Czwartek, 12 grudnia 2019 r.   Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-26, 14:17 Michał Zaręba/PAP

Małgorzata Kidawa-Błońska: musimy otaczać startupy opieką!

O Wspieraniu branży kreatywnej mówiła w Toruniu była marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Fot. Michał Zaręba
O Wspieraniu branży kreatywnej mówiła w Toruniu była marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Fot. Michał Zaręba
O wspieraniu branży kreatywnej mówiła w Toruniu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera.
- Państwo powinno otaczać startupy opieką i szukać inwestorów, którzy nie będą się bali ryzyka - powiedziała w czwartek w Toruniu kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Oceniła, że wielkim sukcesem byłoby, gdy powiedzie się jeden na pięć takich pomysłów.

- W tej kampanii bardzo dużo mówimy o pracy, o gospodarce. Mówimy o tym, że Polska ma być krajem nowoczesnym, kreatywnym. Nie będzie to możliwe, jeżeli nie damy ludziom szansy na realizowanie swoich pomysłów - podkreśliła Kidawa-Błońska po spotkaniu z przedsiębiorcami startupowymi w Młodzieżowym Centrum Spotkań Młodzieży.

Dodała, że w takich miejscach jak to powstają inicjatywy i działania, które być może zmienią świat w najbliższej przyszłości, a być może trzeba będzie na to poczekać nieco dłużej. Podkreśliła, że tego rodzaju pomysły i przedsięwzięcia - jak startupy - wymagają ryzyka.

- Państwo musi to wspierać i dawać szanse na prawo do eksperymentu, na prawo do tego, że nie każde z tych działań się powiedzie, bo być może na 5 projektów, które są tu podejmowane, jeden będzie tym najważniejszym w historii, który zmieni świat. Do takich działań należy podchodzić elastycznie. Państwo musi widzieć, że to nie jest scentralizowany system. On jest bardzo różnorodny - zakłada m.in. współpracę młodych ludzi z uczelniami, z osobami z dużym doświadczeniem. Oni muszą mieć prawo elastycznego podejmowana decyzji. Nie można nakazywać odgórnie, jak mają prowadzić takie firmy - podkreśliła kandydatka KO na premiera.

Wicemarszałek Sejmu oceniła, że jeżeli jako państwo nie zainwestujemy w tego rodzaju przedsiębiorstwa, to nie będziemy mogli mówić o zmianie świata wokół nas.

- W wyobraźni tych ludzi powstają projekty, które zmienią świat. Od państwa oczekują oni szansy na elastyczność, na zmniejszenie ilości biurokracji. Większości czasu nie może zabierać wypełniania papierów. Trzeba tworzyć takie sposoby wsparcia, żeby inwestorzy chcieli podejmować ryzyko wspierania tego rodzaju przedsiębiorstw, a one muszą mieć szansę dopracowywania swoich projektów i późniejszego wprowadzania ich w życie - - oceniła kandydatka KO na premiera.
Małgorzata Kidawa- Błońska w Toruniu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-12, godz. 08:05 Dzieła sztuki wykonane przez pacjentów. Kiermasze świąteczne w szpitalach Choinki, stroiki i wyjątkowe ozdoby świąteczne - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu w środę odbył się kiermasz rękodzieła, wykonanego podczas tzw. wa ... » więcej 2019-12-12, godz. 07:09 Za trzy lata UKW będzie uczelnią bez barier. Taki jest cel nowego projektu „Uniwersytet Równych Szans” - projekt pod takim hasłem będzie realizowany od przyszłego roku na bydgoskim UKW. Przez trzy lata na uczelni będą wprowadzane zmi ... » więcej 2019-12-11, godz. 19:34 Tramwaje wracają na Kapuściska, Glinki i Wyżyny w Bydgoszczy. Zmiany w rozkładach Specjalna linia mikołajkowa już 6 grudnia jeździła nową trasą. Od 12 grudnia regularne linie zawiozą pasażerów na Kapuściska, Glinki i Wyżyny. Jest tylko jesz ... » więcej 2019-12-11, godz. 18:45 Jeden uderzał ludzi siekierą, drugi ich rozjeżdżał. Wyroki po krwawej ustawce Od roku więzienia w zawieszeniu do 12 lat dla uczestników krwawej 'ustawki' w Jordanowie - takie kary orzekł dziś bydgoski Sąd Okręgowy. - Są rażąco łagodne - ... » więcej 2019-12-11, godz. 18:06 O kreatywnej Bydgoszczy w oksfordzkim stylu. To była dyskusja na wysokim poziomie Znani bydgoszczanie toczyli w środę (11.12.) walkę na argumenty - spierali się czy Bydgoszcz jest kreatywna. W bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zo ... » więcej 2019-12-11, godz. 16:26 "Zła reakcja na molestowanie". Pracowniczki Biblioteki Głównej w sądzie przeciw UMK W Sądzie Pracy w Toruniu rozpoczął się proces trzech kobiet, które domagają się od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika łącznie 150 tys. zł odszkodowania za łamani ... » więcej 2019-12-11, godz. 14:52 Po zmarłym panu Zbysławie został piękny ślad. Patronuje konkursowi historycznemu W Świeciu pamiętają o Zbysławie Budzyńskim, zasłużonym przewodniku PTTK, który rok temu zginął tragicznie na przejściu dla pieszych. W ośrodku kultury zorgani ... » więcej 2019-12-11, godz. 13:50 Krok po kroku, każdego roku Toruń ułatwia życie niepełnosprawnym mieszkańcom Aż 1300 osób korzysta z Karty Osoby Niepełnosprawnej, a nieco mniej z programu „Pomagamy' wspierającego rodziny chorych dzieci - wynika z podsumowania działań ... » więcej 2019-12-11, godz. 13:09 Wypadek busa z dziećmi z domu dziecka. Zderzyło się z nim pięć samochodów Groźny wypadek w Grzybnie, na trasie Chełmno-Toruń. Pięć samochodów osobowych zderzyło się z busem, wiozącym dzieci z domu dziecka w Chełmnie. » więcej 2019-12-11, godz. 12:50 Grudziądz: pojawiła się nadzieja na wyjście z ogromnego zadłużenia Plan naprawczy przygotowany przez Grudziądz został pozytywnie oceniony przez Regionalna Izbę Obrachunkową z Bydgoszczy. Dokument budzi zastrzeżenia komisji, a ... » więcej
1234567