Czwartek, 27 lutego 2020 r.   Imieniny: Gabriela, Anastazji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-11, 13:11 Tatiana Adonis

Listy przyjętych w liceach, w branżówkach i w technikach - 16 lipca drugi nabór do szkół

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Magdalena Buszman, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Magdalena Buszman, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Harmonogram rekrutacji do szkół./fot. Tatiana Adonis
Harmonogram rekrutacji do szkół./fot. Tatiana Adonis
Listy kandydatów zakwalifikowanych do szkół średnich na Kujawach i Pomorzu już opublikowane. W Bydgoszczy, ponad pół tysiąca uczniów nie dostało się do wymarzonej placówki i czeka ich nabór uzupełniający.
Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest wyjątkowa. O przyjęcie ubiega się bowiem podwójny rocznik, czyli absolwenci gimnazjum i 8-letniej podstawówki. W Bydgoszczy to prawie 8 tys. uczniów. We wszystkich liceach, szkołach branżowych i prawie wszystkich technikach podwojono liczbę miejsc dla pierwszoklasistów.

W Bydgoszczy, prawie 6900 uczniów znalazło miejsce w wymarzonej przez siebie szkole, a 520 uczniów nie zostało zakwalifikowanych do żadnej placówki. Dla nich w rekrutacji uzupełniającej czeka ponad 870 wolnych miejsc.

- Są wolne miejsca: 188 w liceach, 280 w technikach, 420 w szkołach branżowych - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Ponadto miasto zdecydowało się w niektórych szkołach zwiększyć liczbę miejsc w klasach. Powstały także dodatkowe oddziały w kilku szkołach.

Uczniowie, którzy dostali się do wymarzonej przez siebie szkoły do 15 lipca muszą potwierdzić swój wybór. Wtedy będzie wiadomo, ile miejsc w szkołach średnich będzie ostatecznie jeszcze dostępnych.

767 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie zakwalifikowało się do żadnej z toruńskich szkół średnich w pierwszym etapie rekrutacji. Czy dla wszystkich znajdzie się miejsce? Władze miasta uspokajają - trzeba zaczekać do 16 lipca. - Wtedy zostaną ogłoszone ostateczne listy przyjętych - wyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Nabór uzupełniający potrwa do 22 lipca. - Będziemy pracować nad tym, by zwiększyć liczbę miejsc w szkołach - dodaje Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji toruńskiego magistratu.

W toruńskich szkołach są teraz wolne 143 miejsca, m.in. w III LO, VIII LO, Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Samochodowych. W sumie w mieście przygotowano 5177 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Kandydatów do placówek jest więcej - 5781. Największą popularnością cieszyły się: I LO, IV LO, V LO oraz X LO.

We Włocławku jest miejsce w szkole dla każdego absolwenta gimnazjum, czy podstawówki. Niestety, nie każdy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. Placówki wywiesiły właśnie wstępne listy przyjętych.

Najbardziej oblegane były ogólniaki, w następnej kolejności technika, natomiast szkoły branżowe, czyli dawne zawodówki, nie cieszyły się zainteresowaniem młodych włocławian.

W trakcie konferencji prasowej zastępca prezydenta Włocławka, Barbara Moraczewska, oświadczyła, że w tej chwili nie wiadomo, jaka część uczniów nie dostanie się do wymarzonej szkoły i będzie musiała zadowolić się szkołą tak zwanego drugiego, czy nawet trzeciego wyboru.

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do liceów, techników i szkół branżowych do 22 lipca (do godz. 15.00) mogą składać wnioski do tych szkół, w których będą jeszcze wolne miejsca. 12 sierpnia zostaną podane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 14 sierpnia uczniowie w rekrutacji uzupełniającej będą musieli potwierdzić swój wybór, a 16 sierpnia nastąpi publikacja listy osób przyjętych i nieprzyjętych.
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich w Toruniu (Popołudnie z nami)
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich we Włocławku (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-02-27, godz. 10:15 Kontrowersyjna decyzja większości bydgoskich radnych budzi silne emocje Jarosław Wenderlich — minister i jednocześnie szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej radzie miasta był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia P ... » więcej 2020-02-27, godz. 09:43 Chłopiec leczony w bydgoskim Szpitalu Zakaźnym nie ma koronawirusa 13-letni chłopiec, który wrócił do Bydgoszczy z Włoch z objawami grypy, został już wypisany do domu. Badania wykluczyły, by nastolatek zaraził się koronawirus ... » więcej 2020-02-27, godz. 09:00 Kujawsko-pomorskie: 80 kg marihuany ukryte między sprzętem RTV i AGD Policjanci z toruńskiego CBŚP zatrzymali mężczyznę, który samochodem dostawczym przewoził ponad 80 kilogramów marihuany. Wartość zatrzymanych narkotyków szacu ... » więcej 2020-02-27, godz. 08:20 Sukces bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a: coraz więcej uczniów znajduje pracę Bydgoski Ośrodek Braille'a uruchamia nowe kierunki kształcenia. Cel - wprowadzać osoby niewidome na otwarty rynek pracy. Od kilku lat absolwenci tej szkoły ra ... » więcej 2020-02-27, godz. 07:02 Instruktorzy, kursanci i wytrawni kierowcy: uważajcie na przejazdach kolejowych! 64 osoby zginęły w ubiegłym roku w wypadkach na przejazdach i przejściach kolejowych. We Włocławku specjaliści ruchu drogowego i kolejowego oraz instruktorzy ... » więcej 2020-02-26, godz. 21:46 Paweł Frątczak: „na emeryturze będę miał co robić, mam tysiące modeli samochodów pożarniczych” Związany przez wiele lat z Bydgoszczą i Toruniem, rzecznik komendy wojewódzkiej, a potem przez lata KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak odchodzi na emeryturę. » więcej 2020-02-26, godz. 21:12 Śmierć na komendzie we Włocławku. Sprawie przygląda się prokuratura 38-letni mężczyzna zmarł na Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku. Został zatrzymany w związku ze sprawą narkotykową. Do tragedii doszło minionej nocy. » więcej 2020-02-26, godz. 19:16 Do Ostromecka autobusem miejskim? Tak, od maja! To będzie linia nr „40” Będzie całoroczna linia autobusowa łącząca Bydgoszcz z gminą Dąbrowa Chełmińska. Zgodę na utworzenie takiego połączenia wyrazili bydgoscy radni. » więcej 2020-02-26, godz. 17:46 Pacjenci mogą być spokojni. We włocławskim szpitalu nie będą zamykane oddziały - Nie ma w planach likwidacji oddziałów - zapewnia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Karolina Welka na konferencji prasowej zapr ... » więcej 2020-02-26, godz. 16:46 Powstaje Park Kulturowy w Bydgoszczy. Które tereny miasta wejdą w jego skład? Ma uporządkować miejską przestrzeń, określić zasady dotyczące takich szczegółów jak m.in. elewacje, stolarka okienna, meble w ogródkach czy reklamy. » więcej
1234567