Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-10-04, 16:15 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

O tętniaku aorty brzusznej na bydgoskiej konferencji. Z udziałem 600 chirurgów

Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
Prof. Arkadiusz Jawień na bydgoskiej konferencji/fot. Elżbieta Rupniewska
O zapobieganiu, leczeniu i metodach operowania tętniaka aorty brzusznej dyskutuje w Bydgoszczy 600 lekarzy specjalistów i pielęgniarki angiologiczne z Polski i świata.
W bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym trwa do soboty (05.10.) XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Nowych metod leczenia chorób naczyń i technik operacyjnych - swoich mniej doświadczonych kolegów - uczą najlepsi specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i Polski.

– Palenie papierosów i zła dieta - to główne czynniki powodujące wzrost zachorowalności na tętniaka aorty brzusznej. Za jego występowanie, zwłaszcza u mężczyzn po 65. roku życia - choć w dużo mniejszym stopniu – odpowiedzialna jest także genetyka - mówi prof. Arkadiusz Jawień, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, szef Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Z dobrych wiadomości - liczba procedur, jak i również jakość tych procedur, które specjaliści wykonują, jest bardzo wysoka.

- To są operacje naprawdę na najwyższym poziomie kompetencji, jak i wymogów technicznych - mówi prof. Jawień. - Łącznie robimy w naszym ośrodku około 1000 operacji naczyniowych, z czego te procedury najwyżej finansowane i najbardziej kłopotliwe to ponad 50 rocznie. Każda z tych procedur kosztuje ponad 200 tys. zł. Myślę, że to się przekłada wyłącznie na to, że nasi chorzy nie muszą jeździć po innych miastach, a mogą zupełnie spokojnie trafić do naszego szpitala, do naszego ośrodka, i być odpowiednio leczeni.

Profesor podkreśla także bardzo ważną rolę pielęgniarek angiologicznych w leczeniu pacjentów z chorobami naczyniowymi.
Rozmowa z prof. Arkadiuszem Jawieniem - materiał Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-01-21, godz. 15:21 Tu 100 lat temu stało Wojsko Polskie. Chełmża też świętuje powrót do Macierzy - Powróciły twoje dzieci do domu - mówił w Chełmży marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas uroczystości powrotu miasta do wolnej Polski. » więcej 2020-01-21, godz. 14:32 Wojskowa Akademia Techniczna szkoli uczniów. I pozyskuje studentów W toruńskim Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych zainaugurowano cykl wykładów z nauczycielami i doktorantami Wojskowej Akademii Techni ... » więcej 2020-01-21, godz. 13:31 Zderzyły się dwie ciężarówki. Policja: „Ciemno, ślisko, a kierowca nieostrożny" [zdjęcia] Nieostrożność kierowcy była przyczyną nocnego wypadku na drodze nr 10 w Lipnie. Zderzyły się tam dwie ciężarówki. » więcej 2020-01-21, godz. 12:54 Przez jego wyprzedzanie zginął inny kierowca. 27-latkowi grozi więzienie Sprawa śmiertelnego wypadku na DK nr 10 w Emilianowie trafi na wokandę bydgoskiego sądu. Prokuratura skierowała tam akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu Hipol ... » więcej 2020-01-21, godz. 12:06 Była sekretarzem premiera, będzie wiceministrem. Awans Anny Gembickiej Posłanka z naszego regionu Anna Gembicka została wiceministrem. We wtorek została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki ... » więcej 2020-01-21, godz. 11:19 Senator Kobiak: Nie 20, a 22 stycznia to dzień przyłączenia Bydgoszczy do Polski - Powinniśmy świętować 22 stycznia, bo formalnie tego dnia Bydgoszcz stała się częścią Polski - uważa Andrzej Kobiak. Senator PO był gościem „Rozmowy dnia' w ... » więcej 2020-01-21, godz. 08:13 Bydgoszczanie Stulecia wybrani! Finał plebiscytu [lista wyróżnionych, zdjęcia, wideo] Gala Bydgoszczan Stulecia odbyła się w poniedziałek w Filharmonii Pomorskiej. Zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy w granice P ... » więcej 2020-01-21, godz. 07:00 Okrągły stół - operacyjny - dla ratowania grudziądzkiego szpitala przed bankructwem Kilka godzin trwały w Grudziądzu obrady „okrągłego stołu' ponad podziałami. Spotkanie dotyczyło bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitala specjalistycznego. » więcej 2020-01-20, godz. 22:00 Wolność niejedno ma imię - i nazwisko! Wspominamy ojców bydgoskiej polskości Wiązanki kwiatów i znicze na grobach Bohaterów Bydgoskiej Niepodległości: Bernarda Śliwińskiego, Jana Biziela, Jana Maciaszka, w setną rocznicę powrotu miasta ... » więcej 2020-01-20, godz. 20:30 Jubileuszów jest wiele, a życzenie jedno: - Tworzyć Wąbrzeźno naszych marzeń! Radni Wąbrzeźna uczcili przypadającą 20 stycznia setną rocznicę powrotu ich miasta do Macierzy. Podczas uroczystej sesji przyjęli stanowisko, z którego dowiad ... » więcej
1234567