Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-13, 06:15 Michał Jędryka

Antoni Mężydło [wideo]

Antoni Mężydło. Fot. Archiwum
Antoni Mężydło. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Antoni Mężydło
Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Michał Jędryka: Dlaczego Senat panie pośle? Czy to był pana wybór czy tak postanowiły struktury pańskiej formacji politycznej?

Antoni Mężydło: To trudno powiedzieć, tak się po prostu ułożyło. To jest dosyć naturalne, że w pewnym wieku, z większym doświadczeniem parlamentarnym przechodzi się do wyższej izby parlamentu, bo mam spore doświadczenie jak legislator, szczególnie w dziedzinie prawa gospodarczego, wprowadzałem nowe instytucje, nowe przepisy prawne.

O jakich przepisach pan mówi?

O prawie telekomunikacyjnym, o obligu giełdowym, to nowy przepis, który wzbudził zainteresowanie nawet w państwach w których jest dość duża konkurencyjność jeśli chodzi o rynek energetyczny. To był mój projekt autorski. To zapobiegło, przez długie lata, bankructwom przemysłu energochłonnego, bo hurtowa cena energii elektrycznej, wtedy obniżyła się z 300 zł do 160 zł i utrzymywała się do zeszłego roku. Natomiast wprowadzenie konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym dało oszczędności w sumie, przez te lata, porównywalne z dotychczasowym programem 500+. To są duże osiągnięcia. - zmianą prawa można spowodować, że więcej pieniędzy zostaje u ludzi w kieszeniach. To doświadczenie chcę wykorzystać w Senacie. (...).

Minęło 30 lat od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, jakie refleksje towarzyszą dziś panu przy tym wspomnieniu?

Uważam, że ten rząd odegrał ważną rolę i ten sposób myślenia o Polsce, o reformach gospodarczych, to się wiąże z Planem Balcerowicza, ten program zapobiegł bankructwu gospodarki. Tamten rząd wywarł wpływ na przyszłość polskiej polityki i myślę, że to jest bardzo pozytywne. Praktycznie do obecnej kadencji w tym nurcie, w tej filozofii uprawiania polityki, którą tworzył wtedy Mazowiecki. To się nazywało III Rzeczpospolitą. Były próby w 2005 - 2007, ja też w tym uczestniczyłem, odejścia od tej polityki III RP, ale one się nie udały. (...).


wybory

Zobacz także

2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej
12345