Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-13, 10:12 Diecezja Bydgoska/Redakcja

Kopuła bydgoskiej Bazyliki Mniejszej przechodzi pilny remont [zdjęcia]

Trwa remont kopuły bydgoskiej Bazyliki Mniejszej./fot. Parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy/ks. Grzegorz Duchnik CM/diecezja.bydgoszcz.pl
Trwa remont kopuły bydgoskiej Bazyliki Mniejszej./fot. Parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy/ks. Grzegorz Duchnik CM/diecezja.bydgoszcz.pl
Trwa pierwszy etap prac konserwatorskich kopuły Bazyliki Mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, czyli remont latarni na szczycie świątyni. Prace potrwają do końca roku, a koszt inwestycji to pół miliona złotych.
Historia samej świątyni sięga lat 20. XX wieku. Początkowo miasto posiadało tylko jedną parafię – farną, którą z czasem trzeba było podzielić na mniejsze ośrodki duszpasterskie. W 1924 roku Księża Misjonarze otrzymali od kard. Edmunda Dalbora propozycję objęcia jednej z takich parafii. Nowy kościół miał być wotum wdzięczności za powrót Bydgoszczy do Macierzy oraz pamiątką 300-lecia istnienia zgromadzenia.

Pierwszy etap remontu kopuły obejmuje latarnię. Zaplanowano wymianę okien i blach.

- Odkryto wiele dziur. Do takiego stanu przyczyniły się m.in. warunki atmosferyczne oraz uderzenia piorunów. W pierwszej kolejności został zdemontowany krzyż, który zostanie na nowo poskładany. Naszym marzeniem jest przywrócenie jego pierwotnego blasku, stąd pojawią się również złocenia – przekazał proboszcz ks. Sławomir Bar.

Remont mógł się rozpocząć dzięki znacznemu wsparciu, które parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Poza tym mamy dobrych i kochanych parafian, sympatyków, przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć – podkreślił ks. Sławomir Bar CM.

Podczas pierwszego etapu zaplanowano otwarcie kapsuły czasu z 1964 roku. Przed ponownym zamknięciem zostanie ona uzupełniona o współczesne dokumenty, prasę, pieniądze, które przetrwają – jak uważa proboszcz – kolejne sto lat.

Kolejnym etapem będzie wymiana blachy na kopule na miedzianą.

Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej 2020-11-24, godz. 11:25 Świąteczna Zbiórka Żywności. Tym razem bez wolontariuszy „Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem rozpoczęła się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcja jak co roku organizowana jest przez Banki Żywn ... » więcej 2020-11-24, godz. 09:32 Paweł Szramka o instytucji wiążącego referendum Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15, który był gościem wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK uważa, że instytucja wiążącego referendum jest remedium na proble ... » więcej 2020-11-23, godz. 21:02 Są pieniądze na place zabaw i plenerowe siłownie. Dla wsi i małych miasteczek Wsie i małe miasteczka z naszego regionu mają szanse dostać pieniądze na miejsca do wypoczynku i zabawy. W poniedziałek (23 listopada) rozpoczął się nabór wni ... » więcej
1234567