Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-23, 20:40 Agnieszka Marszał

We Włocławku uroczyście pożegnano biskupa Bronisława Dembowskiego [wideo]

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Bronisława Dembowskiego./fot. Agnieszka Marszał
Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Bronisława Dembowskiego./fot. Agnieszka Marszał
- Był człowiekiem wielkiego intelektu i wielkiego serca, a przy tym skromnym i serdecznym - tak mówili o biskupie Bronisławie Dembowskim Ci, którzy go znali. W sobotę (23.11.) we Włocławku odbył się pogrzeb tego niezwykle charyzmatycznego i zasłużonego duchownego.
Tak wspomina zmarłego biskupa seniora jego pierwszy kapelan - ksiądz prałat Janusz Gręźlikowski:

- Był żeglarzem, dużo jeździł. Kiedyś, pamiętam, jechaliśmy na jakąś posługę. Kazał się kierowcy zatrzymać i mówi: "Tutaj w którymś roku, w jakieś wakacje, pod tym mostkiem spałem". Jechał wtedy rowerem po Polsce, taką sobie pielgrzymkę zrobił. Był człowiekiem wysportowanym. Jak byliśmy gdzieś na wizytacji, gdzieś na parafii, a było jezioro, to pływał kajakiem. Nie chciał i nie potrafił wytwarzać jakichś barier, był bardzo bezpośredni. Co myślał, to mówił. Gdy tutaj przyjechał pierwszy raz to się zastanawiał: "Co ja będę robił w takim dużym domu?". Dla niego to było takie przerażające, ponieważ całe życie mieszkał u sióstr, w małych mieszkankach.

Biskup senior Bronisław Dembowski zmarł w wieku 92 lat. W czasie okupacji był żołnierzem AK. W 1953 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był rektorem kościoła świętego Marcina w Warszawie i wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej. Organizował ogólnopolskie duszpasterstwo niewidomych, w latach 80-tych kierował pracami Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. W latach 1992-2003 był biskupem włocławskim. Biskup senior zmarł 16 listopada w wieku 92 lat.

Zgodnie ze swoją wolą spoczął w krypcie Biskupów Włocławskich. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił arcybiskup Marian Gołębiewski, który przypomniał niezwykły życiorys zmarłego biskupa i wspominał jego niezwykłą osobowość.

Na mszy odczytano też fragment ostatniego listu biskupa Dembowskiego, który napisał 19 sierpnia 2010 roku z prośbą, by został przeczytany na jego pogrzebie.

Listy kondolencyjne przesłali między innymi kardynał Pietro Parolin - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, premier Mateusz Morawiecki i prezes polskiej rady ekumenicznej biskup Jerzy Samiec.
Mówi ks. prał. Janusz Gręźlikowski
Fragment homilii arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego.
Ostatni list biskupa Dembowskiego.
Msza pogrzebowa śp. bpa Bronisława Dembowskiego./wideo: Agnieszka Marszał./fot. Tytus Żmijewski/PAP

Wiadomości lokalne

2019-12-15, godz. 15:15 Te zawody są po to, żeby chore dzieci nie zostały na lodzie! [wideo] Toruńscy radni, żużlowcy, koledzy z firmy i urzędnicy spotkali się na lodowisku Mentor w Toruniu, na charytatywnym turnieju curlingowym - X Świąteczna Bitwa G ... » więcej 2019-12-15, godz. 13:49 Biegają dla zdrowia, dla satysfakcji i dla towarzystwa. Pora roku nie gra roli! [wideo] Około 400 osób brało udział w Zimowej Zadymce w Bydgoszczy. To ostatnia w tym roku impreza rekreacyjna z cyklu Biegowe Pory Roku. W biegach na 5 i 10 kilometr ... » więcej 2019-12-15, godz. 11:30 Finansowa panorama Torunia jest tak przejrzysta, że widać już na niej rok 2050 Na sesji 19 grudnia toruńscy radni zatwierdzą przyszłoroczny budżet. Na inwestycje zarezerwowano 319 mln zł. Zadłużenie na koniec 2020 roku miasto szacuje na ... » więcej 2019-12-15, godz. 08:05 „Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy” w Strzelnie. Po raz pierwszy w mieście Wyroby artystów ludowych i rękodzielników, wigilijne potrawy i pyszne ciasta, a przede wszystkim świąteczną atmosferę można odnaleźć na zorganizowanym po raz ... » więcej 2019-12-14, godz. 20:00 Emocje i dobra energia w tańcu. Finał Grand Prix Polski w Ciechocinku Najlepsze krajowe pary taneczne rywalizują w Ciechocinku w turnieju finałowym Grand Prix Polski. Najmłodsi zawodnicy mają 12-13 lat. » więcej 2019-12-14, godz. 18:30 Cudne szopki i smakołyki na Jarmarku Adwentowym w Przysieku Szopki, na ogół tradycyjne w treści i kształtach, ale często wykonane z bardzo nietypowych, oryginalnych materiałów, nadesłano na 13. Konkurs Szopek Bożonarod ... » więcej 2019-12-14, godz. 14:45 Terytorialsi z Inowrocławia złożyli przysięgę 100 nowych żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło, po raz pierwszy w Inowrocławiu, przysięgę wojskową. » więcej 2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej
1234567