Czwartek, 16 lipca 2020 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Dom Zdrowienia
2020-06-29, 21:00 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

Turyści szukają ruin zamku, więc prowadzi ich na swoje pole. „Gmina nie chce tego kupić”

- Przyjeżdżają turyści, szukają tych ruin i błądzą - opowiada Pani Genowefa/fot.
- Przyjeżdżają turyści, szukają tych ruin i błądzą - opowiada Pani Genowefa/fot.
- Z tymi ruinami zamku krzyżackiego mam tylko kłopot - mówi pani Genowefa. Zabytek znajduje się na jej polu w Małej Nieszawce. Chciałaby sprzedać teren Urzędowi Gminy, by ruiny udostępnił turystom, ale radni mówią „nie”.
Historia tego miejsca sięga 1230 roku, kiedy to osiedlili się tu krzyżacy. Zbudowali najpierw drewnianą, a potem murowaną warownię - pierwszą taką w Polsce. Została zburzona przez Władysława Jagiełłę, a ruiny przez lata niszczały.

Dziś trudno jest je znaleźć, bo obrastają je gęste chaszcze. Pani Genowefa nie ma siły ani pieniędzy, by zadbać o to miejsce. - Przyjeżdżają chętni turyści, by je zwiedzać. Są tablice: „do ruin”, ale dalej nie wiadomo, gdzie iść. Ludzie błądzą, przychodzą do mnie, pytają: „gdzie są ruiny”, muszę się odrywać od pracy czy od kuchni i z nimi po polu biegać – opowiada. - Miałabym kupców z Niemiec czy z Francji, bo ludzie się tym interesują, ale chciałabym, żeby to Urząd Gminy wykupił i udostępniał ludziom, żeby był porządek i coś po nas zostało – tłumaczy.

- Gmina jest zainteresowana kupnem ruin, sprzeciwiają się jednak radni - przyznaje wójt gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki. - Omawiałem to na spotkaniu z radnymi, ale zdecydowali, żeby tylko zrobić tablicę pamiątkową. Przedstawię to jeszcze na komisji zdrowia, oświaty, kultury i sportu w sierpniu, więc zobaczymy, co da się zrobić. Zależało by mi na tym, żeby zrobić z tego terenu atrakcję turystyczną, bo przecież wiąże się to też z historią naszej gminy, więc trzeba o to zadbać – uważa.

Więcej na ten temat – w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras „Nasz mały świat”
Mówi Pani Genowefa
Mówi wójt gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki

Wiadomości lokalne

2020-07-16, godz. 15:18 Jeśli nie wiesz, gdzie jechać na wakacje, jedź do Ciechocinka Tężnie w Ciechocinku mają już ponad 190 lat. Ich łączna długość to 1688 m. Stoją na około 7 tys. dębowych pali. Każda z tężni ma 15,8 m wysokości. Po tarninie ... » więcej 2020-07-16, godz. 14:35 Miejsce koncertów i spotkań - Fabryka Lloyda w Bydgoszczy Odrestaurowana Fabryka Lloyda w Bydgoszczy otwiera się na gości. Budynek dawnej stoczni przy ul. Fordońskiej 156 znów będzie tętnił życiem. Będzie nowym miejs ... » więcej 2020-07-16, godz. 13:28 Wygrali strażacki wóz, ale nie mają straży Miała być radość, a jest tylko... żal. Mieszkańcy gminy Wielka Nieszawka koło Torunia tłumnie poszli na wybory 12 lipca i wygrali tzw. bitwę o wozy. W związku ... » więcej 2020-07-16, godz. 12:30 Sanepid kontroluje kolonie i obozy. Jest bezpiecznie Kolonie, półkolonie i obozy w województwie kujawsko-pomorskim odbywają się bez przeszkód. Zorganizowano ich w te wakacje o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Ł ... » więcej 2020-07-16, godz. 11:35 Bezpłatne badania kolonoskopowe. Są miejsca, warto skorzystać! Jeszcze blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego ... » więcej 2020-07-16, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 333 nowe przypadki koronawirusa, 6 zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 333 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wśród nich jest 6 osób z woj. kujaws ... » więcej 2020-07-16, godz. 10:40 Lubią historię i zabytki. Chcą o nich opowiadać. Szkolenie przewodników w Świeciu nad Wisłą Historia i kultura regionu to ich pasja. Mowa o przyszłych przewodnikach, którzy w Świeciu nad Wisłą szkolą się przed ostatecznym egzaminem. » więcej 2020-07-16, godz. 09:55 Robert Kwiatkowski: Służby powinny ponieść odpowiedzialność Prezydent znalazł się na krawędzi kompromitacji, ale w służbach ktoś powinien za to odpowiedzieć — tak poseł Lewicy Robert Kwiatkowski skomentował w Rozmowie ... » więcej 2020-07-16, godz. 07:58 Budowa, przebudowa albo remont. Fundusz Dróg Samorządowych: nowy nabór Do 14 sierpnia samorządy mogą składać wnioski na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na 2021 rok. Kwota przyznanego wsparcia uzależniona jest ... » więcej 2020-07-15, godz. 16:51 Wspierają chore dzieci i niepełnosprawnych. Oba ośrodki do rozbudowy Fundacje ,,Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Niepełnosprawnych' z Łasina oraz prowadząca w Toruniu hospicjum dla dzieci „Nadzieja”, rozbudują swoje obiekty. Dof ... » więcej
1234567