Środa, 21 października 2020 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-28, 06:00 Redakcja

Jarmark Cysterski i inscenizacja bitwy - Wakacyjne Radio PiK w Koronowie! [zdjęcia, wideo]

Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Adam Hibner
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Adam Hibner
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Zanim opadnie kurz bitewny, przekażemy relacje z Koronowa. Fot. archiwum PR PiK
Zanim opadnie kurz bitewny, przekażemy relacje z Koronowa. Fot. archiwum PR PiK
Zapraszamy na Jarmark Cysterski w Koronowie.
Zapraszamy na Jarmark Cysterski w Koronowie.
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
W Koronowie odbył się Jarmark Cysterski. W niedzielę po południu ponownie polscy zbrojni i wojska zakonne stoczyli bój w "Inscenizacji Bitwy pod Koronowem". Wydarzenie odbyło się nie jak do tej pory na tzw. Polach Tuszyńskich, a na placu przy ul. Klasztornej w Koronowie. Na miejscu była również ekipa "Wakacyjnego Radia PiK"
W XIII wieku na skrzyżowaniu dróg z Gdańska do Poznania osiedlili się mnisi, zakładając opactwo cysterskie w Koronowie. Przeszkodą nie był podmokły teren w dolinie Brdy, ale granica z państwem krzyżackim.

To właśnie tam w 1410 roku doszło do wielkiej bitwy, która swoim rozmiarem śmiało może równać się z tą stoczoną pod Grunwaldem. Na pamiątkę tych wydarzeń, od siedemnastu lat organizowane są w Koronowie Jarmarki Cysterskie. Jak co roku i w tym zainscenizowana została przez grupy rekonstrukcyjne bitwa z Krzyżakami, a na jarmarku można było odwiedzać stoiska rękodzielnicze i historyczne.

Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności, wioski rycerskiej, stoiska interaktywnego prezentującego profesję oraz rzemiosło średniowieczne.

W okolicach „pola bitwy” na placu przy ul. Klasztornej w Koronowie zaparkował też wóz satelitarny "Wakacyjnego Radia PiK, relacjonował Wojciech Sobociński.
Wideo: Adam Hibner

Wiadomości lokalne

2020-10-20, godz. 20:50 Czy studenci Collegium Medicum UMK pomogą w opiece nad pacjentami z COVID-19? Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że wojewodowie będą mogli powołać do szpitali studentów medycyny, doktorantów czy absolwentów, którzy jeszcze nie podesz ... » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Ognisko koronawirusa w DPS-ie w Bożenkowie. Zakażenia wśród pensjonariuszy i personelu Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 55 osób z Domu Pomocy Społecznej w Bożenkowie. Pozytywne wyniki zanotowano u 30 pensjonariuszy i 25 os ... » więcej 2020-10-20, godz. 18:45 Zmianowość i praca zdalna. Zmiany w Urzędzie Miejskim w Świeciu nad Wisłą W związku z zachorowaniami pracowników i obowiązkową kwarantanną w świeckim urzędzie miejskim wprowadzona została zmianowość i praca zdalna. » więcej 2020-10-20, godz. 17:44 Włocławianka Anna Gembicka wiceministrem resortu rolnictwa Poseł PiS, 29-letnia Anna Gembicka, od wtorku pełni funkcje wiceministra rolnictwa, dotychczas była m.in. wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Re ... » więcej 2020-10-20, godz. 16:45 Sanepid dziękuje za pomoc samorządom i wolontariuszom Informatycy, urzędnicy, a nawet żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy dziękuje za odzew na apel o po ... » więcej 2020-10-20, godz. 15:53 Długie kolejki po wymaz. Gdzie można zrobić test? [lista punktów, godziny otwarcia] Nawet kilka godzin trzeba czekać w niektórych punktach w Bydgoszczy w kolejce po wymaz w kierunku Covid-19. » więcej 2020-10-20, godz. 14:36 Biskup włocławski zakażony koronawirusem Biskup włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała diecezja. Ordynariusz pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, al ... » więcej 2020-10-20, godz. 14:29 Biskup Bogdan Wojtuś nie żyje. Przegrał walkę z koronawirusem Zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był w szpitalu w Poznaniu. Miał potwierdzone zakażeni ... » więcej 2020-10-20, godz. 13:21 Inowrocław: Solanki i szpital - tam wykryto nowe ogniska koronawirusa Potwierdziła się informacja o ognisku koronawirusa w inowrocławskich Solankach. Nowe przypadki Covid-19 są również w Wielospecjalistyczny Szpitalu im. dra L. ... » więcej 2020-10-20, godz. 12:31 Ulica Kujawska - na najlepszej drodze do sukcesu! [film z drona, zdjęcia] Pierwsze próbne przejazdy tramwajów po nowym torowisku przy ul. Kujawskiej w Bydgoszczy odbyły się w środę, 14 października, przed południem. Ulewa i wiatr w ... » więcej
1234567