Wtorek, 04 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Dominika, Protazego, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-13, 06:15 Michał Jędryka

Antoni Mężydło [wideo]

Antoni Mężydło. Fot. Archiwum
Antoni Mężydło. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Antoni Mężydło
Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Michał Jędryka: Dlaczego Senat panie pośle? Czy to był pana wybór czy tak postanowiły struktury pańskiej formacji politycznej?

Antoni Mężydło: To trudno powiedzieć, tak się po prostu ułożyło. To jest dosyć naturalne, że w pewnym wieku, z większym doświadczeniem parlamentarnym przechodzi się do wyższej izby parlamentu, bo mam spore doświadczenie jak legislator, szczególnie w dziedzinie prawa gospodarczego, wprowadzałem nowe instytucje, nowe przepisy prawne.

O jakich przepisach pan mówi?

O prawie telekomunikacyjnym, o obligu giełdowym, to nowy przepis, który wzbudził zainteresowanie nawet w państwach w których jest dość duża konkurencyjność jeśli chodzi o rynek energetyczny. To był mój projekt autorski. To zapobiegło, przez długie lata, bankructwom przemysłu energochłonnego, bo hurtowa cena energii elektrycznej, wtedy obniżyła się z 300 zł do 160 zł i utrzymywała się do zeszłego roku. Natomiast wprowadzenie konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym dało oszczędności w sumie, przez te lata, porównywalne z dotychczasowym programem 500+. To są duże osiągnięcia. - zmianą prawa można spowodować, że więcej pieniędzy zostaje u ludzi w kieszeniach. To doświadczenie chcę wykorzystać w Senacie. (...).

Minęło 30 lat od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, jakie refleksje towarzyszą dziś panu przy tym wspomnieniu?

Uważam, że ten rząd odegrał ważną rolę i ten sposób myślenia o Polsce, o reformach gospodarczych, to się wiąże z Planem Balcerowicza, ten program zapobiegł bankructwu gospodarki. Tamten rząd wywarł wpływ na przyszłość polskiej polityki i myślę, że to jest bardzo pozytywne. Praktycznie do obecnej kadencji w tym nurcie, w tej filozofii uprawiania polityki, którą tworzył wtedy Mazowiecki. To się nazywało III Rzeczpospolitą. Były próby w 2005 - 2007, ja też w tym uczestniczyłem, odejścia od tej polityki III RP, ale one się nie udały. (...).


wybory

Zobacz także

2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej 2020-07-24, godz. 06:50 Wiesław Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Wiesław Kamiński - bydgoski operator numeru 112. Pytaliśmy m.in. jak wygląda jego praca, kto dzwoni i ile jest tak zwanych zgłoszeń n ... » więcej 2020-07-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Tematy to między innymi: perspektywy na ocalenie zabytkowego basenu solankowego w Ciechocinku oraz sytuacja ... » więcej 2020-07-22, godz. 06:45 Agnieszka Kowalkowska Gościem Rozmowy Dnia była Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Tematy spotkania to wpływ epidemii koronawirusa ... » więcej 2020-07-21, godz. 06:05 Krystyna Watkowska [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była Krystyna Watkowska - Miejski Rzecznik Konsumentów we Włocławku. Jakich problemów przysporzyła konsumentom pandemia koronawirusa? Na ... » więcej
12345