Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Sławy, Jakuba, Oktawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-28, 06:00 Redakcja

Jarmark Cysterski i inscenizacja bitwy - Wakacyjne Radio PiK w Koronowie! [zdjęcia, wideo]

Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Adam Hibner
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Adam Hibner
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Zanim opadnie kurz bitewny, przekażemy relacje z Koronowa. Fot. archiwum PR PiK
Zanim opadnie kurz bitewny, przekażemy relacje z Koronowa. Fot. archiwum PR PiK
Zapraszamy na Jarmark Cysterski w Koronowie.
Zapraszamy na Jarmark Cysterski w Koronowie.
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności. Fot. Krystian Makowski
W Koronowie odbył się Jarmark Cysterski. W niedzielę po południu ponownie polscy zbrojni i wojska zakonne stoczyli bój w "Inscenizacji Bitwy pod Koronowem". Wydarzenie odbyło się nie jak do tej pory na tzw. Polach Tuszyńskich, a na placu przy ul. Klasztornej w Koronowie. Na miejscu była również ekipa "Wakacyjnego Radia PiK"
W XIII wieku na skrzyżowaniu dróg z Gdańska do Poznania osiedlili się mnisi, zakładając opactwo cysterskie w Koronowie. Przeszkodą nie był podmokły teren w dolinie Brdy, ale granica z państwem krzyżackim.

To właśnie tam w 1410 roku doszło do wielkiej bitwy, która swoim rozmiarem śmiało może równać się z tą stoczoną pod Grunwaldem. Na pamiątkę tych wydarzeń, od siedemnastu lat organizowane są w Koronowie Jarmarki Cysterskie. Jak co roku i w tym zainscenizowana została przez grupy rekonstrukcyjne bitwa z Krzyżakami, a na jarmarku można było odwiedzać stoiska rękodzielnicze i historyczne.

Był pokaz rycerzy konnych i konkursy z nagrodami dla publiczności, wioski rycerskiej, stoiska interaktywnego prezentującego profesję oraz rzemiosło średniowieczne.

W okolicach „pola bitwy” na placu przy ul. Klasztornej w Koronowie zaparkował też wóz satelitarny "Wakacyjnego Radia PiK, relacjonował Wojciech Sobociński.
Wideo: Adam Hibner

Wiadomości lokalne

2020-08-06, godz. 11:34 Zablokowana droga nr 56 w Koronowie. Wyznaczono objazd Zablokowana jest droga krajowa nr 56 w Koronowie, gdzie zderzyły się trzy samochody osobowe. Nikomu nic się nie stało - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA w ... » więcej 2020-08-06, godz. 11:27 Kujawsko-Pomorskie: 12 nowych przypadków koronawirusa W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 12 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażeń koronawirusem. Wśród nich są 2 osoby z Bydgoszczy, 2 z ... » więcej 2020-08-06, godz. 08:00 Atrakcje na wakacje? Sępólno Krajeńskie zaprasza na swoje święto! Koncerty w sieci, kameralne wystawy czy regaty - takie propozycje zapisały się w programie tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego. » więcej 2020-08-06, godz. 06:00 Staruszek ze wstydliwymi zarzutami. Jaki usłyszy wyrok? 5 sierpnia w Sądzie Okręgowym w Toruniu rozpoczął się proces 81-letniego mężczyzny oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dziewczynki. » więcej 2020-08-05, godz. 21:40 Popełniasz wykroczenia i myślisz, że nikt nie zauważył! SPEED widzi i karze! Mandaty i punkty karne dla kierowców, nałożyli policjanci z grudziądzkiej grupy SPEED, za wjazd na czerwonym świetle oraz rozmowę przez telefon komórkowy. Wsz ... » więcej 2020-08-05, godz. 15:09 Niebezpiecznie w pracy. Dużo wypadków w lipcu Rekordowa liczba 21 wypadków przy pracy miała miejsce w lipcu w naszym regionie. Dwa z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Przyczyny bada Państwowa Inspe ... » więcej 2020-08-05, godz. 14:16 Kula armatnia, monety i dachówki. Trwają prace archeologów na zamku w Świeciu [zdjęcia, wideo] Na zamku krzyżackim w Świeciu pracują archeolodzy. Naukowcy z Bydgoszczy prowadzą tam badania i odkrywają kolejne tajemnice tej XIV-wiecznej twierdzy. Prace w ... » więcej 2020-08-05, godz. 13:12 W Toruniu od września inaczej kursować będą autobusy i tramwaje. Powód? Pandemia Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma ... » więcej 2020-08-05, godz. 11:12 Polecaj miejsca w regionie i wygrywaj! Konkurs w Polskim Radiu PiK Pani Hanna z Torunia, to kolejna laureatka naszego wakacyjnego konkursu. Poleciła naszym Słuchaczom wakacje na Pojezierzu Brodnickim i wygrała voucher na base ... » więcej 2020-08-05, godz. 10:38 Wszystkie spotkania odwołane, pracownik bydgoskiego Urzędu Miasta z koronawirusem Koronawirus w bydgoskim Ratuszu. 5 sierpnia zakażenie potwierdzono u jednego z pracowników. » więcej
1234567