Niedziela, 09 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-26, 20:30 Polska Agencja Prasowa

W Toruniu wręczono Krzyże Wolności i Solidarności oraz nagrody „Świadek Historii”

Działacze opozycji demokratycznej podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności oraz Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Działacze opozycji demokratycznej podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności oraz Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Ponad 20 działaczy opozycji demokratycznej zostało w Toruniu uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. To co robiłem nie było dla mnie żadnym bohaterstwem, robiłem to co trzeba - powiedział wyróżniony prof. Andrzej Wojciechowski.
W czasie uroczystości, w której udział wziął prezes IPN Jarosław Szarek, wręczono również nagrody honorowe Świadek Historii.

- Często mówi się nam, że jakiś sposób szczególny upamiętniamy martyrologię, że się w tym lubujemy. Przez te ofiary przyszło zwycięstwo - my pamiętamy. Dzisiaj mamy ten niezwykły komfort życia w wolnej, niepodległej Polsce - mówił Szarek

Prezes IPN przypomniał inskrypcję na sarkofagu zmarłego w 1993 r. prezydenta na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego - „Nie zmarnujcie niepodległości”.

Odznaczonym pogratulował i podziękował za postawę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W imieniu odznaczonych wystąpił prof. Andrzej Wojciechowski.

- Jak dotarła do mnie propozycja odznaczenia mnie tym Krzyżem, to pomyślałem: dlaczego, co jak takiego zrobiłem? Dopiero jak przeczytałem jak opisano moją działalność w książkach, to zobaczyłem, że jednak coś zrobiłem. To co robiłem nie było dla mnie żadnym bohaterstwem, robiłem to co trzeba. Wydaje mi się, że większość z nas robiła to co trzeba. Nie było możliwości robienia czegoś innego - proste! - powiedział prof. Wojciechowski.

Wojciechowski od 1980 r. był pracownikiem naukowym Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie należał do NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był członkiem Komitetu Pomocy Osobom Represjonowanym przy Kościele Najświętszej Marii Panny, współpracował z Komisją Charytatywną Episkopatu Polski, uczestniczył w kolportażu prasy podziemnej, ulotek i książek drugiego obiegu.

Wśród oznaczonych był również Jan Perejczuk, który od 1980 r. był aktywnym działaczem Solidarności w Zakładach Urządzeń Okrętowych Famor w Bydgoszczy. Był wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Bydgoskiego i delegatem na I Krajowy Zajazd NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym był internowany w Potulicach i Strzebielinku. Po zwolnieniu z ośrodków odosobnienia kontynuował działalność opozycyjną.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL”.

W czasie uroczystości wręczono również nagrody honorowe Świadek Historii, przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom prywatnym za szczególe zasługi dla upamiętniania historii narodu polskiego.

Nagrody honorowe otrzymali: Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich Bydgoszcz, Stowarzyszenie Rodzin katyńskich Toruń, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Bydgoszcz, Sebastian Bartkowski z Unisławia i Lesław Welker z Torunia.
Eliza Marcjanik-Żak odebrała krzyż w imieniu zmarłego męża Marka Żaka, współzałożyciela Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-09, godz. 06:00 Ukrop z nieba, może na basen? Włocławianie mogą w końcu korzystać z Basenów Letnich na Słodowie. Na dodatek za darmo - zdecydował prezydent Włocławka. » więcej 2020-08-08, godz. 19:56 Park Pamięci Narodowej w Toruniu. Otwarcie z udziałem władz państwowych Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości — ocenił w liście do uczestn ... » więcej 2020-08-08, godz. 19:45 Protest przeciwko działaniom warszawskiej policji Kilkudziesięciu aktywistów LGBT zaprotestowało w Bydgoszczy przeciwko działaniom warszawskich policjantów. » więcej 2020-08-08, godz. 15:05 Poszukiwani ludzie z pasją! Powiat bydgoski to miejsce zamieszkania wielkich talentów - przekonuje starostwo powiatowe i zaprasza do projektu „Ludzie z Pasją”. » więcej 2020-08-08, godz. 10:57 24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował w sobotę o 24 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach koronawirusa. » więcej 2020-08-08, godz. 10:08 73 lata w harcerstwie? Dlaczego nie? Złaz Seniorów w Bydgoszczy 97 lat ma najstarszy uczestnik trwającego w Bydgoszczy, 6. Złazu Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. Średnia wieku równie imponująca. » więcej 2020-08-07, godz. 20:32 Co uprawiasz, co hodujesz czyli Powszechny Spis Rolny Co generalnie uprawiają rolnicy, jakie zwierzęta hodują, jakie mają gospodarstwa i czego potrzebują, jakiego wsparcia, pomocy w polityce państwa oraz Unii Eur ... » więcej 2020-08-07, godz. 19:43 W Inowrocławiu gzyms spadł tuż obok chłopca. Kto jest za to odpowiedzialny? Stan kamienic w centrum Inowrocławia budzi wiele zastrzeżeń? Sprawą zajął się radny Marcin Wroński i wysyła kolejną interpelację do prezydenta Ryszarda Brejzy. » więcej 2020-08-07, godz. 16:01 Damski bokser z Kapuścisk do aresztu. Wcześniej uderzył ekspedientkę, gdy zwróciła uwagę, że nie ma maseczki Najbliższe dwa miesiące w areszcie spędzi mieszkaniec bydgoskich Kapuścisk. Taką decyzję podjął sąd po zapoznaniu się z materiałami sprawy. Mężczyzna będzie o ... » więcej 2020-08-07, godz. 14:45 Kilku pracowników bydgoskiego ratusza trafiło na kwarantannę Ośmiu pracowników Urzędu Miasta w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Decyzja zapadła po wykryciu zakażenia koronawirusem u innego pracownika ratusza. » więcej
1234567