Sobota, 30 maja 2020 r.   Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-12, 09:05 Andrzej Krystek/Redakcja

Gdzie można palić, a gdzie nie? Czy zakaz obejmuje letnie ogródki?

Czy to kwestia kultury osobistej czy przepisów? Jak reagują na to służby porządkowe? Fot. Pixabay.com
Czy to kwestia kultury osobistej czy przepisów? Jak reagują na to służby porządkowe? Fot. Pixabay.com
Aktualną szczególnie latem, w ogródkach kawiarnianych, wręcz palącą i mocno doskwierającą niepalaczom kwestię poruszyła na antenie jedna z naszych słuchaczek.
- W ogródkach kawiarnianych i restauracyjnych jako osoba niepaląca bardzo często spotykam się z sytuacją, gdzie zamawiam jakiś posiłek, siadam w ogródku ze względu na piękno przyrody i obok mnie usiądzie osoba i pali papierosy i w ogóle nie pomyśli, że może to komuś przeszkadzać, nie czuje żadnego ograniczenia. A na jakikolwiek zwrócenie uwagi słyszę: Tutaj można palić! Wolno palić w tych miejscach czy nie wolno? - pyta Słuchaczka

Czy to kwestia kultury osobistej czy przepisów? Jak reagują na to służby porządkowe, na przykład Straż Miejska w Bydgoszczy?

- Nasza reakcja wynika wprost z przepisów Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ustawa reguluje nie tylko zakaz palenia wyrobów tytoniowych, ale także nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych. Zakaz ten obejmuje aż 11 miejsc. Miejsca objęte zakazem palenia to: tereny zakładów leczniczych, podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne; na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, na terenie uczelni, w pomieszczeniach zakładów pracy, w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego, w lokalach gastronomiczno - rozrywkowych, w środkach pasażerskiego - transportu publicznego oraz obiektach leżących w obsłudze podróżnych, na przystankach komunikacji miejskiej, w pomieszczeniach obiektów sportowych, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci, w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego - wymienia Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

O kawiarnianych ogródkach ustawa nie mówi.

- Za naruszenie zakazu palenia ustawa przewiduje grzywnę w wysokości do 500 zł, oczywiście stanowi wykroczenie, a więc interwencja może zostać zakończona albo poprzez udzielenie pouczenia albo poprzez nałożenie mandatu wysokości od 20 do 500 zł albo też może zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Najczęstsze interwencje, które podejmuje Straż Miejska w Bydgoszczy w zakresie egzekwowania przepisów ustawy o której mówimy dotyczą przystanków komunikacji publicznej - dodaje rzecznik SM w Bydgoszczy.

A czy na przykład ogródki kawiarniane, restauracyjne nie są w jakim sensie przedłużeniem lokalu gastronomicznego?

- Zakaz dotyczy pomieszczeń - mówi Arkadiusz Bereszyński.

A zatem kwestię palenia w ogródkach pozostawiono kulturze osobistej palaczy.
Gdzie można palić, a gdzie nie? Czy zakaz obejmuje letnie ogródki? (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz
Interwencja

Wiadomości lokalne

2020-05-30, godz. 17:58 Kujawsko-Pomorskie: 13 kolejnych osób wygrało z koronawirusem Służby wojewody poinformowały w sobotę po południu o kolejnych 13 ozdrowieńcach. W ciągu minionej doby w woj. kujawsko-pomorskim nie zanotowano żadnego nowego ... » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Jak powstał Myślęcinek? Kolejny wirtualny spacer po Bydgoszczy [wideo] Historię Myślęcinka, czyli największego parku miejskiego w Polsce można było poznać uczestnicząc w kolejnym wirtualnym spacerze po Bydgoszczy. » więcej 2020-05-30, godz. 13:55 Prezydent Torunia: Osobny ZIT to egoizm ze strony Bydgoszczy - To smutny pomysł, żeby nie tworzyć wspólnego ZIT-u - powiedział prezydent Torunia odnosząc się do propozycji prezydenta Bydgoszczy. Rafał Bruski chce tworzy ... » więcej 2020-05-30, godz. 12:01 Burmistrz rapuje. Dziękuje medykom i zaprasza kuracjuszy do Ciechocinka [wideo] Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz wziął udział w ogólnopolskiej akcji #hot16challenge2. Przy okazji wsparcia dla medyków promuje opustoszały z powodu e ... » więcej 2020-05-30, godz. 07:27 Budowa na Kujawskiej: duże zmiany. Kierowcy, piesi uważajcie! [grafiki, wideo] Kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystąpił do prac na odcinkach, po których dotąd po ... » więcej 2020-05-30, godz. 07:20 Kandydaci grają i śpiewają...na nagraniach! Pierwsza taka rekrutacja w historii uczelni Akademia Muzyczna w Bydgoszczy wkracza w gorący czas rekrutacji i egzaminów. A gorąco będzie i na internetowych łączach, i w koncertowych salach, niestety, z ... » więcej 2020-05-29, godz. 20:00 Budżet obywatelskie Torunia: są pieniądze i jest apel o pomysły na miarę pandemii Toruń szuka oszczędności, ale nie rezygnuje z budżetu obywatelskiego. W przyszłym roku do podziału będzie prawie 7 mln 600 tys zł. Wnioski pojawią się na miej ... » więcej 2020-05-29, godz. 19:00 Rodzice zastępczy pilnie poszukiwani. To ciężka i ważna praca, a także misja! Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu szuka rodzin zastępczych. Jak przyznają pracownicy socjalni - potrzeby w tym zakresie z roku na rok rosną. » więcej 2020-05-29, godz. 17:54 Idziemy w pole razem z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Rolniczym w Minikowie! Mimo trwającej jeszcze epidemii koronawirusa, wiosną wiele się dzieje na polach doświadczalnych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, ... » więcej 2020-05-29, godz. 17:08 Toruńska hematologia wznawia działalność po dwóch miesiącach przerwy Oddział hematologii Szpitala Miejskiego w Toruniu otwiera się dla pacjentów. Pierwsi chorzy zostaną przyjęci w trybie stacjonarnym w poniedziałek, 1 czerwca. » więcej
1234567