentynie - wyjaśnił - tak, jak wszędzie, są przestępcy, złodzieje, mordercy, ale nie ma mafii".

"Niektórzy księża mają tendencję pomijać zjawisko mafii. Naturalnie potępiają konkretne zbrodnie, oddają hołd ofiarom, pomagają, jak mogą ich rodzinom, ale publiczne i stałe denuncjowanie mafii jest rzadkie" - zauważył Franciszek.

Przypomniał stanowcze słowa przeciwko mafiom, jakie - jako pierwszy papież - wygłosił na Sycylii Jan Paweł II. Zauważył, że przemówienie to spotkało się z wielkim aplauzem.

Tematem rozmowy Scalfariego z papieżem był niedawny szeroko nagłośniony we Włoszech epizod z Kalabrii, gdzie religijna procesja niosąca figurę Matki Bożej Łaskawej zatrzymała się, na znak szacunku, przed domem mafiosa, gdzie odbywa on karę dożywocia. Franciszek zapewnił: "To się zmienia i zmieni".

"Będziemy stale denuncjować mafię, a nie od czasu do czasu. Pedofilia, mafia - Kościół, lud Boży, księża, wspólnota będą mieć wśród innych zadań także te dwie najważniejsze kwestie" - oświadczył.

Pytany o celibat księży, papież przypomniał, że został on ustanowiony w X wieku, a więc - jak zaznaczył - 900 lat po śmierci Jezusa. "Problem oczywiście istnieje, ale nie jest on wielkiej wagi. Potrzeba czasu, ale rozwiązania są i je znajdę" - odparł Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Kraj - świat

2020-01-28, godz. 08:08 Pierwszy przypadek koronawirusa w Niemczech. „Pacjent z Bawarii w stanie dobrym" W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. - Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii - poinformował w poniedzi ... » więcej 2020-01-27, godz. 16:23 Zakończyły się główne uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Wzięło w nich udział około 4 tysiące osób. W namiocie rozłożonym nad Bramą Śmierci zasiedli byli więźniowie i członkowie ponad 60 delegacji państwowych. » więcej 2020-01-27, godz. 11:25 Wieńce pod Ścianą Straceń. 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Kilkudziesięcioro byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w poniedziałek wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwi ... » więcej 2020-01-26, godz. 09:15 Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki - powiedział w Polskim Radiu Jan Bondar - rzecznik Głównego In ... » więcej 2020-01-25, godz. 18:45 Kosiniak-Kamysz: podjęliśmy uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej; mówimy w niej o wpisaniu do statutu partii postulatów Pawła Kukiza - poinformował lide ... » więcej 2020-01-25, godz. 17:25 Kandydaci na szefa PO: najważniejsze wybory prezydenckie Najważniejszym zadaniem nowego przewodniczącego PO będzie doprowadzenie do zwycięstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - mówili w sobotę kandydaci na szefa Platfor ... » więcej 2020-01-25, godz. 10:45 Liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 41 Władze Chin oficjalnie potwierdziły w sobotę rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród kt ... » więcej 2020-01-24, godz. 20:43 We Francji dwa przypadki zakażenia koronawirusem z Wuhan. Pierwsze w Europie Francuska minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała w piątek, że we Francji pojawiły się dwa potwierdzone przypadki zakażenia wirusem z Wuhan. » więcej 2020-01-23, godz. 19:18 Trzy Izby SN: gdy w składzie sądu osoba wyłoniona przez obecną KRS - nienależyta obsada sądu Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wyni ... » więcej 2020-01-23, godz. 19:12 Sejm przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych. Opozycja: to zamach stanu Sejm w czwartek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Ozna ... » więcej
1234567