Niedziela, 20 września 2020 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-22, 19:50 Katarzyna Prętkowska

Nasz informatyczny geniusz - idealny jako bohater lekcji historii i informatyki

Spotkanie poświęcone inż. Jackowi Karpińskiemu./fot. Katarzyna Prętkowska
Spotkanie poświęcone inż. Jackowi Karpińskiemu./fot. Katarzyna Prętkowska
Konstruktor, informatyk i elektronik, ale także żołnierz Szarych Szeregów w batalionie Zośka. W 10. rocznicę śmierci w Toruniu wspominano inż. Jacka Karpińskiego. W Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się konferencja poświęcona naukowcowi wymazanemu z kart historii przez władze PRL.
Dziełem życia Jacka Karpińskiego był pierwszy polski minikomputer K 202, o czym mówi Ryszard Zenker.

- To był genialny komputer, jak na tamte czasy, zresztą porównując powstały 10 lat później pierwszy komputer PC IBM, to on był gorszy od K202.

- Jest to postać, której życiorysu wystarczyłoby na niejeden film fabularny - mówi Piotr Kornacki, przyjaciel Jacka Karpińskiego. - Tworzył podwaliny, które często porównuje się chociażby z dorobkiem profesora Jana Czochralskiego czy Stefana Kudelskiego.

Piotr Lipiński, reporter historyczny:

- Po takim akcie odwagi buntu cywilnego, zajął się hodowlą świń na Mazurach. Polska Kronika Filmowa pojechała do niego. Padło tam takie słynne pytanie: „Ale dlaczego pan właściwie wybrał te świnie?". Odpowiedział: „Bo ja wolę z prawdziwymi świniami mieć do czynienia".

Szymon Grej, uczeń technikum TEB w Toruniu. - Powinno być o nim w szkole: na historii, na informatyce. Ta postać powinna być zapisana w programie.

W konferencji udział wzięli uczniowie klas informatycznych z Torunia.

Jacek Karpiński
Materiał Katarzyny Prętkowskiej

Wiadomości lokalne

2020-09-19, godz. 21:00 Toruńska Barbarka z okazji Dnia Bez Samochodu Jak każdy z nas może chronić środowisko? Tego można było się dowiedzieć na toruńskiej Barbarce z okazji zbliżającego się Dnia Bez Samochodu. Były gry, ekologi ... » więcej 2020-09-19, godz. 14:05 Powrót do dzieciństwa w wersji hard, czyli Terenowa Masakra w Bydgoszczy [wideo] W bydgoskim Myślęcinku trwa Terenowa Masakra, czyli bieg z przeszkodami w trudnym terenie. To dziesiąta edycja imprezy. » więcej 2020-09-19, godz. 12:26 Ekologiczny piknik w Toruniu. Na zakupy siatka, plastik zalewa świat Pokaz sprzętu oraz ekologiczne gry i zabawy. Tak wygląda piknik, zorganizowany na Rynku Nowomiejskim przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Z ... » więcej 2020-09-19, godz. 10:48 Kujawsko-Pomorskie: 35 nowych przypadków koronawirusa Służby wojewody poinformowały w sobotę o 35 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. 2 osoby zmarły, 8 osób wyzdrowiało. » więcej 2020-09-19, godz. 07:35 Powiat aleksandrowski od soboty w żółtej strefie. Sprawdź, co to oznacza Zaostrzenie obostrzeń, w związku z większą liczbą przypadków koronawirusa, od soboty (18 września) obowiązuje w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-09-18, godz. 21:30 Czy w gminie Jeżewo po latach znów będzie posterunek policji? Mieszkańcy i wójt Jeżewa (powiat świecki) chcą przywrócenia w gminie posterunku policji. Funkcjonariusze mieliby zająć budynek po byłym przedszkolu w Laskowic ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:10 Prof. Polak na razie zostaje. Będzie konkurs na nowego kierownika jego katedry na UMK Prof. Wojciech Polak zostaje na stanowisku kierownika katedry bezpieczeństwa wewnętrznego na UMK. Rektor toruńskiej uczelni nie przychylił się do wniosku dzie ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 15] Zabrali i m ubranie, pieniądze, drobiazgi. Jeden rewidował, a drugi celował w głowę z rewolweru. Nie chciała opuścić męża. Jemu i adiutantowi kazali iść w lew ... » więcej 2020-09-18, godz. 19:52 Zawalił się strop chlewni, przygniótł sto świń. Wypadek w Różannej koło Świecia Około stu zwierząt zginęło po tym, jak zawalił się strop w chlewni w miejscowości Różanna (gmina Bukowiec, powiat świecki). Ludzie nie ucierpieli. » więcej 2020-09-18, godz. 19:23 Ludzi po udarach i zawałach tu postawią na nogi. Nowe Centrum Rehabilitacji [wideo, zdjęcia] Centrum Rehabilitacji otwarte zostało w bydgoskim Szpitalu Miejskim. Powstało w  miejscu, gdzie dawniej znajdowała się szpitalna kuchnia. » więcej
1234567