Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-02-14, 16:31 Monika Siwak, Polska Agencja Prasowa, Redakcja

Wiceprezes sądu rezygnuje. Protest przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości

Pikieta przed bydgoskim sądem/fot. Monika Siwak
Pikieta przed bydgoskim sądem/fot. Monika Siwak
Wiceprezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, sędzia Monika Maćkowiak zrezygnowała z pełnionej funkcji. Jak uzasadniła decyzję: „nie widzi dla siebie miejsca w strukturze administracyjnej”.
Sędzia Maćkowiak nie zgadza się ze zmianami, które wprowadzają obecne władze. Twierdzi, że o niezależność sądów i niezawisłość sędziów można powalczyć jedynie poza strukturami administracyjnymi.

Tymczasem w piątek rano przed bydgoskim sądem odbyła się pikieta przeciwko wchodzącej dziś w życie tzw. ustawie „represyjnej" bądź „kagańcowej", w której wzięło udział kilkanaście osób. „Niezawiśli sędziowie nie dajcie się zastraszyć” - to jedno z haseł na transparentach. Nowelizacja ustawy o sądownictwie wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wprowadza zakaz ustalania lub oceny „zgodności z prawem powołania sędziego”. Protestujący przestrzegają przed konsekwencjami tych złych - ich zdaniem - zmian. – Najgorsze jest to, że cała reforma systemu uderzy w zwykłych ludzi, którzy na przykład będą chcieli się rozwodzić, będą w codziennych zwykłych sprawach szli do sądu – tłumaczą uczestnicy protestu.

– Zmiany w ustawie sędziowskiej usprawnią pracę sądów - powiedziała „Rzeczpospolitej" wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. – Nie można powiedzieć o niej „kagańcowa". Nie ingeruje w niezawisłość orzeczniczą. Zamienia przepisy kilku ustaw i ma charakter ustrojowy, zapobiegający chaosowi i wykonując w szczególności zalecenia wyroku TSUE z 19 listopada 2019 roku - podkreśliła wiceminister.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej, Vera Jourova podkreślała, że polskie władze przyjęły ostatnie zmiany mimo apelu, by wcześniej przeprowadziły w tej sprawie konsultacje. W opinii komisarz, ostatnia nowelizacja może doprowadzić do, jak mówiła, kolejnego ograniczenia niezależności sądów. – Zwracamy się do wszystkich sędziów, aby pozostając wierni złożonemu ślubowaniu, nie ustawali w działaniach zmierzających do wyjaśnienia ważności powołania obecnej KRS, czy możliwości orzekania osób powołanych w politycznej procedurze, tak jak czynił to sędzia Paweł Juszczyszyn - napisano dziś w apelu stowarzyszenia sędziów IUSTITIA.
Relacja Moniki Siwak

Wiadomości lokalne

2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej 2020-02-21, godz. 13:41 Kampus UMK w rejestrze zabytków! Jak go budowano? [film z lat 70.] Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od tej pory wszystkie zmiany remonty i modernizacje na ob ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:59 Zarzut i wniosek o areszt dla kobiety podejrzanej o zabójstwo bliźniąt Zarzut dwóch zabójstw dla kobiety, która odebrała życie dwumiesięcznym bliźniętom. Został również złożony wniosek o tymczasowy areszt. Śledczy chcą, aby kobie ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:54 Milion podpisów dla Andrzeja Dudy. PiS rozpoczyna kampanię wyborczą - Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział w piątek w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego R ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:10 Stare przedmioty zyskują drugie życie. Kawiarenka Naprawcza w Toruniu Masz zepsuty rower, niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło? Odwiedź Kawiarenkę Naprawczą Stajnia, która działa na teren ... » więcej 2020-02-21, godz. 11:19 Poseł Lewicy: Chcemy chronić rodzinę, więc zalegalizujemy związki partnerskie Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK uważa, że w Polsce powinny być zalegalizowane związki partnerskie ... » więcej
1234567