Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
relaks
2019-09-26, 21:15 Michał Zaręba/Redakcja

Płynie Wisła płynie... Jaki ma potencjał?

Wisła w Solcu Kujawskim. Fot. Archiwum
Wisła w Solcu Kujawskim. Fot. Archiwum
O potencjale Wisły rozmawiali w podtoruńskim Przysieku członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i zaproszeni goście. Wśród tematów: budowa węzła logistycznego Bydgoszcz - Solec Kujawski oraz stopnia wodnego w Siarzewie.
Na powodzenie tej drugiej inwestycji liczą mieszkańcy powiatu aleksandrowskiego - mówi Ryszard Borowski, przewodniczący Związku Gmin Ziemi Kujawskiej, wójt gminy Koneck.

- Głównie rolnicy, w związku ze stepowieniem Kujaw i obniżeniem się poziomu wód gruntowych. Budowa kolejnego stopnia wodnego w Siarzewie spowoduje nawodnienie tych obszarów poprzez wykorzystanie kanałów melioracyjnych i dróg wodnych dopływających do Wisły - tłumaczył Ryszard Borowski.

- Z planowanych 10 stopni wodnych, stanowiących kompletną kaskady Dolnej Wisły, mamy w tej chwili tylko jeden - we Włocławku. Żeby korzystać z Wisły jako drogi wodnej musi być kompletna kaskada. To jest zadanie obliczone na 30 lat, w takich optymistycznych wariantach. Byłaby to inwestycja on niezwykle wysokiej stopie rentowności - powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

- Za kilkadziesiąt lat, zgodnie z przewidywaniami profesorów - ekspertów, tej Wisły w ogóle może nie być. Już nie mówię o zmianach klimatycznych i deficycie wody, a każdy próg to podniesienie lustra wody, umożliwienie żeglugi, ale również magazynowanie wody dla potrzeb rolnictwa - dodał marszałek województwa Piotr Całbecki.
Płynie Wisła płynie... Jaki ma potencjał? (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-07-09, godz. 10:38 Krzysztof Gawkowski: - Głosujcie na kogo chcecie, byle byście poszli do urn - Te wybory są proste i jasne - wiemy kogo, i po co wybieramy. Dlatego są takie popularne - powiedział Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy, ... » więcej 2020-07-09, godz. 08:20 Toruń rośnie w siłę! Im dalej w miasto, tym więcej młodych drzew! A stare są badane Toruński park tysiąclecia, park Glazja i teren zielony na osiedlu JAR odzyskały w tym roku dawny blask. Ich rewitalizacja kosztowała Toruń prawie 25 milionów ... » więcej 2020-07-08, godz. 21:00 Ważny temat: niepełnosprawni - kto się nimi zajmie po śmierci opiekunów? Jak skutecznie pomóc osobom niepełnosprawnym? W jaki sposób mądrze zabezpieczyć ich przyszłość? Na naszej antenie mówił na ten temat podczas wizyty w Bydgoszc ... » więcej 2020-07-08, godz. 20:15 Gdzie grzebać zwierzęta? Włocławscy społecznicy wskazują os. Kazimierza Wielkiego We Włocławku miłośnicy czworonogów starają się o zrealizowanie tego celu od półtora roku. Problemem jest jednak lokalizacja. Na propozycję Krzywej Góry zaprot ... » więcej 2020-07-08, godz. 19:21 Głosowanie się opłaca. Gminy z dostaną bonusy za wysoką frekwencję - Nie mamy tak pokaźnych promes, jakie wręczają samorządowcom przedstawiciele rządu, ale o czeki na 20 tys zł też warto powalczyć - mówił w Toruniu marszałek ... » więcej 2020-07-08, godz. 17:10 Rafał Trzaskowski w Radziczu: - Rolników trzeba traktować jak przedsiębiorców Współpracę z rządem i walkę o jak największe unijne dopłaty dla rolników oraz stworzenie funduszu klęskowego, jeśli wygra wybory - obiecywał na spotkaniu w Ra ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Duma Ciechocinka zrzuciła "kieckę"! Od pół wieku nie było tak dużego remontu tężni [wideo, zdjęcia] Najdłuższe w Europie tężnie są właśnie odświeżane. Nową tarninę przywiezie około 180 tirów. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:04 Łączy dwie części gminy, ułatwia życie ludziom. Nowa droga w gminie Koneck Na ten remont czekali mieszkańcy - 4,5-kilometrowy odcinek drogi otwarto uroczyście w Kolonii Straszewskiej, w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-07-08, godz. 15:02 Policja z Bydgoszczy i Poznania wpadła na trop złodziei samochodów [zdjęcia, wideo] Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wspólnie z poznańskimi policjantami zatrzymali dwie osoby zamieszane w przestępczość samochodową. 41 i ... » więcej 2020-07-08, godz. 13:12 „Prezydent Warszawy pozbył się problemu”. Odpady z Czajki zagrożeniem dla regionu Co z bombą ekologiczną, którą zafundowała m.in. naszemu regionowi warszawska oczyszczalnia Czajka? Pytała dziś na polu koło Wójcina bydgoska poseł PiS Ewa Koz ... » więcej
1234567