Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-06, 08:19 Polska Agencja Prasowa

4 mln zł z wyłudzone od firm leasingowych i ubezpieczeniowych

Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. Fot. Policja
Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. Fot. Policja
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy prowadzi śledztwo ws. zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od firm leasingowych i ubezpieczeniowych. 23 osoby usłyszały zarzut oszustwa, a dwie zostały tymczasowo aresztowane. Prokuratura określiła straty na ok. 4 mln złotych.
Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy dotyczy dwuletniej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się dokonywaniem oszustw przy obrocie samochodami.

„W toku śledztwa ujawniono, że działania grupy koncentrowały się na nabywaniu poza granicami kraju uszkodzonych pojazdów osobowych, które po ich przetransportowaniu do Polski były poddawane prowizorycznej naprawie, mającej na celu zawyżenie ich realnej wartości” – przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Taki „naprawiony” samochód był następnie nabywany przez tzw. słupa, który brał pojazd w leasing.

„Fundusz leasingowy, zawierając umowę z leasingobiorcą, był w ten sposób wprowadzany w błąd, co do faktycznej wartości finansowanego przez siebie pojazdu. Członkowie tej grupy wykorzystywali pojazdy także do pozorowanych kolizji drogowych. W ten sposób wyłudzano nienależne odszkodowania od ubezpieczycieli” – przekazała prokuratura. Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy wyłudzili od firm leasingowych i ubezpieczeniowych w sumie ponad 4 mln złotych.

Grupą kierować miał „znany organom ścigania mieszkaniec Bydgoszczy”, czyli Marcin W., a jego „prawą ręką” miał być Damian M. Ich współpracownicy mieli ściśle określone zadania. Część z nich zajmowała się sprowadzaniem uszkodzonych aut, kolejni zawierali umowy leasingowe na podstawie nierzetelnych dokumentów, jeszcze inni werbowali i rozliczali dokonania „słupów” oraz koordynowali obieg faktur.

Marcin W. i Damian M. po usłyszeniu zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw zostali tymczasowo aresztowani. Prokuratura przypisała jeszcze pięciu innym osobom działanie w gangu oszustów, pozostali zatrzymani odpowiedzą za popełnianie oszustw. Osoby te mają policyjne dozory, zakaz opuszczania kraju i musiały zapłacić poręczenia majątkowe.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy wraz ze współpracującymi z nimi osobami tworzyli hermetyczne, przestępcze środowisko, którym kierował - znany organom ścigania mieszkaniec Bydgoszczy 45-letni Marcin W. Jego najbliżsi współpracownicy, wykonując jego bezpośrednie polecenia, w ramach podziału ról, odpowiadali za rozliczenia finansowe z firmami leasingowymi i ubezpieczeniowymi, a także firmami „słupami” oraz za koordynowanie obiegu dokumentów księgowych.

Jak podkreśla prokuratura, śledztwo ma charakter rozwojowy.
Wideo: Policja
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-12-03, godz. 18:58 Chcą nieść ciepło, serce i pomoc. Bydgoszczanie mogą kolejny raz dołączyć do akcji Mimo pandemii chcą pomóc potrzebującym. Organizatorzy akcji „Ciepło serca w słoiku” zachęcają bydgoszczan do wsparcia zbiórki darów, a w Wigilię do podzieleni ... » więcej 2020-12-03, godz. 17:27 Niepełnosprawni są jak inni. Mają prawo być szczęśliwi 47 projektów na kwotę 19 mln zł, z których skorzysta łącznie ok. 10 tysięcy osób - to tegoroczne działania kujawsko-pomorskiego oddziału Państwowego Funduszu ... » więcej 2020-12-03, godz. 16:21 Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorc ... » więcej 2020-12-03, godz. 15:28 W regionie opady śniegu i marznącego śniegu z deszczem. Będzie ślisko! [wideo] Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią! Czwartkowe opady słabego śniegu wieczorem i w nocy przejdą w opady deszczu, miejscami marznącego i powodującego gołoled ... » więcej 2020-12-03, godz. 13:03 300 tys. zł dla ofiary księdza-pedofila. Apelacja oddalona, zapłaci m.in. diecezja bydgoska Zapadł prawomocny wyrok w sprawie odszkodowania dla ministranta molestowanego przez ks. Pawła K. Diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska mają solidarnie ... » więcej 2020-12-03, godz. 12:19 Wójt Jeżewa po COVID-zie oddał osocze [informatory dla ozdrowieńców i chorych] Osocze  ciągle jest potrzebne. To lek, który może uratować komuś życie.  Wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz - jako ozdrowieniec - sam dał przykład i zachęca  d ... » więcej 2020-12-03, godz. 11:27 Publicznie znieważył prezydenta RP, był pijany. Może trafić na trzy lata do więzienia 48-letni mieszkaniec Torunia odpowie przed sądem za publiczne znieważenie prezydenta RP - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o incydent z 19 lipca. Akt ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:56 Obecna dyrektor dalej będzie prowadzić szpital. Marszałek: To nie czas na eksperymenty Sylwia Sobczak wygrała konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Komisja konkursowa pod przewodni ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:03 Tramwaje na ul. Kujawskiej od niedzieli. Mikołajkowy prezent dla pasażerów W niedzielę (6 grudnia) tramwaje pojadą torowiskiem wybudowanym wzdłuż ul. Kujawskiej. Dzięki nowej inwestycji bydgoskie osiedla Kapuściska, Wyżyny, Glinki i ... » więcej 2020-12-03, godz. 08:02 Więcej zgonów niż rok temu w Toruniu i Grudziądzu. Przyczyną COVID-19? 294 osoby zmarły w listopadzie w Toruniu. To o 72 zgony więcej niż w listopadzie ubiegłego roku - wynika z danych przekazanych przez urząd miasta. To wzrost o ... » więcej
1234567