Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-26, 08:15 Marek Ledwosiński

Płynie Wisła, płynie, po włocławskiej krainie. I ucieka do morza. Kto ją zatrzyma?

Debata na temat drogi wodnej we Włocławku trwa od lat 60. /fot. Youtube.com/screen
Debata na temat drogi wodnej we Włocławku trwa od lat 60. /fot. Youtube.com/screen
- Rozpoczynamy poważny dialog z samorządami, leżącymi na szlaku najważniejszych dróg wodnych w Polsce - mówiła goszcząca we Włocławku, Gabriela Tomik, pełnomocnik ministra gospodarki morskiej do spraw żeglugi śródlądowej.
Włocławek na szlaku wodnym leży od prawie 1000 lat zatem wizyta pełnomocnika w ratuszu jest absolutnie uzasadniona.

- Miasto przedstawiło swoje walory, a moja rola polegała na otworzeniu protokołu, nie tylko dla prezydentów, ale także dla mieszkańców, dla wszystkich środowisk, pod kątem przyszłości Wisły - mówi Gabriela Tomik. - Wiemy, jakim problemem jest dzisiaj bilans wody w Polsce. Przygotowujemy w tej chwili dojrzały program gospodarczy, program drogi wodnej w kierunku polskiego Portu Gdańsk. Chciałabym państwu życzyć cierpliwości i pewnej dojrzałości. Będę przyjeżdżała, pokazywała w ołówku, a następnie konsultowała w imieniu naszego resortu to, co może stać się przyszłością miasta nadwiślańskiego.

Pierwsze spotkanie miało charakter kurtuazyjny, zapoznawczy. Co dalej?

- Z mojej strony jest pełna gotowość przyjazdu, odpowiedzi na wszelkie pytania - zapowiada Gabriela Tomik. - Przywiozę szczegóły prowadzonego programu dla dolnej Wisły, programu żeglugi śródlądowej, i na miejscu, z radnymi będziemy rozmawiali o przyszłości tego miasta. O przyszłości przyrodniczej, turystycznej, społecznej. Chodzi o połączenie wszystkich sił, żebyśmy poprawili sobie życie nad rzeką, między innymi w postaci poprawy ilości wody...

Debata na temat drogi wodnej we Włocławku trwa od końca lat 60. Jak podkreśla ministerialna pełnomocnik, jednak nigdy wcześniej nie było takiego zapału w dążeniu do realizacji zamierzeń, zapału wymuszonego przez żywioł. - Nie mamy wyboru. Musimy zając się gospodarowaniem wodą, która bezproduktywnie ucieka nam do morza.

Prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski stwierdził, że to spotkanie nie było jedynie ogólnym omówieniem problemów. Ratusz przedstawił przecież konkretne propozycje.

- Mamy przygotowane dwa projekty: zagospodarowania sztucznego jeziora wiślanego i rozbudowy przystani zakładów Anwil. Koszt? Kilkaset milionów złotych.
Materiał Marka Ledwosińskiego (Popołudnie z nami)
Włocławek

Wiadomości lokalne

2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:40 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski [wideo, zdjęcia] Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Bydgoszczy na obchody 100-lecia powrotu miasta do Macierzy. Najpierw spotyka się z dziećmi z regionu, a potem z miesz ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:11 Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą Zmarł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Cieśla. Tragiczną informację przekazała na portalu społecznościowym m.in. miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. » więcej 2020-01-18, godz. 09:26 Weekend radości! 100 lat temu Bydgoszcz i Toruń wróciły do wolnej Polski [program obchodów] Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat na Starym Rynku w Bydgoszczy. W Toruniu odbędzie się rekonstrukcja powitania pols ... » więcej 2020-01-18, godz. 08:02 Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jest co czytać! Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski Archiwum Państwowe wydało książkę „Polska Bydgoszcz w dokumencie archiwalnym 1918-1920”. » więcej 2020-01-17, godz. 19:23 Wózek ma pomagać chorym dzieciom. Udoskonalą go na UTP [wideo] Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będą udoskonalać prototyp nowatorskiego wózka, który powstał w Niemczech. » więcej 2020-01-17, godz. 18:19 Chłopiec wypadł z wieżowca. Matka ma zarzuty. Jaka kara jej grozi? Do roku więzienia grozi mamie małego Olka z Torunia. 19 września zeszłego roku czterolatek przeżył upadek z 11. piętra wieżowca. » więcej 2020-01-17, godz. 17:20 Uroczystości powrotu Torunia do Macierzy. Jak sto lat temu wyglądały bramy triumfalne? Także Toruń świętuje setną rocznicę powrotu do Wolnej Polski. Władze miasta złożyły dziś kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszego prezydenta Torunia Otton ... » więcej 2020-01-17, godz. 16:21 Położne alarmują: za dużo cesarek! Poród naturalny jest lepszy dla matki i dziecka Kujawsko-pomorskie położne będą przekonywać kobiety w całej Polsce do porodu siłami natury. » więcej 2020-01-17, godz. 15:15 Pokaz mody z lat 20. Tak świętują stulecie wolnej Bydgoszczy [zdjęcia] IV Liceum Ogólnokształcące na bydgoskim Błoniu przeniosło się w czasie. W szkole organizowany jest pokaz mody lat 20. Nauczyciele i uczniowie tak obchodzą 100 ... » więcej
1234567