Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-17, 17:20 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Uroczystości powrotu Torunia do Macierzy. Jak sto lat temu wyglądały bramy triumfalne?

100 lat temu polskie komitety przygotowały piękne bramy triumfalne. Fot. Katarzyna Prętkowska
100 lat temu polskie komitety przygotowały piękne bramy triumfalne. Fot. Katarzyna Prętkowska
W Ratuszu Staromiejskim zorganizowano sesję naukową. Fot. Katarzyna Prętkowska
W Ratuszu Staromiejskim zorganizowano sesję naukową. Fot. Katarzyna Prętkowska
Także Toruń świętuje setną rocznicę powrotu do Wolnej Polski. Władze miasta złożyły dziś kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszego prezydenta Torunia Ottona Steinborna oraz pomnikiem pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego.
W Ratuszu Staromiejskim zorganizowano z kolei sesję naukową.

– Wojska gen. Hallera w 1920 roku witano w Toruniu jak dawniej polskich królów – mówi prof. Piotr Birecki z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

– To przywitanie nie tylko polegało na tym, że szybko Niemcy usuwali niemieckie pomniki, które świadczyły o niemieckości Torunia, jak pomnik Wilhelma II, ale polskie komitety przygotowały piękne bramy triumfalne. Miało być ich aż 40, w tym kilka bardzo okazałych. Jednak była to zima, więc były to zwykłe żerdzie wycięte gdzieś z lasu, przywiezione, wkopane, ustawione, ozdobione girlandami świeżo wyciętych z lasu choinek i dodawano jakiś napis, np. „serdecznie witamy”, „witamy naszych wojaków”, „gloryfikujemy naszą Polskę” – dodał prof. Piotr Birecki.

W sobotę na Rynku Staromiejskim odbędzie się piknik historyczny „Halleriada”. Będzie też rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto. Od jutra obchody 100-lecia powrotu do Wolnej Polski także w Bydgoszczy.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-04-06, godz. 14:02 Firmy kupują maski i przekazują pieniądze, starsza pani przyniosła 13. emeryturę Szpital zakaźny w Bydgoszczy dziękuje za wsparcie finansowe i rzeczowe osobom prywatnym, stowarzyszeniom i firmom. » więcej 2020-04-06, godz. 13:19 Wybudowali szpital polowy w Bydgoszczy. „Gdyby liczba chorych mocno wzrosła" Żołnierze z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wybudowali w Bydgoszczy szpital polowy. To przygotowania lecznicy wojskowej na ewentualne zwię ... » więcej 2020-04-06, godz. 12:17 Gdzie najwięcej osób w kwarantannie, gdzie najmniej? Aktualny raport wojewody Najwięcej osób z regionu jest obecnie w kwarantannie w Toruniu i we Włocławku - wynika z raportu Urzędu Wojewódzkiego. » więcej 2020-04-06, godz. 11:31 Poseł Girzyński: Troszczymy się o zdrowie, ale każda strona ma interes polityczny - Poczekajmy na rekomendację ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - mówił o terminie wyborów poseł Zbigniew Girzyński, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” ... » więcej 2020-04-06, godz. 09:44 Kontrola w szpitalu po anonimowym liście lekarza. Zleciła ją prokuratura Prokuratura sprawdza, czy w toruńskim Szpitalu Miejskim nie narażono życia i zdrowia pacjentów oraz personelu medycznego, w związku z zakażeniami koronawiruse ... » więcej 2020-04-06, godz. 09:13 Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus tęskni! Rekolekcje i msze św. w PR PiK W Wielkim Tygodniu w Polskim Radiu PiK będzie można posłuchać rekolekcji, nagranych specjalnie dla Naszych Słuchaczy. W Wielkanoc i kolejne niedziele będą tak ... » więcej 2020-04-06, godz. 08:39 Warzywa, owoce, kwiaty z dowozem do domu. Stworzyli targowisko online Targowisko online powstało w Świeciu. Z taką inicjatywą wyszli lokalni rolnicy i mieszkańcy. » więcej 2020-04-06, godz. 08:03 Pomoc psychologa i teleporady. Bydgoski Ośrodek pomaga za darmo Bezpłatną pomoc psychologiczną i teleporady w czasie epidemii koronawirusa proponuje potrzebującym Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profil ... » więcej 2020-04-05, godz. 20:49 Są w kwarantannie i narzekają na złe warunki. Niektórzy muszą zostać dłużej Osoby przebywające w kwarantannie zbiorowej w budynku przy ul. Żytniej we Włocławku  skarżą się na warunki.  Wskazują, że do dyspozycji mają  wspólne łazienki ... » więcej 2020-04-05, godz. 19:49 Oddział urologii ogólnej i onkologicznej w szpitalu miejskim w Toruniu zamknięty Kolejny oddział zamknięty został w szpitalu miejskim w Toruniu. Taką decyzję podjął sanepid z powodów epidemiologicznych. » więcej
1234567