Niedziela, 31 maja 2020 r.   Imieniny: Anieli, Petronel
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Apartamentowiec
2014-05-27, 19:42 Polska Agencja Prasowa

Nieformalny szczyt UE o eurowyborach i Ukrainie

Przywódcy państw UE spotkali się na nieformalnej kolacji w Brukseli. Fot. PAP/EPA
Przywódcy państw UE spotkali się na nieformalnej kolacji w Brukseli. Fot. PAP/EPA
Przywódcy państw UE spotkali się we wtorek wieczorem na nieformalnej kolacji w Brukseli, aby podsumować wyniki eurowyborów i przeprowadzić pierwsze dyskusje o wyborze nowego szefa Komisji Europejskiej. Tematem szczytu jest też sytuacja na Ukrainie.
Spotkanie jest pierwszą okazją, by wyciągnąć wnioski z sukcesu populistów i eurosceptyków w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"UE nie może po prostu zignorować tych wyników i postępować, jakby nic się nie stało - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE. - Potrzebujemy zmian". Także prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że sukces skrajnej prawicy w jego kraju jest problemem całej UE. "Europa musi posłuchać tego, co stało się we Francji" - oświadczył.

Zwycięstwa Frontu Narodowego Marine Le Pen we Francji, Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w Wielkiej Brytanii, Duńskiej Partii Ludowej, a także dobre wyniki skrajnej prawicy i lewicy w innych krajach (jak Austria, Grecja czy Finlandia) zapewne zmienią i skomplikują pracę UE.

Zdaniem ekspertów rządy w wielu krajach będą starały się zadowolić eurosceptycznych wyborców, co może zahamować integrację w strefie euro, osłabić dyscyplinę budżetową czy też wpłynąć na bardziej restrykcyjną politykę imigracyjną. "Rządzący będą twierdzić, że nie mogą się na coś zgodzić z powodu siły antyunijnych partii w swoich krajach" - ocenił na powyborczej konferencji Fabian Zuleeg z brukselskiego think-tanku European Policy Centre. Jego zdaniem w wielu krajach Unii ludzie mają dość pogłębiania integracji europejskiej, co może oznaczać okres politycznej stagnacji w UE.

Na wtorkowej kolacji przywódców mają zapaść też pierwsze ustalenia dotyczące wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej, ale jego formalna nominacja nastąpi dopiero na szczycie UE pod koniec czerwca.

We wtorek po południu liderzy grup politycznych w europarlamencie uzgodnili, że to kandydat europejskich chadeków na szefa KE, były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker jako pierwszy podejmie próbę sformowania koalicji, która poprze jego wybór. Chadecka Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należą PO i PSL, wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z unijnym traktatem to przywódcy nominują kwalifikowaną większością głosów nowego szefa Komisji, biorąc pod uwagę wyniki wyborów europejskich. Wybiera go jednak Parlament Europejski większością głosów wszystkich swoich członków.

Dlatego aby zostać szefem Komisji Juncker musiałby uzyskać zarówno wystarczające poparcie wśród rządów państw Unii, jak i europarlamentu. "Żadna z partii nie może sama nominować szefa KE. Będzie on musiał uzyskać szeroką większość" - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według niej we wtorek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma uzyskać od przywódców mandat do negocjacji z europarlamentem w sprawie obsady tego kluczowego stanowiska.

Nieoficjalnie wiadomo, że niektórzy przywódcy państw UE nie są skłonni poprzeć Junckera. Według mediów premier Cameron miał rozmawiać telefonicznie na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierami Polski Donaldem Tuskiem, Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem oraz Węgier Viktorem Orbanem, przekonując ich, że Juncker nie jest właściwą osobą na stanowisko szefa KE - szczególnie w obliczu triumfu partii antyunijnych w eurowyborach.

O tę funkcję mogą starać się również: kandydat europejskich socjalistów, szef PE Martin Schulz i reprezentujący liberałów Belg Guy Verhofstadt. Nie jest wykluczone, że przywódcy państw UE nie nominują żadnego z kandydatów wystawionych przez największe europejskie partie polityczne. Według komentatorów w grę mogą wchodzić również m.in. premier Danii Helle Thorning-Schmidt, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, premier Finlandii Jyrki Katainen, premier Irlandii Enda Kenny, były premier Łotwy Valdis Dombrovskis czy były premier Włoch Enrico Letta.

Szefowie państw i rządów UE mają omówić także sytuację po wyborach prezydenckich na Ukrainie. W poniedziałek UE uznała, że udane wybory na Ukrainie były dużym krokiem w kierunku deeskalacji napięć i przywrócenia bezpieczeństwa w tym kraju. Wyraziła też zadowolenie z sygnałów, że Rosja zamierza uszanować wolę narodu ukraińskiego.

Niedzielne wybory prezydenckie na Ukrainie wygrał w pierwszej turze biznesmen i były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko. Na wschodzie Ukrainy głosowanie zostało zakłócone przez prorosyjskich separatystów. Jednak zdaniem komentatorów Rosja nie dała UE powodów do kolejnego zaostrzenia sankcji, czym grożono, gdyby Moskwa przeszkodziła w przeprowadzeniu wolnych i uczciwych wyborów na Ukrainie.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

Kraj - świat

2020-05-30, godz. 10:35 Kujawsko-Pomorskie bez nowego przypadku zakażenia koronawirusem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 221 osób, z czego 178 na Śląsku - podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej ... » więcej 2020-05-30, godz. 08:35 Bez maseczki na ulicy pod warunkiem zachowania 2 m dystansu Od soboty nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach ... » więcej 2020-05-29, godz. 21:08 Koronawirus w kraju: 192 zakażenia. Kujawsko-pomorskie bez zgłoszeń Ministerstwo Zdrowia podało kolejne statystyki dotyczące walki z wirusem Covid-19. Zakażonych ubywa. Najwolniej na Śląsku. Nasz region nie pojawił się w wiecz ... » więcej 2020-05-29, godz. 20:11 Jerzy Pilch nie żyje. Był pisarzem, publicystą, dramaturgiem [archiwalna rozmowa] Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych, nie żyje. Miał 68 lat, od lat zmagał się z chorobą Parkinsona. » więcej 2020-05-29, godz. 10:19 Ministerstwo Zdrowia: 141 nowych przypadków koronawirusa, kolejne 5 osób zmarło Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 141 osób, w sumie zanotowano dotąd 22 tys. 964 przypadki - podało w piątek rano Minister ... » więcej 2020-05-28, godz. 18:03 Ministerstwo Zdrowia: 225 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 8 kolejnych osób Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 225 osób - poinformowało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. 69 przypadków dot ... » więcej 2020-05-28, godz. 11:55 Rzecznik MZ: poza trzema województwami mamy spadek liczby zachorowań - Poza trzema województwami, czyli śląskim, łódzkim i wielkopolskim mówimy o spadku liczby zachorowań; tam są ogniska, które w przyszłym tygodniu powinny wyga ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:35 Ministerstwo Zdrowia: 127 nowych zakażeń koronawirusem, w regionie nie ma - Mamy 127 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, dwie kolejne osoby nie żyją - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (28 maja) rano. » więcej 2020-05-27, godz. 17:55 170 nowych zakażeń koronawirusem, Śląsk ciągle na czele. Raport wieczorny z 27 maja - Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, trzy kolejne osoby nie żyją - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (27 maja) wieczore ... » więcej 2020-05-27, godz. 16:37 Abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania dyspens w niedzielnych mszach św. Przewodniczący KEP zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podes ... » więcej
1234567