Niedziela, 29 listopada 2020 r.   Imieniny: Błażeja, Saturnina
Ostrzeżenie meteorologiczne. W nocy i nad ranem może być ślisko!
Ostrzeżenie meteorologiczne. W nocy i nad ranem może być ślisko!
Ostrzeżenie meteorologiczne. W nocy i nad ranem może być ślisko!
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-08, 20:30 Katarzyna Prętkowska/torun.pl

To autobusowa pierwsza liga! Solarisy wkrótce wyjadą na ulice Torunia

Nowe, a co ważne, nowoczesne i ekologiczne autobusy pojawią się na ulicach Torunia./fot. torun.pl/MZK Toruń
Nowe, a co ważne, nowoczesne i ekologiczne autobusy pojawią się na ulicach Torunia./fot. torun.pl/MZK Toruń
Osiem nowych "Solarisów". Miasto zapłaci za nie ponad 10 mln zł. Pasażerowie będą jeździć w komforcie już w przyszłym roku. To kolejny krok w stronę wycofania z taboru najstarszych pojazdów, czyli wysłużonych jelczy.
Umowę na dostarczenie autobusów podpisali we wtorek, 8 września, prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki oraz Adam Milewski z firmy Solaris.

- MZK sukcesywnie od lat odnawia flotę autobusową i tramwajową. Niedawno podpisaliśmy umowę na dostawę pięciu nowoczesnych, pięcioczłonowych tramwajów, a dziś – na zakup nowych autobusów zasilanych olejem napędowym - mówi prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

- Przetarg na dostawę ośmiu fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów ogłosiliśmy 17 marca 2020 r. Wpłynęło aż sto pytań od oferentów, pytań związanych z dokumentacją, wiec przesunęliśmy rozwiązanie przetargu na koniec maja. Wpłynęły ostatecznie 4 oferty, a spośród nich najciekawsza była ta złożona przez firmę Soraris Bus & Coach.

Autobusy będą wyposażone w silniki spełniające najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone zgodnie z toruńskim standardem, tj. między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WI-FI, ładowarki USB oraz system detekcji gazów, oparów i gaszenia pożaru komory silnika.

Warto wiedzieć, że od ponad roku po toruńskich ulicach jeździ 14 autobusów hybrydowych i 21 zasilanych olejem napędowym, a pod koniec lipca 2020 r. rozstrzygnięto przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A. za 16.730.091,00 zł brutto. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać będzie konsorcjum firm Ekoenergetyka – Polska i Westa Building za kwotę 4.679.190.26 zł brutto. Na realizację zamówienia obaj wykonawcy mają 18 miesięcy. Podpisanie umowy nastąpi jesienią 2020 r., po zakończeniu kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

MZK obecnie posiada w taborze 152 autobusy, w tym 18 jelczy (plus odrestaurowany pojazd tej marki, który tylko czasami wyjeżdża w kursy jako pojazd zabytkowy).
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-11-29, godz. 20:23 Finisz remontu chodników przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy Kończy się przebudowa kolejnych odcinków chodnika wzdłuż ul. Powstańców Wielkopolskich na osiedlu Bielawy. Inwestycja realizowana jest w oparciu o Bydgoski Bu ... » więcej 2020-11-29, godz. 18:23 Wystawy, fontanny, tarasy. Coraz bliżej Parku Kultury Młyn Rothera w Bydgoszczy [zdjęcia] Do finiszu zbliżają się prace budowlane przy rewitalizacji gmachu Młyna Rothera. Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne. W odres ... » więcej 2020-11-29, godz. 09:43 Dyrektor szpitala w Grudziądzu nie chce większej liczby łóżek „covidowych” Grudziądzki szpital nie chce zwiększać bazy łóżkowej dla pacjentów chorych na COVID-19, bo chce pomagać również innym mieszkańcom. » więcej 2020-11-28, godz. 19:30 W Toruniu uczczono rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce Spacer z okazji 102. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom odbył się w Toruniu. Uczestnicy spotkali się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, któ ... » więcej 2020-11-28, godz. 16:30 Miasto dołoży do remontów włocławskich kamienic Władze Włocławka chcą w przyszłym roku przeznaczyć 1,5 mln złotych na remonty śródmiejskich kamienic. » więcej 2020-11-28, godz. 13:25 Biskup włocławski Wiesław Mering złożył rezygnację Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering złożył rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu w związku z tym, że 10 grudnia skończy 75 lat - poi ... » więcej 2020-11-28, godz. 06:30 NFZ skontrolował przychodnie. W większości jest zapewniony dostęp pacjentów do lekarza Dostępność do lekarza pod lupą kujawsko-pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Urzędnicy sprawdzali czy w dobie pandemii bez problemu skontaktujemy się z pr ... » więcej 2020-11-27, godz. 20:08 Jabłońska za Moraczewską. Zmiana na stanowisku zastępcy prezydenta Włocławka Prezydent Włocławka w piątek wieczorem poinformował o zakończeniu współpracy z Barbarą Moraczewską - dotychczasowym swoim zastępcą. » więcej 2020-11-27, godz. 17:58 Nie chcą oddać osiedlowych klubów. Protestowali przed siedzibą spółdzielni Kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Decyzją zarządu spółdzielni kluby osiedlowe „Kopernik”, „P ... » więcej 2020-11-27, godz. 17:10 Kampanię czas zacząć. Konferencja Anny Ośko Anna Ośko wystartowała z kampanią wyborczą na wójta gminy Warlubie. Przedterminowe wybory wójta odbędą się 20 grudnia. » więcej
1234567