Niedziela, 21 lipca 2019 r.   Imieniny: Daniela, Dalidy, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-12, 09:05 Andrzej Krystek/Redakcja

Gdzie można palić, a gdzie nie? Czy zakaz obejmuje letnie ogródki?

Czy to kwestia kultury osobistej czy przepisów? Jak reagują na to służby porządkowe? Fot. Pixabay.com
Czy to kwestia kultury osobistej czy przepisów? Jak reagują na to służby porządkowe? Fot. Pixabay.com
Aktualną szczególnie latem, w ogródkach kawiarnianych, wręcz palącą i mocno doskwierającą niepalaczom kwestię poruszyła na antenie jedna z naszych słuchaczek.
- W ogródkach kawiarnianych i restauracyjnych jako osoba niepaląca bardzo często spotykam się z sytuacją, gdzie zamawiam jakiś posiłek, siadam w ogródku ze względu na piękno przyrody i obok mnie usiądzie osoba i pali papierosy i w ogóle nie pomyśli, że może to komuś przeszkadzać, nie czuje żadnego ograniczenia. A na jakikolwiek zwrócenie uwagi słyszę: Tutaj można palić! Wolno palić w tych miejscach czy nie wolno? - pyta Słuchaczka

Czy to kwestia kultury osobistej czy przepisów? Jak reagują na to służby porządkowe, na przykład Straż Miejska w Bydgoszczy?

- Nasza reakcja wynika wprost z przepisów Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ustawa reguluje nie tylko zakaz palenia wyrobów tytoniowych, ale także nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych. Zakaz ten obejmuje aż 11 miejsc. Miejsca objęte zakazem palenia to: tereny zakładów leczniczych, podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne; na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, na terenie uczelni, w pomieszczeniach zakładów pracy, w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego, w lokalach gastronomiczno - rozrywkowych, w środkach pasażerskiego - transportu publicznego oraz obiektach leżących w obsłudze podróżnych, na przystankach komunikacji miejskiej, w pomieszczeniach obiektów sportowych, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci, w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego - wymienia Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

O kawiarnianych ogródkach ustawa nie mówi.

- Za naruszenie zakazu palenia ustawa przewiduje grzywnę w wysokości do 500 zł, oczywiście stanowi wykroczenie, a więc interwencja może zostać zakończona albo poprzez udzielenie pouczenia albo poprzez nałożenie mandatu wysokości od 20 do 500 zł albo też może zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Najczęstsze interwencje, które podejmuje Straż Miejska w Bydgoszczy w zakresie egzekwowania przepisów ustawy o której mówimy dotyczą przystanków komunikacji publicznej - dodaje rzecznik SM w Bydgoszczy.

A czy na przykład ogródki kawiarniane, restauracyjne nie są w jakim sensie przedłużeniem lokalu gastronomicznego?

- Zakaz dotyczy pomieszczeń - mówi Arkadiusz Bereszyński.

A zatem kwestię palenia w ogródkach pozostawiono kulturze osobistej palaczy.
Gdzie można palić, a gdzie nie? Czy zakaz obejmuje letnie ogródki? (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz
Interwencja

Wiadomości lokalne

2019-07-20, godz. 20:23 Dwa lata trwało porządkowanie parku przy Pałacu w Lubostroniu Dwa lata po nawałnicy do naszego zabytkowego parku w stylu angielskim wróciło życie - powiedział PAP dyrektor Pałacu w Lubostroniu Andrzej Budziak. Dodał, że ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:43 Na festynie w Łabiszynie! Na pomoc młodemu mężczyźnie po wypadku [wideo] Mieszkańcy Łabiszyna pomagali dziś Kacprowi z Sosnowca. 19-latek na początku czerwca stracił rękę w nieszczęśliwym wypadku. » więcej 2019-07-20, godz. 17:25 Tragedia w Płochcinie w powiecie świeckim. Mężczyzna śmiertelnie porażony prądem Do zdarzenia doszło podczas prac remontowych na dachu domku jednorodzinnego. » więcej 2019-07-20, godz. 13:26 Studenci-ochotnicy wiedzą więcej o wojsku, dzięki Legii Akademickiej 134 studentów zakończyło dziś w Toruniu pierwszy etap szkolenia w ramach Legii Akademickiej. W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia złożyli uroczystą przy ... » więcej 2019-07-20, godz. 09:12 Żużlowcy walczą o zwycięstwo, ale po tych zawodach może wygrać ktoś jeszcze. Życie! Podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu, 27 lipca, w toruńskiej Motoarenie odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Zarejestrować się mogą kibice, zawodnicy ... » więcej 2019-07-20, godz. 07:45 Kacper stracił rękę. W Łabiszynie, zbiórka pieniędzy dla chłopaka Mieszkańcy zorganizowali pomoc dla 19-letniego Kacpra. Specjalna licytacja odbędzie się podczas Pałuckiego Pikniku Rodzinnego w Łabiszynie. Gadżety na licytac ... » więcej 2019-07-20, godz. 06:00 Las Was wita, a ludzie goszczą, „Wakacyjne Radio PiK” w Tucholi! [wideo, zdjęcia] W piątek 19 lipca rozpoczęły się 60. Dni Borów Tucholskich. Podczas drugiego dnia imprezy byliśmy tam też my! » więcej 2019-07-19, godz. 19:58 Od samego patrzenia jeść się chce! Promocja kujawskiej kuchni w Kruszwicy [galeria] Przez cały piątkowy wieczór (19.07.), nad Gopłem królowało kujawskie jadło. Podczas pikniku Lokalnej Grupy Działania, z myślą o rodzinach przygotowano moc atr ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:39 Wysyp szczeniaków w toruńskim schronisku dla zwierząt. Cztery razy więcej, niż zwykle! Do schroniska całe mioty psich maluchów przynoszą właściciele suczek, które się oszczeniły. Czasem słyszy się kłamstwa, że zwierzęta zostały gdzieś znalezione ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:18 Bydgoszcz - Białe Błota: drogowy zawrót głowy już od wtorku, 23 lipca! Od najbliższego wtorku, duże utrudnienia czekają kierowców na wprawdzie krótkim, acz niezwykle obciążonym ruchem odcinku drogi wojewódzkiej 223: Bydgoszcz - B ... » więcej
1234567