Piątek, 29 maja 2020 r.   Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Longinówka
2020-03-18, 17:33 Michał Jędryka/Redakcja

Wojewoda: Liczymy na firmy, które zaczynają produkcję środków ochrony [rozmowa]

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
- Przed epidemią koronawirusa 60 proc. produkcji środków ochrony miała miejsce w Chinach, stąd też teraz problem z zaopatrzeniem szpitali. Liczymy jednak, że produkcja, która w tej chwili rusza spowoduje, że zapasy będą uzupełniane systematycznie – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Jak wygląda sprawa zaopatrzenia szpitali w środki ochrony. We wtorek był dramatyczny apel szpitala zakaźnego w Bydgoszczy, by przekazywać im środki ochrony osobistej, bo mogą się skończyć. Jak to wygląda w szpitalach w regionie?
Mikołaj Bogdanowicz: Nie jest to sytuacja łatwa, bo firmy, które dotychczas miały podpisane umowy ze szpitalami, nie wywiązują się z nich. 60 proc. produkcji tego sprzętu miało swoją siedzibę w Chinach, więc każde państwo ma teraz problemy, bo dostawy zewnętrzne są niemożliwe. Wcześniej obrót towarami na rynkach światowych był bardzo mobilny, a teraz się zatrzymał. To naprawdę poważny problem.
Na szczęście wszystkie szpitale działają. Dostarczamy im produkty za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych. Jest też taka sytuacja, że wiele firm z kraju przestawia swoje produkcje i dostosowuje je do bieżącej sytuacji. Wiele firm również szuka dla siebie – i mówię to pozytywnie – szansy funkcjonowania w tym zmienionym świecie.
Musimy zdawać sobie sprawę, że znajdujemy się w sytuacji absolutnie wyjątkowej, której nikt nie mógł przewidzieć wcześniej i zaplanować. Przewidywania są takie, że pod koniec tygodnia będziemy mieli w kraju nawet 1500 chorych. Na razie sprzęt bezpośredni jest. Liczymy też, że produkcja, która w tej chwili rusza, a jest planowana od kilku-kilkunastu dni spowoduje, że zapasy będą uzupełniane systematycznie, nie będzie niedostępności.

A co ze środkami ochrony, dezynfekcji dla zakładów pracy?
- Je decyzja Orlenu, że przestawia swoje linie produkcyjne i produkuje odpowiedni płyn. Moje zadanie jest jednak takie, by zabezpieczyć przede wszystkich służbę zdrowia – tych, którzy zajmują się bezpieczeństwem w tej trudnej sytuacji. Czekamy, kiedy dostawy będą adekwatne do potrzeb.
Niepotrzebna nam jest też panika. To nie jest tak, że świat się całkowicie zatrzymał. Przykładem jest wykupywanie towarów ze sklepów w ubiegłym tygodniu. Obawiam, że te zapasy skończą w śmieciach, więc apeluję, by rozważnie do tego podchodzić.

To samo dotyczy też lekarstw. Ludzie masowo kupowali m.in. leki przeciwgorączkowe.
- Jeżeli chodzi o leki przeciwgorączkowe, specjalnie się ich nie zaleca. Organizm sam ma chorobę zwalczyć. Apeluję, by rozsądnie podchodzić do zakupów leków i do ich stosowania. (…)Rozmowa z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem

Wiadomości lokalne

2020-05-28, godz. 21:03 Jest kasa, będą komputery. Wszystko w prezencie od firmy gazowniczej Działająca na terenie całej Polski firma Gaz-System przekaże 25 gminom 750 tysięcy złotych na zakup komputerów. » więcej 2020-05-28, godz. 19:05 16 milionów złotych na pomysły mieszkańców. Kolejna edycja Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego Mieszkańcy znów będą mogli zgłaszać swoje propozycje, na co chcą wydać przeznaczone w budżecie pieniądze. 12 milionów z całej puli trafi na projekty osiedlowe ... » więcej 2020-05-28, godz. 17:04 Inwestycja w szpitalu w Grudziądzu. Dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów Grudziądzki szpital buduje nową sterylizatornię. Poprzedni obiekt jest za mały, a trzeba zwiększać bezpieczeństwo medyków i pacjentów. » więcej 2020-05-28, godz. 14:28 Jechał pod prąd bez prawa jazdy, w karambolu zginął 28-latek. Jest wyrok Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał karę 10 lat więzienia dla sprawcy karambolu na autostradzie pod Toruniem. Do tragicznego wypadku doszło w lutym zeszłego roku. » więcej 2020-05-28, godz. 13:52 Studenci chcą zdawać egzaminy zdalnie. Jakie decyzje na uczelniach w regionie? [wideo] Jest decyzja  UMK w Toruniu w sprawie sesji egzaminacyjnej - będzie można zdawać ją zdalnie, podobnie jak na UKW w Bydgoszczy. UTP planuje „system mieszany”. » więcej 2020-05-28, godz. 12:57 31-letni motocyklista zginął na miejscu. Policja:18-latka nie ustąpiła pierwszeństwa Policjanci z Nakła pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w środę wieczorem na obwodnicy miasta. Zginął w nim ... » więcej 2020-05-28, godz. 12:30 Jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka zmarł w Toruniu [wideo] Kapitan Edmund Semrau, jeden z ostatnich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, nie żyje. Miał 94 lata. » więcej 2020-05-28, godz. 12:10 Tramwaj na Kujawskiej: od soboty duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki] Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystępuje do prac na odcinkach, po których ob ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:21 Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola sanepidu w szpitalu Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu -dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadk ... » więcej 2020-05-28, godz. 07:04 Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidem ... » więcej
1234567