Niedziela, 25 października 2020 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-11, 13:46 Monika Siwak/Redakcja

Wszczepili protezę ślimakową dorosłemu. Dzięki niej znowu będzie słyszał

Pierwszy dorosły w naszym województwie ma wszczepioną protezę ślimakową/fot. materiały szpitala im. Biziela
Pierwszy dorosły w naszym województwie ma wszczepioną protezę ślimakową/fot. materiały szpitala im. Biziela
Pierwszy dorosły w naszym województwie ma wszczepioną protezę ślimakową. Takie operacje umożliwiające słyszenie były dotąd przeprowadzane w naszym regionie tylko u dzieci.
Dotąd implanty ślimakowe wszczepiano w Bydgoszczy tylko w Szpitalu Dziecięcym. W piątek w bydgoskim „Bizielu” szansę na poprawę jakości życia dostał 38-letni mężczyzna.

Tuż po zabiegu z sali operacyjnej  wyszedł do dziennikarzy szef Kliniki Otolaryngologii  prof. Paweł Burduk. - Zabieg przeszedł bez żadnych komplikacji, wszystko przebiegło prawidłowo – mówił. Jak dodał, zabieg polega na operacji ucha, a następnie wszczepieniu protezy. - To elektroda, którą wszczepiamy do ucha wewnętrznego, a drugi odbiornik znajduje się pod skórą na kości skroniowej. Do niego później na skórze przyczepiany jest audioprocesor, który przetwarza dźwięki, a dzięki elektrodzie jest pobudzany nerw słuchowy i pacjent zyskuje możliwość słyszenia. Oczywiście nie od razu, wcześniej musi przejść rehabilitację.

W tym roku być może jeszcze kilku dorosłych będzie miało wszczepiony ślimak w szpitalu im. Biziela.
Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-10-25, godz. 08:45 „Zapal Znicz Pamięci” - dołącz do akcji Instytutu Pamięci Narodowej Teodozja Łapkiewicz, młoda nauczycielka z Rypina, to bohaterka tegorocznej akcji „Zapal Znicz Pamięci” w naszym regionie. Instytut Pamięci Narodowej kolejny r ... » więcej 2020-10-24, godz. 21:15 Obiad w restauracji? Od soboty tylko na wynos W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa gastronomia została zamknięta. Na razie na dwa tygodnie. » więcej 2020-10-24, godz. 18:15 Partyjne młodzieżówki ponad politycznymi podziałami. Taka jest „Młoda Bydgoszcz” Działacze partyjnych młodzieżówek założyli właśnie stowarzyszenie „Młoda Bydgoszcz”. W planach mają także powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko ... » więcej 2020-10-24, godz. 14:00 Odbierali tuszki, wygraną w konkursie „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” 2020 gęsich tuszek trafi w sumie do mieszkańców naszego regionu. Wszystko w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, która organizowana je ... » więcej 2020-10-24, godz. 12:33 Jazda zakończyła się na drzewie. Nie żyje siedemnastolatka 17-letnia pasażerka zginęła w wypadku w miejscowości Bielsk w gminie Kowalewo Pomorskie. Kierowca samochodu trafił do szpitala. » więcej 2020-10-24, godz. 10:08 Czego tam nie ma? Puszki pełne zdrowia dla podopiecznych Caritas Trzy tiry z żywnością dotarły do Ośrodka Caritas w Przysieku. Puszki z warzywami trafią do potrzebujących. Przydadzą się także podczas przygotowywania posiłkó ... » więcej 2020-10-24, godz. 08:03 Zapal Znicz Pamięci - apeluje IPN. W tym roku wspominamy pięć postaci XII edycja akcji „Zapal znicz pamięci” odbędzie się 25 października na terenie Oddziału IPN w Gdańsku i Delegatury IPN w Bydgoszczy. - Zapal znicz pamięci w m ... » więcej 2020-10-23, godz. 21:04 Zmiany w organizacji ruchu w centrum Torunia. Sprawdź jak jeździć od poniedziałku! [mapa] Od poniedziałku, 26 października 2020 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie pl. Niepodległości. Ma to związek z pracami torowymi na jezdni południowej ul. ... » więcej 2020-10-23, godz. 19:20 „Pogrzeb praw kobiet” – protesty w regionie. Chodzi o orzeczenie TK ws. aborcji W kilku miastach regionu odbyły się protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące tzw. ab ... » więcej 2020-10-23, godz. 17:04 Ułatwienie dla chorych oraz przybywających na kwarantannie. ZUS sam pozyska informacje z Sanepidu Spore ułatwienia dla osób, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej. By otrzymać zasiłek, nie będzie już konieczne osobiste dostarczenie decyzj ... » więcej
1234567