Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
wczasy
2020-09-15, 15:36 Polska Agencja Prasowa

Uczą się pokonywać słabości. Łódzcy terytorialsi szkolą się na poligonie w Toruniu

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności/fot. Facebook
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności/fot. Facebook
Blisko 500 łódzkich terytorialsów szkoli się na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. To największe pod względem liczby żołnierzy szkolenie poligonowe w historii 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakończenie ćwiczeń planowane jest na koniec tego tygodnia.
- Trwa szkolenie zintegrowane, podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 91. batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza. W ostatnich dniach szkolenia odbędzie się sprawdzian umiejętności praktycznych żołnierzy - informuje Małgorzata Glińska z Sekcji Komunikacji Społecznej 9. Łódzkiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Dla ochotników, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe to czas, w którym muszą pokonać swoje słabości. Ćwiczenia są bardzo intensywne i wyczerpujące, wymagają również dobrej sprawności fizycznej. Zwieńczeniem ich wysiłku będzie uroczysta przysięga wojskowa, którą złożą 19 września w Zgierzu.

- Żołnierze doskonalą swoje umiejętności zgodnie z etapami szkoleń, na jakich się znajdują, w działaniach indywidualnych i zespołowych. W tej chwili na poligonie ćwiczy łącznie blisko 500 żołnierzy ze szkolenia podstawowego, indywidualnego i specjalistycznego - informuje dowódca 91. batalionu lekkiej piechoty ppłk Marcin Markiewicz.

Jak dodaje, żołnierze szkolą się z zakresu posługiwania się bronią strzelecką MSBS GROT, prac minerskich, topografii wojskowej oraz elementów ratownictwa medycznego. Odbywają się szkolenia z łączności i specjalistyczne dla saperów. Zajęcia odbywają się przez całą dobę - w nocy żołnierze ćwiczą także prowadzenie pojazdów z użyciem sprzętu noktowizyjnego.

Wiadomości lokalne

2020-09-18, godz. 08:06 Pomysły na transport publiczny w Bydgoszczy. Wszystko po to, by zrezygnować z samochodów Skomunikowanie autobusów, tramwajów i pociągów przy pętli Wilczak, a także połączenie kolejowe z bydgoskim Portem Lotniczym - takie propozycje złożyło Stowarz ... » więcej 2020-09-18, godz. 07:02 Komunalnik: „odbiory są częstsze i lepsze”. Mieszkańcy Fordonu: „nic się nie zmieniło” [wideo] Od czasu wyrzucenia firmy Komunalnik ze Śródmieścia, w Fordonie nie zmieniło się nic - alarmują mieszkańcy i prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbig ... » więcej 2020-09-17, godz. 22:21 Nie chcą TIR-ów i smrodu. Protest przeciwko budowie ubojni w Paterku [wideo] Stop ubojni! czy Precz ze Skibą! Takimi hasłami mieszkańcy Paterka pod Nakłem protestowali przeciwko budowie ubojni. » więcej 2020-09-17, godz. 21:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 8] Gdy toczyły się walki o Lwów, Adam Macedoński miał 8 lat. Pewnego razu podczas nalotu wszyscy z domu zbiegli do piwnicy. Bomba spadła na stację kolejową nieda ... » więcej 2020-09-17, godz. 21:23 O Prymasie Tysiąclecia w Inowrocławiu. Pierwsza część multimedialnego cyklu Multimedialne biografie wielkich postaci Kościoła to cykl wykładów organizowanych w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 7] 18 września na przedpolach Wilna pojawiły się sowieckie czołgi. Miasto miało bronić około 10 batalionów przeliczeniowych piechoty, czyli ponad 7 tysięcy uzbro ... » więcej 2020-09-17, godz. 19:20 Mowa nienawiści podczas komisji doraźnych Rady Miasta w Bydgoszczy? - Takiej obstrukcji, jak podczas prac komisji doraźnych bydgoskiej Rady Miasta to ja jeszcze nie widziałem - mówił na konferencji prasowej radny Prawa i Spraw ... » więcej 2020-09-17, godz. 18:31 Obostrzenia w powiatach z naszego województwa. Który w strefie żółtej, a który zagrożony? Wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami związanymi ze wzrostem zakażeń koronawirusem. W czerwonej strefie znalazły się trzy powiaty, w żółt ... » więcej 2020-09-17, godz. 17:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 6] Opór sowieckim oddziałom stawili żołnierze oraz cywilni ochotnicy, wśród których byli uczniowie i harcerze. W sumie niecałe dwa tysiące ludzi. Pierwszy atak z ... » więcej 2020-09-17, godz. 17:30 Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Uroczystości na Starym Rynku w Bydgoszczy [wideo] Najpierw msza święta w bydgoskiej katedrze w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę. Po niej uczestnicy uroczystości rocznicowej złożyli kwiaty pod pomni ... » więcej
1234567