Wtorek, 29 września 2020 r.   Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-22, 11:10 Elżbieta Rupniewska

Ranny policjant w komisariacie w Toruniu. Minister zapowiada kontrolę i surowe konsekwencje [aktualizacja]

Natychmiastową kontrolę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zleciła minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Fot. Archiwum/Policja
Natychmiastową kontrolę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zleciła minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Fot. Archiwum/Policja
Natychmiastową kontrolę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zleciła minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek.
Powodem są ubiegłotygodniowe wydarzenia w komisariacie policji Toruń-Śródmieście. Ranny został jeden z policjantów. Trwa wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie - powiedziała Radiu PiK Monika Chlebicz, rzeczniczka komendanta Wojewódzkiego Policji.

- My od zeszłego tygodnia prowadzimy postępowanie wyjaśniające związane z informacjami o zranionym funkcjonariuszu, który został znaleziony w komisariacie policji Toruń-Śródmieście. Wokół tego wydarzenia pojawiły się też informacje, że doszło do towarzyskiego spotkania na terenie komisariatu. Już w ubiegłym tygodniu zapadły pierwsze decyzje związane z odwołaniem pani komendant tego komisariatu, aczkolwiek formalnie się to jeszcze nie dokonało - mówiła Monika Chlebicz.

Informacje o zakrapianej alkoholem imprezie w komisariacie pojawiły się na portalu społecznościowym, które opisuje różne wydarzenia związane z działaniem policji. Z nieoficjalnych przekazów wynika, że jeden z policjantów miał uderzyć się o skrzyknę z wężem strażackim i rozbić głowę. Na miejscu miało być pogotowie.

- Prokuratura została powiadomiona o czynie, który miałby polegać na uszkodzeniu ciała jednej z osób na terenie komisariatu policji Toruń-Śródmieście. W sprawie tej zostały zebrane w trybie art. 308 czyli tzw. niezbędnym zakresie dowody i we czwartek w ubiegłym tygodniu sprawa została przekazana do Prokuratora Regionalnego w Gdańsku z wnioskiem o wskazanie innej prokuratury do prowadzenia w tej sprawie. (...). Wstępnie mogę powiedzieć tylko, że zakwalifikowano te uszkodzenia ciała jako średni uszczerbek na zdrowiu - powiedział Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

- Współpracujemy my jako prokuratorzy, a w szczególności Prokuratura Rejonowa Toruń-Centrum-Zachód, ściśle przy prowadzonych postępowaniach z funkcjonariuszami komisariatu Toruń-Śródmieście. W związku z tym jest oczywiste, że zachodzi pewien konflikt interesów i nie powinniśmy prowadzić postępowań ich dotyczących z uwagi na ewentualny zarzut braku bezstronności. Akta tego postępowania zostały przekazane do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku we czwartek i od tego czasu nie mamy informacji o tym jaka jednostka prokuratury została wyznaczona do nadzorowania tego postępowania. (...). Wszystkim jest wiadomo, że żona zastępcy Prokuratora Okręgowego w Toruniu pełni funkcję komendanta komisariatu policji Toruń-Śródmieście - to jest mi wiadomo - natomiast nic mi nie wiadomo o innych zmianach kadrowych związanych z tą osobą - dodał Andrzej Kukawski.

- Jeśli informacje medialne się potwierdzą, zażądam wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec tych policjantów i ich zwierzchników - napisała na Twitterze minister Witek.

Szefowa MSWiA zdementowała też informację o nominacji komendanta kujawsko-pomorskiej policji na stopień generała.

Aktualizacja:

Około godz. 15.30 do naszej redakcji nadeszła informacja, że Komendant Miejski Policji w Toruniu podjął kolejne decyzje kadrowe. M.in. zastępcy Naczelnika Sztabu Komendy Miejskiej Policji w Toruniu powierzył obowiązki w pionie prewencji komisariatu policji Toruń-Podgórz, Naczelnik Sztabu KMP w Toruniu obecnie przebywa na L4, ale decyzje szefa toruńskich policjantów są takie, iż do czasu zakończenia czynności wyjaśniających obaj policjanci nie będą kierować Sztabem KMP w Toruniu.

Ponadto do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy oficer prasowa KMP w Toruniu będzie wykonywać obowiązki w Wydziale do walki z przestępczością gospodarczą KMP w Toruniu.
Mówi Monika Chlebicz, rzeczniczka komendanta Wojewódzkiego Policji
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-09-29, godz. 20:43 Protest przed Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu. W obronie lasów w Bieszczadach Stare lasy Bieszczad i Pogórza Przemyskiego wciąż nie są odpowiednio chronione - uważają aktywiści z inicjatywy Dzikie Karpaty. » więcej 2020-09-29, godz. 19:32 Czytali na głos by namówić do czytania. Czy się uda? [zdjęcia] Popularyzacja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych - taki jest cel obchodzonego 29 września Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. » więcej 2020-09-29, godz. 17:15 W tych mieszkaniach można się nauczyć samodzielnego życia W powiecie świeckim powstają pierwsze mieszkania chronione dla wychowanków domów dziecka i osób niepełnosprawnych. Będzie 6 takich lokali w miejscowości Nowe, ... » więcej 2020-09-29, godz. 15:17 Dramatyczne sceny nad jeziorem. Wędkarz tonął, policjant go ratował [zdjęcia] Siła fizyczna, determinacja i odpowiednie wyszkolenie zdecydowały, że policjantowi z Brodnicy udało się uratować życie tonącemu wędkarzowi. St.asp. Wojciech P ... » więcej 2020-09-29, godz. 14:06 Lodołamacze - nagrody za pomoc w pokonywaniu życiowych przeszkód W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbywa się we wtorek, 29 września, Gala Regionalna Konkursu Lodołamacze. Wśród laureatów są osoby i instytucje z n ... » więcej 2020-09-29, godz. 13:01 77-letni pacjent z koronawirusem wożony od szpitala do szpitala. Dlaczego? - Prawdopodobnie błąd ludzki, a nie wada systemu organizacji pomocy, był przyczyną sytuacji, w której pacjent z Covid - 19 był wożony karetką między kilkoma s ... » więcej 2020-09-29, godz. 12:00 Dramatyczna sytuacja kadrowa w szpitalu w Grudziądzu! Potrzeba 40 osób Brakuje personelu do opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Aby ratować sytuację, lecznica zawiesiła działalność dwóch oddziałów, a tamtejszą kadrę m ... » więcej 2020-09-29, godz. 10:20 Samochód „pożyczył", narkotyki miał w mieszkaniu - i w organizmie Policjanci nakielskiej drogówki, przy współpracy z wydziałem kryminalnym, zatrzymali 43-latka, który przemieszczał się autem wywiezionym z Niemiec. Podczas ko ... » więcej 2020-09-29, godz. 09:15 Zbiórka krwi i poszukiwanie genetycznego bliźniaka. Wszystko dla pani Oli! Ponad 23 litry krwi udało się zebrać funkcjonariuszom koronowskiego Zakładu Karnego, zaprzyjaźnionym policjantom i mieszkańcom Koronowa, podczas akcji na rzec ... » więcej 2020-09-29, godz. 08:10 Prosimy o uwagę szkoły: leśne zwierzęta czekają na żołędzie i kasztany! Leśnicy zachęcają dzieci i młodzież do zbierania kasztanów i żołędzi, które zimą trafią do leśnych paśników. Nadleśnictwo Dąbrowa rozpoczęło akcję edukacyjną ... » więcej
1234567