Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-26, 20:30 Polska Agencja Prasowa

W Toruniu wręczono Krzyże Wolności i Solidarności oraz nagrody „Świadek Historii”

Działacze opozycji demokratycznej podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności oraz Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Działacze opozycji demokratycznej podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności oraz Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Ponad 20 działaczy opozycji demokratycznej zostało w Toruniu uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. To co robiłem nie było dla mnie żadnym bohaterstwem, robiłem to co trzeba - powiedział wyróżniony prof. Andrzej Wojciechowski.
W czasie uroczystości, w której udział wziął prezes IPN Jarosław Szarek, wręczono również nagrody honorowe Świadek Historii.

- Często mówi się nam, że jakiś sposób szczególny upamiętniamy martyrologię, że się w tym lubujemy. Przez te ofiary przyszło zwycięstwo - my pamiętamy. Dzisiaj mamy ten niezwykły komfort życia w wolnej, niepodległej Polsce - mówił Szarek

Prezes IPN przypomniał inskrypcję na sarkofagu zmarłego w 1993 r. prezydenta na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego - „Nie zmarnujcie niepodległości”.

Odznaczonym pogratulował i podziękował za postawę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W imieniu odznaczonych wystąpił prof. Andrzej Wojciechowski.

- Jak dotarła do mnie propozycja odznaczenia mnie tym Krzyżem, to pomyślałem: dlaczego, co jak takiego zrobiłem? Dopiero jak przeczytałem jak opisano moją działalność w książkach, to zobaczyłem, że jednak coś zrobiłem. To co robiłem nie było dla mnie żadnym bohaterstwem, robiłem to co trzeba. Wydaje mi się, że większość z nas robiła to co trzeba. Nie było możliwości robienia czegoś innego - proste! - powiedział prof. Wojciechowski.

Wojciechowski od 1980 r. był pracownikiem naukowym Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie należał do NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był członkiem Komitetu Pomocy Osobom Represjonowanym przy Kościele Najświętszej Marii Panny, współpracował z Komisją Charytatywną Episkopatu Polski, uczestniczył w kolportażu prasy podziemnej, ulotek i książek drugiego obiegu.

Wśród oznaczonych był również Jan Perejczuk, który od 1980 r. był aktywnym działaczem Solidarności w Zakładach Urządzeń Okrętowych Famor w Bydgoszczy. Był wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Bydgoskiego i delegatem na I Krajowy Zajazd NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym był internowany w Potulicach i Strzebielinku. Po zwolnieniu z ośrodków odosobnienia kontynuował działalność opozycyjną.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL”.

W czasie uroczystości wręczono również nagrody honorowe Świadek Historii, przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom prywatnym za szczególe zasługi dla upamiętniania historii narodu polskiego.

Nagrody honorowe otrzymali: Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich Bydgoszcz, Stowarzyszenie Rodzin katyńskich Toruń, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Bydgoszcz, Sebastian Bartkowski z Unisławia i Lesław Welker z Torunia.
Eliza Marcjanik-Żak odebrała krzyż w imieniu zmarłego męża Marka Żaka, współzałożyciela Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-12-11, godz. 11:40 O odwecie Mariana Banasia, prezesa NIK, mówił toruński politolog na antenie PR PiK Dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu, który był gościem środowej (11.12.) Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że sytuacja w Najwyższej Izbie ... » więcej 2019-12-11, godz. 07:05 Orszak Trzech Króli zmierza do Bydgoszczy wielkimi krokami, ale zupełnie inną trasą 6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do bydgoskiej stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Można być widzem tego uli ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:07 Utrudnienia w Toruniu. Od czwartku zalecany objazd przez most gen. Zawackiej Utrudnienia w ruchu czekają na toruńskich kierowców w al. św. Jana Pawła II. W czwartek (12 grudnia) zamknięta zostanie jej jedna nitka (od strony Bydgoskiego ... » więcej 2019-12-10, godz. 20:25 Chcą pomóc Jarkowi. Koncert i akcja w toruńskich centrach handlowych „Trzy wymazy i do bazy” - to hasło akcji, która ma pomóc 16-letniemu Jarkowi Aleksandrowiczowi z Torunia wrócić do zdrowia. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego ... » więcej 2019-12-10, godz. 19:15 Pisali listy w obronie praw człowieka. Akcja Amnesty International Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu nad Wisłą stanęli w obronie osób, których prawa są łamane. Młodzież włączyła w Międzynarodowy Maraton Pis ... » więcej 2019-12-10, godz. 18:35 Spotkanie wigilijne toruńskiej Caritas. Nagrody Cor Bonum Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym ... » więcej 2019-12-10, godz. 17:12 Młodzieżowa Rada Miasta chce zmieniać Inowrocław Na pierwszym posiedzeniu zebrała się nowo wybrana Młodzieżowa Rada Miasta Inowrocławia. 20 radnych, reprezentujących młodzież z 7 szkół średnich, chce zmienia ... » więcej 2019-12-10, godz. 16:05 Niepewny los mieszkańców dwóch bloków w Czernikowie Czy mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Kwiatowej w Czernikowie stracą swoje mieszkania mimo, że regularnie opłacają czynsz? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo, ... » więcej 2019-12-10, godz. 14:39 „Przekleństwo cara Iwana” - spotkanie z Maciejem Jastrzębskim Maciej Jastrzębski - dziennikarz Polskiego Radia, autor książek o Rosji spotka się z czytelnikami w Centrum Kultury Browar B we Włocławku » więcej 2019-12-10, godz. 14:10 Młodzi występują dla chorych dzieci. „To dla nich festiwal obdarowania miłością i radością” Wolontariusze  z bydgoskiej  Bursy nr 1 przygotowali przedświąteczne spotkanie w Szpitalu Dziecięcym. Wystąpili dla chorych dzieci już po raz 20. » więcej
1234567