Piątek, 22 listopada 2019 r.   Imieniny: Cecylii, Wszemiły, Stefana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-28, 06:00 Redakcja

Jarmark Cysterski i inscenizacja bitwy - Wakacyjne Radio PiK w Koronowie! [zdjęcia, wideo]

Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Adam Hibner
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Adam Hibner
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Zanim opadnie kurz bitewny, przekażemy relacje z Koronowa. Fot. archiwum PR PiK
Zanim opadnie kurz bitewny, przekażemy relacje z Koronowa. Fot. archiwum PR PiK
Zapraszamy na Jarmark Cysterski w Koronowie.
Zapraszamy na Jarmark Cysterski w Koronowie.
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
W Koronowie odbył się Jarmark Cysterski. W niedzielę po południu ponownie polscy zbrojni i wojska zakonne stoczyli bój w "Inscenizacji Bitwy pod Koronowem". Wydarzenie odbyło się nie jak do tej pory na tzw. Polach Tuszyńskich, a na placu przy ul. Klasztornej w Koronowie. Na miejscu była również ekipa "Wakacyjnego Radia PiK"
W XIII wieku na skrzyżowaniu dróg z Gdańska do Poznania osiedlili się mnisi, zakładając opactwo cysterskie w Koronowie. Przeszkodą nie był podmokły teren w dolinie Brdy, ale granica z państwem krzyżackim.

To właśnie tam w 1410 roku doszło do wielkiej bitwy, która swoim rozmiarem śmiało może równać się z tą stoczoną pod Grunwaldem. Na pamiątkę tych wydarzeń, od siedemnastu lat organizowane są w Koronowie Jarmarki Cysterskie. Jak co roku i w tym zainscenizowana została przez grupy rekonstrukcyjne bitwa z Krzyżakami, a na jarmarku można było odwiedzać stoiska rękodzielnicze i historyczne.

Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności, wioski rycerskiej, stoiska interaktywnego prezentującego profesję oraz rzemiosło średniowieczne.

W okolicach „pola bitwy” na placu przy ul. Klasztornej w Koronowie zaparkował też wóz satelitarny "Wakacyjnego Radia PiK, relacjonował Wojciech Sobociński.
Wideo: Adam Hibner

Wiadomości lokalne

2019-11-21, godz. 21:10 Transplantacje rodzinne - nie zawsze możliwe. Z jakiego powodu? Jak przygotować się do oddania krewnemu nerki? O tym mówili specjaliści na spotkaniu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-21, godz. 20:25 Tu zajdzie zmiana. We Włocławku powstanie centrum przesiadkowe W przyszłym roku we Włocławku ruszy budowa centrum przesiadkowego. Będzie kosztować 16 mln złotych. Blisko 8 mln złotych miasto otrzymało z Regionalnego Progr ... » więcej 2019-11-21, godz. 19:45 Rośnie siedziba IPN w Bydgoszczy. Jest już wiecha Budowa nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy na półmetku. Na budynku powieszono wiechę. » więcej 2019-11-21, godz. 19:02 Dyskusja nad projektem budżetu Torunia i apel do rządu Toruńscy radni przyjęli apel do rządu o podjęcie działań rekompensujących samorządom ubytki dochodów. Toruń szacuje, że w 2020 roku wpływy z powodu wprowadzen ... » więcej 2019-11-21, godz. 18:15 Pali coraz mniej osób, ale palenie tytoniu to wciąż problem Coraz mniej Polaków sięga po papierosy. W 2011 roku paliło 31 proc. naszych rodaków, w tym roku 21 proc. - Mamy spadek, ale papierosy to nadal problem, także ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:23 Gminie Sadki nie po drodze z Metropolią Bydgoską Gmina Sadki nie jest już częścią Metropolii Bydgoskiej. Zdaniem wójta Dariusza Gryniewicza, gmina nie odnosiła żadnych korzyści z przynależności do stowarzysz ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:11 Gdzie leży „Piąty ocean”? W Świeciu! Rozpoczął się tam festiwal podróżników W Świeciu rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Podróżników „Piąty Ocean”. Przez trzy dni miłośnicy przygody będą opowiadać o swoich małych i większych podróżac ... » więcej 2019-11-21, godz. 15:08 Jak eksperci oceniają rynek nieruchomości w Bydgoszczy? Nie jest źle „Bydgoszcz da się lubić - uwarunkowania i perspektywy rynku nieruchomości” - to konferencja, która odbyła się dziś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicz ... » więcej 2019-11-21, godz. 14:13 Dopalacze i pestycydy pod lupą w Bydgoszczy. Otwarto nowe laboratorium Dobrzy specjaliści i najlepszy w Polsce sprzęt - w Bydgoszczy otwarto Laboratorium Chemiczne, w którym badane będą dopalacze i pestycydy oraz Krajowe Laborato ... » więcej 2019-11-21, godz. 13:07 Łukasz Schreiber będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Premiera Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek kierownictwo KPRM, szefem kancelarii został ponownie Michał Dworczyk, poseł PiS Krzysztof Kubów - szefem gabinet ... » więcej
1234567