Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-23, 20:40 Agnieszka Marszał

We Włocławku uroczyście pożegnano biskupa Bronisława Dembowskiego [wideo]

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Bronisława Dembowskiego./fot. Agnieszka Marszał
Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Bronisława Dembowskiego./fot. Agnieszka Marszał
- Był człowiekiem wielkiego intelektu i wielkiego serca, a przy tym skromnym i serdecznym - tak mówili o biskupie Bronisławie Dembowskim Ci, którzy go znali. W sobotę (23.11.) we Włocławku odbył się pogrzeb tego niezwykle charyzmatycznego i zasłużonego duchownego.
Tak wspomina zmarłego biskupa seniora jego pierwszy kapelan - ksiądz prałat Janusz Gręźlikowski:

- Był żeglarzem, dużo jeździł. Kiedyś, pamiętam, jechaliśmy na jakąś posługę. Kazał się kierowcy zatrzymać i mówi: "Tutaj w którymś roku, w jakieś wakacje, pod tym mostkiem spałem". Jechał wtedy rowerem po Polsce, taką sobie pielgrzymkę zrobił. Był człowiekiem wysportowanym. Jak byliśmy gdzieś na wizytacji, gdzieś na parafii, a było jezioro, to pływał kajakiem. Nie chciał i nie potrafił wytwarzać jakichś barier, był bardzo bezpośredni. Co myślał, to mówił. Gdy tutaj przyjechał pierwszy raz to się zastanawiał: "Co ja będę robił w takim dużym domu?". Dla niego to było takie przerażające, ponieważ całe życie mieszkał u sióstr, w małych mieszkankach.

Biskup senior Bronisław Dembowski zmarł w wieku 92 lat. W czasie okupacji był żołnierzem AK. W 1953 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był rektorem kościoła świętego Marcina w Warszawie i wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej. Organizował ogólnopolskie duszpasterstwo niewidomych, w latach 80-tych kierował pracami Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. W latach 1992-2003 był biskupem włocławskim. Biskup senior zmarł 16 listopada w wieku 92 lat.

Zgodnie ze swoją wolą spoczął w krypcie Biskupów Włocławskich. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił arcybiskup Marian Gołębiewski, który przypomniał niezwykły życiorys zmarłego biskupa i wspominał jego niezwykłą osobowość.

Na mszy odczytano też fragment ostatniego listu biskupa Dembowskiego, który napisał 19 sierpnia 2010 roku z prośbą, by został przeczytany na jego pogrzebie.

Listy kondolencyjne przesłali między innymi kardynał Pietro Parolin - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, premier Mateusz Morawiecki i prezes polskiej rady ekumenicznej biskup Jerzy Samiec.
Mówi ks. prał. Janusz Gręźlikowski
Fragment homilii arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego.
Ostatni list biskupa Dembowskiego.
Msza pogrzebowa śp. bpa Bronisława Dembowskiego./wideo: Agnieszka Marszał./fot. Tytus Żmijewski/PAP

Wiadomości lokalne

2020-09-19, godz. 14:05 Powrót do dzieciństwa w wersji hard, czyli Terenowa Masakra w Bydgoszczy [wideo] W bydgoskim Myślęcinku trwa Terenowa Masakra, czyli bieg z przeszkodami w trudnym terenie. To dziesiąta edycja imprezy. » więcej 2020-09-19, godz. 12:26 Ekologiczny piknik w Toruniu. Na zakupy siatka, plastik zalewa świat Pokaz sprzętu oraz ekologiczne gry i zabawy. Tak wygląda piknik, zorganizowany na Rynku Nowomiejskim przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Z ... » więcej 2020-09-19, godz. 10:48 Kujawsko-Pomorskie: 35 nowych przypadków koronawirusa Służby wojewody poinformowały w sobotę o 35 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. 2 osoby zmarły, 8 osób wyzdrowiało. » więcej 2020-09-19, godz. 07:35 Powiat aleksandrowski od soboty w żółtej strefie. Sprawdź, co to oznacza Zaostrzenie obostrzeń, w związku z większą liczbą przypadków koronawirusa, od soboty (18 września) obowiązuje w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-09-18, godz. 21:30 Czy w gminie Jeżewo po latach znów będzie posterunek policji? Mieszkańcy i wójt Jeżewa (powiat świecki) chcą przywrócenia w gminie posterunku policji. Funkcjonariusze mieliby zająć budynek po byłym przedszkolu w Laskowic ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:10 Prof. Polak na razie zostaje. Będzie konkurs na nowego kierownika jego katedry na UMK Prof. Wojciech Polak zostaje na stanowisku kierownika katedry bezpieczeństwa wewnętrznego na UMK. Rektor toruńskiej uczelni nie przychylił się do wniosku dzie ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 15] Zabrali i m ubranie, pieniądze, drobiazgi. Jeden rewidował, a drugi celował w głowę z rewolweru. Nie chciała opuścić męża. Jemu i adiutantowi kazali iść w lew ... » więcej 2020-09-18, godz. 19:52 Zawalił się strop chlewni, przygniótł sto świń. Wypadek w Różannej koło Świecia Około stu zwierząt zginęło po tym, jak zawalił się strop w chlewni w miejscowości Różanna (gmina Bukowiec, powiat świecki). Ludzie nie ucierpieli. » więcej 2020-09-18, godz. 19:23 Ludzi po udarach i zawałach tu postawią na nogi. Nowe Centrum Rehabilitacji [wideo, zdjęcia] Centrum Rehabilitacji otwarte zostało w bydgoskim Szpitalu Miejskim. Powstało w  miejscu, gdzie dawniej znajdowała się szpitalna kuchnia. » więcej 2020-09-18, godz. 17:29 Pomagali wybrać drzewa i radzili, jak je pielęgnować. Akcja #sadziMY w regionie W całej Polsce odbyła się w piątek akcja #sadziMY. Zaangażowały się wszystkie nadleśnictwa, które przekazały łącznie milion sadzonek drzew.  » więcej
1234567