Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-28, 16:30 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Nie taka komedyjka, jak się wydaje. Przystań życiowych rozbitków na toruńskiej scenie

„Antygona w Nowym Jorku” - próba do sobotniej premiery Teatru im. W. Horzycy./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek.
„Antygona w Nowym Jorku” - próba do sobotniej premiery Teatru im. W. Horzycy./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek.
„Antygona w Nowym Jorku” - próba do sobotniej premiery Teatru im. W. Horzycy./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek.
„Antygona w Nowym Jorku” - próba do sobotniej premiery Teatru im. W. Horzycy./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek.
„Antygona w Nowym Jorku” - próba do sobotniej premiery Teatru im. W. Horzycy. Na zdjęciu reżyser spektaklu, Maciej Marczewski./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek.
„Antygona w Nowym Jorku” - próba do sobotniej premiery Teatru im. W. Horzycy. Na zdjęciu reżyser spektaklu, Maciej Marczewski./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek.
„Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego to pierwsza w tym sezonie premiera przygotowana przez zespół Teatru W.Horzycy w Toruniu. To błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz o prawie do walki o swoją tożsamość i godność. Fragmenty spektaklu obejrzeli w środę dziennikarze. Premiera w sobotę, 28 września.
Janusz Głowacki mówił - „moja sztuka to taka komedyjka. Jaką komedyjkę wyczytał pan z tekstu Głowackiego - zapytała Iwona Muszytowska - Rzeszotek.

- Ten tekst postrzegam jako dwie warstwy, które się uzupełniają. Ta pierwsza, najbardziej widoczna to znaczy: mamy faktycznie często w zabawny sposób, a na pewno z przymrużeniem oka, z takim dystansem opowiedzianą historię, która jest fajna i atrakcyjna. Można by wyjść z takiego spektakl z poczuciem: no fajnie było, zabawnie, ale na szczęście, jest ta druga warstwa, która jest bardzo dramatyczna.

W związku z tym ja to postrzegam jako komediodramat, jako sztukę która zostawia nas trochę z przemyśleniami na temat nas, na temat nas, na temat tego, jak nasze uczucia jakoś korelują z tym, co bohaterom się wydarzenia w czasie sztuki, ale też ile potrzeba, żebyśmy my się znaleźli w takiej sytuacji - mówił Maciej Marczewski, reżyser spektaklu „Antygona w Nowym Jorku", którym teatr im. Wilama Horzycy, 28 września rozpoczyna sezon artystyczny 2019/2020.

Reżyseria: Maciej Marczewski
Scenografia:Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Kostiumy: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Obsada: Joanna Rozkosz, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Bartosz Woźny
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Mówi reżyser Maciej Marczewski

Wiadomości lokalne

2019-11-20, godz. 07:11 Ścieżki rowerowe we Włocławku - plany i oczekiwania Rowerzyści z Włocławka spotkali się z urzędnikami, by rozmawiać o budowie ścieżek dla cyklistów. Na spotkanie przyszło kilkanaście osób. Jedni mówili, że z in ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:16 O czym marzy Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy? - Jesteśmy za dużym miastem na małe marzenia - mówi Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy i przedstawia swoją wizję oraz koncepcję pod nazwą „Ogr ... » więcej 2019-11-19, godz. 20:20 Lądowisko dla dronów kontra samosiejki. UTP ma problem Spór na linii Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - Urząd Miasta w Bydgoszczy. Chodzi o lądowisko dla dronów. Przeszkodą w powstaniu inwestycji ma być kil ... » więcej 2019-11-19, godz. 19:20 Co zmienia się i zmieni w bydgoskim Starym Fordonie? Spacer z prezydentem miasta Na spacer z prezydentem Bydgoszczy wybrali się we wtorek po południu mieszkańcy Starego Fordonu, radni, przedstawiciele rady osiedla i tamtejszych stowarzysze ... » więcej 2019-11-19, godz. 18:15 Centrum przesiadkowe i akademia przedszkolaka. Kolejne projekty z unijnym dofinansowaniem Nowe miejsca w przedszkolach, modernizacja świetlic wiejskich oraz instalowanie na domach urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii... Takie projekt ... » więcej 2019-11-19, godz. 16:05 Kto zostanie twarzą bydgoskiego UTP? Casting tylko dla studentów Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy szuka twarzy uczelni, ale nie wśród modelek i modeli. To ma być twarz studentki lub studenta. » więcej 2019-11-19, godz. 15:30 Sprawa upadłości Domaru. Janusz S. na ławie oskarżonych Jeden z najbogatszych bydgoszczan stanął przed sądem. Janusz S. jest oskarżony o wyprowadzenie 35 mln zł z upadającego 10 lat temu Domaru. Nie przyznał się do ... » więcej 2019-11-19, godz. 14:51 Radosław Sikorski nie wystartuje w prawyborach prezydenckich PO Były szef MSZ, były marszałek Sejmu, europoseł PO Radosław Sikorski ogłosił, że nie wystartuje w prawyborach prezydenckich, jakie organizuje jego ugrupowanie. ... » więcej 2019-11-19, godz. 14:10 Więcej za śmieci, pięć pojemników do segregowania. I kary dla opornych Od nowego roku bydgoszczanie zapłacą więcej za śmieci. Cena ma wzrosnąć z 13 do 22 złotych za osobę. Odpady trafiać będą do pięciu, a nie jak do tej pory, czt ... » więcej 2019-11-19, godz. 13:22 Kobieta w bieliźnie wspina się po kratach. Afera policyjna we Włocławku Policjanci z Włocławka nagrali w komendzie kobietę w samej bieliźnie. Film trafił do Internetu, a funkcjonariusze zostali zawieszeni. » więcej
1234567