Poniedziałek, 14 października 2019 r.   Imieniny: Liwii, Kaliksta, Bernarda / Dzień Edukacji Narodowej
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-11, 13:11 Tatiana Adonis

Listy przyjętych w liceach, w branżówkach i w technikach - 16 lipca drugi nabór do szkół

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Magdalena Buszman, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Magdalena Buszman, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Harmonogram rekrutacji do szkół./fot. Tatiana Adonis
Harmonogram rekrutacji do szkół./fot. Tatiana Adonis
Listy kandydatów zakwalifikowanych do szkół średnich na Kujawach i Pomorzu już opublikowane. W Bydgoszczy, ponad pół tysiąca uczniów nie dostało się do wymarzonej placówki i czeka ich nabór uzupełniający.
Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest wyjątkowa. O przyjęcie ubiega się bowiem podwójny rocznik, czyli absolwenci gimnazjum i 8-letniej podstawówki. W Bydgoszczy to prawie 8 tys. uczniów. We wszystkich liceach, szkołach branżowych i prawie wszystkich technikach podwojono liczbę miejsc dla pierwszoklasistów.

W Bydgoszczy, prawie 6900 uczniów znalazło miejsce w wymarzonej przez siebie szkole, a 520 uczniów nie zostało zakwalifikowanych do żadnej placówki. Dla nich w rekrutacji uzupełniającej czeka ponad 870 wolnych miejsc.

- Są wolne miejsca: 188 w liceach, 280 w technikach, 420 w szkołach branżowych - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Ponadto miasto zdecydowało się w niektórych szkołach zwiększyć liczbę miejsc w klasach. Powstały także dodatkowe oddziały w kilku szkołach.

Uczniowie, którzy dostali się do wymarzonej przez siebie szkoły do 15 lipca muszą potwierdzić swój wybór. Wtedy będzie wiadomo, ile miejsc w szkołach średnich będzie ostatecznie jeszcze dostępnych.

767 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie zakwalifikowało się do żadnej z toruńskich szkół średnich w pierwszym etapie rekrutacji. Czy dla wszystkich znajdzie się miejsce? Władze miasta uspokajają - trzeba zaczekać do 16 lipca. - Wtedy zostaną ogłoszone ostateczne listy przyjętych - wyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Nabór uzupełniający potrwa do 22 lipca. - Będziemy pracować nad tym, by zwiększyć liczbę miejsc w szkołach - dodaje Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji toruńskiego magistratu.

W toruńskich szkołach są teraz wolne 143 miejsca, m.in. w III LO, VIII LO, Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Samochodowych. W sumie w mieście przygotowano 5177 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Kandydatów do placówek jest więcej - 5781. Największą popularnością cieszyły się: I LO, IV LO, V LO oraz X LO.

We Włocławku jest miejsce w szkole dla każdego absolwenta gimnazjum, czy podstawówki. Niestety, nie każdy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. Placówki wywiesiły właśnie wstępne listy przyjętych.

Najbardziej oblegane były ogólniaki, w następnej kolejności technika, natomiast szkoły branżowe, czyli dawne zawodówki, nie cieszyły się zainteresowaniem młodych włocławian.

W trakcie konferencji prasowej zastępca prezydenta Włocławka, Barbara Moraczewska, oświadczyła, że w tej chwili nie wiadomo, jaka część uczniów nie dostanie się do wymarzonej szkoły i będzie musiała zadowolić się szkołą tak zwanego drugiego, czy nawet trzeciego wyboru.

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do liceów, techników i szkół branżowych do 22 lipca (do godz. 15.00) mogą składać wnioski do tych szkół, w których będą jeszcze wolne miejsca. 12 sierpnia zostaną podane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 14 sierpnia uczniowie w rekrutacji uzupełniającej będą musieli potwierdzić swój wybór, a 16 sierpnia nastąpi publikacja listy osób przyjętych i nieprzyjętych.
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich w Toruniu (Popołudnie z nami)
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich we Włocławku (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-10-14, godz. 08:42 Cząstkowe wyniki wyborów w Kujawsko-Pomorskiem [aktualizacja] Podajemy cząstkowe wyniki głosowania w naszym regionie. Na bieżąco wprowadzamy zmieniające się dane (prosimy o odświeżanie). » więcej 2019-10-14, godz. 07:11 W przyszłym roku w Bydgoszczy wielkie święto! Wiele imprez w 100-lecie powrotu miasta do Macierzy! Miasto przygotowuje się do obchodów „100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Macierzy”. W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie członków Komitetu Honorowego Roku Wolno ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:56 PSL-Koalicja Polska: Współpraca z Kukizem i innymi środowiskami to dobry krok - To bardzo dobry wynik, świadczący, że wybraliśmy dobrą drogę - tak sondażowy wynik PSL-Koalicji Polskiej ocenia lider bydgoskiej listy, wicemarszałek wojewó ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:34 Konfederacja: Nie otwieramy szampana. Jesteśmy ostrożni, czekamy do rana Według pierwszych sondaży, Konfederacja zdobyła 6,4 proc. głosów. - Jeśli wyniki się potwierdzą, będzie to nasz wielki sukces - komentuje Marcin Sypniewski, ' ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:12 Lewica w regionie: "Jesteśmy największym wygranym tych wyborów" Radość w bydgoskim i toruńskim sztabie Lewicy. - Wracamy po czterech latach, by pokazać, że jesteśmy Polsce potrzebni - komentuje Krzysztof Gawkowski, „jedynk ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:53 KO w Bydgoszczy i Toruniu: Czekamy na ostateczne wyniki wyborów - Spodziewaliśmy się, że liderem sondaży będzie PiS. Ale na wiele pytań jeszcze nie znamy odpowiedzi - komentuje lider bydgoskiej listy PO-KO Tadeusz Zwiefka. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15 Euforia w sztabach PiS w regionie. "Przekonaliśmy Polaków, że warto nam zaufać ponownie" Według pierwszych sondaży PiS wygrało zdobywając 43,6 proc. głosów. W bydgoskim sztabie PiS ogromna radość. - Wygraliśmy! Wygraliśmy! - skandują uczestnicy. » więcej 2019-10-13, godz. 17:59 Kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Dzień Papieski w Toruniu Uroczysta msza święta, przemarsz ulicami starówki, w końcu zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Tak wyglądał Dzień Papieski w Toruniu. » więcej 2019-10-13, godz. 16:13 Kierowca ciężko ranny po dachowaniu na A1 Ciężkich obrażeń doznał kierowca samochodu osobowego kia rio, który dachował na autostradzie A1 w Turznie. Zablokowany był jeden pas trasy w kierunku Łodzi - ... » więcej 2019-10-13, godz. 15:11 Głosowanie w szpitalach. Urna zostaje dostarczona do sali chorych Pacjenci w szpitalach mogą wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Umożliwia im to Kodeks Wyborczy. » więcej
1234567