Sobota, 08 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-14, 13:35 Robert Erdmann/Redakcja

Odwierty pod studnie i stanowiska pomiarowe. 1. etap oczyszczenia terenów pozachemowskch w Bydgoszczy

Ekipy wykonały 23 odwierty pod studnie i stanowiska pomiarowe. Fot. RDOŚ
Ekipy wykonały 23 odwierty pod studnie i stanowiska pomiarowe. Fot. RDOŚ
Pierwszy etap prac przy oczyszczaniu terenów pozachemowskich w Bydgoszczy został wykonany. Ekipy wykonały 23 odwierty pod studnie i stanowiska pomiarowe.
- To jest dopiero początek systemu, który tutaj powstanie. System składa się 16 otworów monitorujących, w których będą pobrane próbki po to, żeby sprawdzić co tu się dzieje skażeniowo i jak dalej do tego tematu podchodzić. Wykonano też 3 studnie zrzutowe i 4 studnie pompujące po to, żeby później wykorzystać je do oczyszczenia tego układu. Jednymi studniami mamy pobierać, a drugimi będziemy z powrotem wtłaczać. Obieg będzie zamknięty i system będzie oczyszczał wszelkie zanieczyszczenia zlokalizowane w badaniach - powiedział Paweł Jarosiński z firmy wiertniczej.

- Jesteśmy na etapie wyłaniania przyszłych wykonawców, którzy zaprojektują kolejne elementy, które pozwolą na skuteczne oczyszczanie. To jeszcze przed nami. Na razie mamy początek przyszłej instalacji remediacyjnej. Jej skuteczność zależy od tego jaki będzie to rodzaj zanieczyszczeń i jak będzie działała mobilna instalacja remediacyjna. Zanieczyszczenia, które określimy do końca marca będą stanowiły podstawę wartości zanieczyszczeń w przyszłości. Trwałość projektu określona została na 5 lat, więc gdyby ta skuteczność nie była zbyt wysoka, to jeszcze damy 5 lat by można było skutecznie te wody podziemne oczyścić - powiedziała Maria Dombrowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

W planach jest też wybranie zanieczyszczeń u źródeł, czyli w składowisku „Zielona”. Koszt to ok. 100 mln zł.
Materiał Roberta Erdmanna (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-08-07, godz. 20:32 Co uprawiasz, co hodujesz czyli Powszechny Spis Rolny Co generalnie uprawiają rolnicy, jakie zwierzęta hodują, jakie mają gospodarstwa i czego potrzebują, jakiego wsparcia, pomocy w polityce państwa oraz Unii Eur ... » więcej 2020-08-07, godz. 19:43 W Inowrocławiu gzyms spadł tuż obok chłopca. Kto jest za to odpowiedzialny? Stan kamienic w centrum Inowrocławia budzi wiele zastrzeżeń? Sprawą zajął się radny Marcin Wroński i wysyła kolejną interpelację do prezydenta Ryszarda Brejzy. » więcej 2020-08-07, godz. 16:01 Damski bokser z Kapuścisk do aresztu. Wcześniej uderzył ekspedientkę, gdy zwróciła uwagę, że nie ma maseczki Najbliższe dwa miesiące w areszcie spędzi mieszkaniec bydgoskich Kapuścisk. Taką decyzję podjął sąd po zapoznaniu się z materiałami sprawy. Mężczyzna będzie o ... » więcej 2020-08-07, godz. 14:45 Kilku pracowników bydgoskiego ratusza trafiło na kwarantannę Ośmiu pracowników Urzędu Miasta w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Decyzja zapadła po wykryciu zakażenia koronawirusem u innego pracownika ratusza. » więcej 2020-08-07, godz. 13:30 Wystarczy spacer i już można pomóc! Walkathon NEUCA dla Zdrowia Koronawirus nie zatrzymał marszu NEUCA dla zdrowia. Toruńska impreza odbędzie się w nowej formie, ale nadal będzie promować aktywność fizyczną i pomaganie. » więcej 2020-08-07, godz. 12:15 Zamiast znaków drogowych kwiaty, a zamiast dróg niekoszone trawniki Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy chcą, by ich siedziba przyciągała pszczoły. Wspólnie przystąpili do międzynarodowej ak ... » więcej 2020-08-07, godz. 10:12 Niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych. Lista jest długa „Bezpieczny piątek”- to akcja przeprowadzana na setkach przejazdów kolejowych w całym kraju. Jej celem jest wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań kierowców. » więcej 2020-08-07, godz. 09:06 Protest mieszkańców Płużnicy. Nie chcą zakładu przetwarzania odpadów gumowych Obawiamy się o środowisko i nasze zdrowie - mówią mieszkańcy gminy Płużnica. Kilkaset metrów od zabudowań i niedaleko ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem ma p ... » więcej 2020-08-07, godz. 08:21 Pożar w garażu bloku przy Żmudzkiej w Bydgoszczy Cztery jednostki Państwowej Straży Pożarnej walczyły z pożarem w parkingu podziemnym w bloku przy ul. Żmudzkiej w Bydgoszczy. Nikt nie ucierpiał, a działania ... » więcej 2020-08-06, godz. 20:32 Jest ich mniej niż zazwyczaj, ale bawią się równie dobrze! Kto? Harcerze na obozie 40 harcerzy i zuchów odpoczywa obecnie w bazie Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP w Smerzynie koło Łabiszyna. To 5-ciokrotnie mniej niż zwykle o tej porze. » więcej
1234567