Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-23, 17:52 Dariusz Gross

Z wizytą na Litwie. Polskość czuje się tam na każdym kroku!

Dożynki w Solecznikach./fot. Dariusz Gross
Dożynki w Solecznikach./fot. Dariusz Gross
Na Litwie mieszka ponad 200 tysięcy Polaków, a w Rejonie Solecznickim Polacy stanowią aż 80 procent mieszkańców! To region partnerski województwa kujawsko-pomorskiego. Na zaproszenie marszałka województwa Piotra Całbeckiego, Wilno i Soleczniki odwiedziła grupa samorządowców i dziennikarzy regionalnych mediów. Radio PiK reprezentował Dariusz Gross.
Oprócz zwiedzania Wilna, wizyty w Druskiennikach dziennikarze odwiedzili polską szkołę i pałac w Jaszunach, a także cmentarz, na którym pochowany został Jan Śniadecki.
Polska delegacja wzięła również udział w uroczystym spotkaniu marszałka i radnych województwa kujawsko - pomorskiego z merem rejonu solecznickiego, i w dożynkach w Solecznikach.

Mówi Paweł Sikora, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Żninie.

- Wszystko zaczęło się od pewnego krzyża na grobie Jana Śniadeckiego, czyli wielkiego naukowca i filozofa, który urodził się w Żninie, a spoczął tutaj na cmentarzu w Jaszunach. Ten fakt historyczny połączył, myślę że na zawsze, społeczność gminy Żnin i społeczność gminy jaszuńskiej. Pierwszym prezentem od nas był krzyż na grobie Jana Śniadeckiego, który został przywieziony ze Żnina i zamontowany tutaj. Jest to replika oryginalnego krzyża, których znajdował się na tym grobie. Natomiast dzisiaj, od społeczności gminy Żnin, od burmistrza Żnina, Roberta Luchowskiego, przywieźliśmy prezent w postaci głośnika multimedialnego z zestawem mikrofonów bezprzewodowych. Będzie służyć dzieciom w tutejszej szkole. Zawsze, jak tutaj przyjeżdżamy, to czujemy się jak w Polsce, dlatego, że język polski jest obecny na ulicy, w sklepach, w hotelu. Widać, że te tradycje polskie są bardzo mocno pielęgnowane...
Materiał Dariusza Grossa (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-12-03, godz. 18:58 Chcą nieść ciepło, serce i pomoc. Bydgoszczanie mogą kolejny raz dołączyć do akcji Mimo pandemii chcą pomóc potrzebującym. Organizatorzy akcji „Ciepło serca w słoiku” zachęcają bydgoszczan do wsparcia zbiórki darów, a w Wigilię do podzieleni ... » więcej 2020-12-03, godz. 17:27 Niepełnosprawni są jak inni. Mają prawo być szczęśliwi 47 projektów na kwotę 19 mln zł, z których skorzysta łącznie ok. 10 tysięcy osób - to tegoroczne działania kujawsko-pomorskiego oddziału Państwowego Funduszu ... » więcej 2020-12-03, godz. 16:21 Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorc ... » więcej 2020-12-03, godz. 15:28 W regionie opady śniegu i marznącego śniegu z deszczem. Będzie ślisko! [wideo] Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią! Czwartkowe opady słabego śniegu wieczorem i w nocy przejdą w opady deszczu, miejscami marznącego i powodującego gołoled ... » więcej 2020-12-03, godz. 13:03 300 tys. zł dla ofiary księdza-pedofila. Apelacja oddalona, zapłaci m.in. diecezja bydgoska Zapadł prawomocny wyrok w sprawie odszkodowania dla ministranta molestowanego przez ks. Pawła K. Diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska mają solidarnie ... » więcej 2020-12-03, godz. 12:19 Wójt Jeżewa po COVID-zie oddał osocze [informatory dla ozdrowieńców i chorych] Osocze  ciągle jest potrzebne. To lek, który może uratować komuś życie.  Wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz - jako ozdrowieniec - sam dał przykład i zachęca  d ... » więcej 2020-12-03, godz. 11:27 Publicznie znieważył prezydenta RP, był pijany. Może trafić na trzy lata do więzienia 48-letni mieszkaniec Torunia odpowie przed sądem za publiczne znieważenie prezydenta RP - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o incydent z 19 lipca. Akt ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:56 Obecna dyrektor dalej będzie prowadzić szpital. Marszałek: To nie czas na eksperymenty Sylwia Sobczak wygrała konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Komisja konkursowa pod przewodni ... » więcej 2020-12-03, godz. 09:03 Tramwaje na ul. Kujawskiej od niedzieli. Mikołajkowy prezent dla pasażerów W niedzielę (6 grudnia) tramwaje pojadą torowiskiem wybudowanym wzdłuż ul. Kujawskiej. Dzięki nowej inwestycji bydgoskie osiedla Kapuściska, Wyżyny, Glinki i ... » więcej 2020-12-03, godz. 08:02 Więcej zgonów niż rok temu w Toruniu i Grudziądzu. Przyczyną COVID-19? 294 osoby zmarły w listopadzie w Toruniu. To o 72 zgony więcej niż w listopadzie ubiegłego roku - wynika z danych przekazanych przez urząd miasta. To wzrost o ... » więcej
1234567