Poniedziałek, 09 grudnia 2019 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-26, 21:15 Michał Zaręba/Redakcja

Płynie Wisła płynie... Jaki ma potencjał?

Wisła w Solcu Kujawskim. Fot. Archiwum
Wisła w Solcu Kujawskim. Fot. Archiwum
O potencjale Wisły rozmawiali w podtoruńskim Przysieku członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i zaproszeni goście. Wśród tematów: budowa węzła logistycznego Bydgoszcz - Solec Kujawski oraz stopnia wodnego w Siarzewie.
Na powodzenie tej drugiej inwestycji liczą mieszkańcy powiatu aleksandrowskiego - mówi Ryszard Borowski, przewodniczący Związku Gmin Ziemi Kujawskiej, wójt gminy Koneck.

- Głównie rolnicy, w związku ze stepowieniem Kujaw i obniżeniem się poziomu wód gruntowych. Budowa kolejnego stopnia wodnego w Siarzewie spowoduje nawodnienie tych obszarów poprzez wykorzystanie kanałów melioracyjnych i dróg wodnych dopływających do Wisły - tłumaczył Ryszard Borowski.

- Z planowanych 10 stopni wodnych, stanowiących kompletną kaskady Dolnej Wisły, mamy w tej chwili tylko jeden - we Włocławku. Żeby korzystać z Wisły jako drogi wodnej musi być kompletna kaskada. To jest zadanie obliczone na 30 lat, w takich optymistycznych wariantach. Byłaby to inwestycja on niezwykle wysokiej stopie rentowności - powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

- Za kilkadziesiąt lat, zgodnie z przewidywaniami profesorów - ekspertów, tej Wisły w ogóle może nie być. Już nie mówię o zmianach klimatycznych i deficycie wody, a każdy próg to podniesienie lustra wody, umożliwienie żeglugi, ale również magazynowanie wody dla potrzeb rolnictwa - dodał marszałek województwa Piotr Całbecki.
Płynie Wisła płynie... Jaki ma potencjał? (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-08, godz. 22:32 Konfederacja wybiera kandydata na prezydenta RP [aktualizacja] Konfederacja wybiera kandydata na prezydenta Polski. W Bydgoszczy sympatycy głosowali dziś na 1 z 9 polityków, którzy chcą reprezentować ugrupowanie w wyborac ... » więcej 2019-12-08, godz. 21:13 Kochamy świąteczne jarmarki! Kolejny odbył się w bydgoskim Wiatraku W bydgoskim Domu Jubileuszowym Jana Pawła II odbył się kolejny jarmark bożonarodzeniowy. » więcej 2019-12-08, godz. 20:05 „Nasze dobre” czyli targi samych pysznych rzeczy! Czego tam nie było? „Nasze dobre” to Targi Żywności Lokalnej zorganizowane jako kontynuacja konkursu Gazety Pomorskiej pod nazwą „Nasze dobre”. » więcej 2019-12-08, godz. 18:34 Święta na ludowo? Takie ozdoby warto mieć w domu! Około 90 twórców ludowych z całej Polski i niemal wszystkich regionów kraju oraz z zagranicy, prezentowało swoje prace rękodzielnicze na Kiermaszu przedświąte ... » więcej 2019-12-08, godz. 16:55 Postanowili pomóc choremu Kubie na sportowo. Zorganizowali turniej piłkarski Magia świąt i mistrzowskie emocje w zespole szkół nr 9 w Bydgoszczy. Dziś odbył się tam turniej o puchar poseł Ewy Kozaneckiej. » więcej 2019-12-08, godz. 15:34 Off–Roadowe ho ho ho!!! Świetna akcja! A wszystko dla dzieciaków! [wideo] Sanie to już przeżytek - dziś św. Mikołaj przesiadł się do samochodu terenowego i miał jedną misję - zdobyć pieniądze na wypoczynek dla dzieci z domu dziecka. » więcej 2019-12-08, godz. 14:34 Zrób dzieciom radość darując pluszaka lub przybory szkolne Zabawki, maskotki, przybory szkolne i słodycze. Wszystko to można przynosić w ramach akcji „Za każdy uśmiech dziecka”, która odbywa się w Toruniu. » więcej 2019-12-08, godz. 12:24 Groźny wypadek w Gościeradzu. Rowerzysta w szpitalu Na drodze krajowej nr 25 w Gościeradzu doszło do wypadku. Samochód wpadł w poślizg i wypadł z drogi. Gdy znalazł się na ścieżce rowerowej uderzył w prawidłowo ... » więcej 2019-12-08, godz. 11:31 Rozbudowa Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Nowa przestrzeń przy ul. Gdańskiej Ostatnie prace konstrukcyjne wykonywane są przy nowej części Muzeum Okręgowego. Wykonywane jest zadaszenie. Nowa przestrzeń pozwoli wprowadzić szereg nowych f ... » więcej 2019-12-08, godz. 09:04 "Chcemy uratować ich od niesłusznej kary". Maraton Pisania Listów w Toruniu Torunianie stanęli w obronie osób, których prawa są łamane. Włączyli się w Międzynarodowy Maraton Pisania Listów, organizowany przez Amnesty International. » więcej
1234567