Czwartek, 01 października 2020 r.   Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-10-04, 16:15 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

O tętniaku aorty brzusznej na bydgoskiej konferencji. Z udziałem 600 chirurgów

Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
O zapobieganiu, leczeniu i metodach operowania tętniaka aorty brzusznej dyskutuje w Bydgoszczy 600 lekarzy specjalistów i pielęgniarki angiologiczne z Polski i świata.
W bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym trwa do soboty (05.10.) XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Nowych metod leczenia chorób naczyń i technik operacyjnych - swoich mniej doświadczonych kolegów - uczą najlepsi specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i Polski.

– Palenie papierosów i zła dieta - to główne czynniki powodujące wzrost zachorowalności na tętniaka aorty brzusznej. Za jego występowanie, zwłaszcza u mężczyzn po 65. roku życia - choć w dużo mniejszym stopniu – odpowiedzialna jest także genetyka - mówi prof. Arkadiusz Jawień, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, szef Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Z dobrych wiadomości - liczba procedur, jak i również jakość tych procedur, które specjaliści wykonują, jest bardzo wysoka.

- To są operacje naprawdę na najwyższym poziomie kompetencji, jak i wymogów technicznych - mówi prof. Jawień. - Łącznie robimy w naszym ośrodku około 1000 operacji naczyniowych, z czego te procedury najwyżej finansowane i najbardziej kłopotliwe to ponad 50 rocznie. Każda z tych procedur kosztuje ponad 200 tys. zł. Myślę, że to się przekłada wyłącznie na to, że nasi chorzy nie muszą jeździć po innych miastach, a mogą zupełnie spokojnie trafić do naszego szpitala, do naszego ośrodka, i być odpowiednio leczeni.

Profesor podkreśla także bardzo ważną rolę pielęgniarek angiologicznych w leczeniu pacjentów z chorobami naczyniowymi.
Rozmowa z prof. Arkadiuszem Jawieniem - materiał Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-10-01, godz. 08:05 Nowoczesny sąd powstaje we Włocławku. Wmurowano kamień węgielny We Włocławku podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego. » więcej 2020-09-30, godz. 20:56 Bez lip jest lipa! Protest przeciwko wycince drzew w Toruniu Nie zgadzamy się na wycięcie lip przy ulicy Żwirki i Wigury w Toruniu - mówią członkowie Rady Osiedla Chełmińskie Przedmieście. » więcej 2020-09-30, godz. 18:56 Bydgoszcz muzycznie kreatywna? Postara się to udowodnić! Bydgoszcz będzie aplikować do listy „miast kreatywnych” UNESCO, w dziedzinie muzyki - poinformował prezydent miasta Rafał Bruski, w czasie konferencji prasowe ... » więcej 2020-09-30, godz. 17:51 Umowa podpisana. W Toruniu będą autobusy elektryczne Toruń wkracza w nową erę komunikacji miejskiej. 30 września 2020 r. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji podpisało umowy na zakup sześciu au ... » więcej 2020-09-30, godz. 16:57 Co uprawiasz, co hodujesz? Trwa Powszechny Spis Rolny. Jest obowiązkowy! Co generalnie uprawiają rolnicy, jakie zwierzęta hodują, jakie mają gospodarstwa i czego potrzebują, jakiego wsparcia, pomocy w polityce państwa oraz Unii Eur ... » więcej 2020-09-30, godz. 16:49 Siedem szkół z regionu zamkniętych, 40 ma lekcje zdalne. Przez epidemię Koronawirus w kujawsko- pomorskich szkołach: rośnie liczba placówek, którym pandemia reorganizuje plan zajęć. » więcej 2020-09-30, godz. 15:47 Nieoficjalnie: Jest decyzja ws. finansowania budowy Centrum Camerimage w Toruniu - Jestem spokojny o przyszłość tej inwestycji - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezydent Torunia. » więcej 2020-09-30, godz. 14:47 Odznaczenie prezydenta RP dla prof. Polaka! Tymczasem UMK nie zmienia decyzji Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Wojciecha Polaka. Odznaczenie zostało przyznane toruńskiemu naukowcowi ... » więcej 2020-09-30, godz. 14:06 Tylko dwa wolne respiratory dla chorych na Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu - W naszym szpitalu, który obecnie działa na II i III poziomie, czyli jako zakaźny i wielospecjalistyczny, mamy obecnie dwa wolne miejsce pod respiratorem dla ... » więcej 2020-09-30, godz. 13:11 Starosta sępoleński zakażony koronawirusem. 20 osób z urzędu na kwarantannie Jarosław Tadych dowiedział się w środę, że choruje na Covid-19. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim jest czynne w ograniczonym zakresie, bo część pracow ... » więcej
1234567