Sobota, 20 lipca 2019 r.   Imieniny: Czesława, Hieronima, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-11, 13:11 Tatiana Adonis

Listy przyjętych w liceach, w branżówkach i w technikach - 16 lipca drugi nabór do szkół

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Magdalena Buszman, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i Magdalena Buszman, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Harmonogram rekrutacji do szkół./fot. Tatiana Adonis
Harmonogram rekrutacji do szkół./fot. Tatiana Adonis
Listy kandydatów zakwalifikowanych do szkół średnich na Kujawach i Pomorzu już opublikowane. W Bydgoszczy, ponad pół tysiąca uczniów nie dostało się do wymarzonej placówki i czeka ich nabór uzupełniający.
Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest wyjątkowa. O przyjęcie ubiega się bowiem podwójny rocznik, czyli absolwenci gimnazjum i 8-letniej podstawówki. W Bydgoszczy to prawie 8 tys. uczniów. We wszystkich liceach, szkołach branżowych i prawie wszystkich technikach podwojono liczbę miejsc dla pierwszoklasistów.

W Bydgoszczy, prawie 6900 uczniów znalazło miejsce w wymarzonej przez siebie szkole, a 520 uczniów nie zostało zakwalifikowanych do żadnej placówki. Dla nich w rekrutacji uzupełniającej czeka ponad 870 wolnych miejsc.

- Są wolne miejsca: 188 w liceach, 280 w technikach, 420 w szkołach branżowych - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Ponadto miasto zdecydowało się w niektórych szkołach zwiększyć liczbę miejsc w klasach. Powstały także dodatkowe oddziały w kilku szkołach.

Uczniowie, którzy dostali się do wymarzonej przez siebie szkoły do 15 lipca muszą potwierdzić swój wybór. Wtedy będzie wiadomo, ile miejsc w szkołach średnich będzie ostatecznie jeszcze dostępnych.

767 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie zakwalifikowało się do żadnej z toruńskich szkół średnich w pierwszym etapie rekrutacji. Czy dla wszystkich znajdzie się miejsce? Władze miasta uspokajają - trzeba zaczekać do 16 lipca. - Wtedy zostaną ogłoszone ostateczne listy przyjętych - wyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Nabór uzupełniający potrwa do 22 lipca. - Będziemy pracować nad tym, by zwiększyć liczbę miejsc w szkołach - dodaje Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji toruńskiego magistratu.

W toruńskich szkołach są teraz wolne 143 miejsca, m.in. w III LO, VIII LO, Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Samochodowych. W sumie w mieście przygotowano 5177 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Kandydatów do placówek jest więcej - 5781. Największą popularnością cieszyły się: I LO, IV LO, V LO oraz X LO.

We Włocławku jest miejsce w szkole dla każdego absolwenta gimnazjum, czy podstawówki. Niestety, nie każdy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. Placówki wywiesiły właśnie wstępne listy przyjętych.

Najbardziej oblegane były ogólniaki, w następnej kolejności technika, natomiast szkoły branżowe, czyli dawne zawodówki, nie cieszyły się zainteresowaniem młodych włocławian.

W trakcie konferencji prasowej zastępca prezydenta Włocławka, Barbara Moraczewska, oświadczyła, że w tej chwili nie wiadomo, jaka część uczniów nie dostanie się do wymarzonej szkoły i będzie musiała zadowolić się szkołą tak zwanego drugiego, czy nawet trzeciego wyboru.

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do liceów, techników i szkół branżowych do 22 lipca (do godz. 15.00) mogą składać wnioski do tych szkół, w których będą jeszcze wolne miejsca. 12 sierpnia zostaną podane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 14 sierpnia uczniowie w rekrutacji uzupełniającej będą musieli potwierdzić swój wybór, a 16 sierpnia nastąpi publikacja listy osób przyjętych i nieprzyjętych.
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich w Toruniu (Popołudnie z nami)
Sytuacja po I etapie rekrutacji do szkół średnich we Włocławku (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-07-20, godz. 06:00 Las Was powita, a ludzie ugoszczą, „Wakacyjne Radio PiK” również! W piątek 19 lipca rozpoczęły się 60. Dni Borów Tucholskich. W krajobraz drugiego dnia obchodów w Tucholi wtopi się załoga „Wakacyjnego Radia PiK', która przek ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:58 Od samego patrzenia jeść się chce! Promocja kujawskiej kuchni w Kruszwicy [galeria] Przez cały piątkowy wieczór (19.07.), nad Gopłem królowało kujawskie jadło. Podczas pikniku Lokalnej Grupy Działania, z myślą o rodzinach przygotowano moc atr ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:39 Wysyp szczeniaków w toruńskim schronisku dla zwierząt. Cztery razy więcej, niż zwykle! Do schroniska całe mioty psich maluchów przynoszą właściciele suczek, które się oszczeniły. Czasem słyszy się kłamstwa, że zwierzęta zostały gdzieś znalezione ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:18 Bydgoszcz - Białe Błota: drogowy zawrót głowy już od wtorku, 23 lipca! Od najbliższego wtorku, duże utrudnienia czekają kierowców na wprawdzie krótkim, acz niezwykle obciążonym ruchem odcinku drogi wojewódzkiej 223: Bydgoszcz - B ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:38 Chrześcijańskie granie niech się stanie! Rozpoczyna się Song of Songs Festiwal W piątek (19.07.), o godz. 18.00, w Toruniu, na scenie plenerowej przy Jordankach, rozpocznie się Song Of Songs Festiwal. W programie tegorocznej edycji zapla ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:15 Młodzi i zdolni, prawie tysiąc osób: zwiedzają i dzielą się wiarą w Toruniu Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia' przyjechali do Torunia. Są z całej Polski. Podczas obozu integracyjnego odwiedzą między innymi wyższe uczelni ... » więcej 2019-07-19, godz. 15:19 Rower miejski we Włocławku z poślizgiem, ale niewielkim W sobotę mija termin uruchomienia we Włocławku roweru miejskiego. Wiadomo, że będzie opóźnienie. » więcej 2019-07-19, godz. 14:42 Uderzył kobietę w twarz, wyrwał jej telefon i pieniądze. Rozpoznajecie go? Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Szwederowo zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osoby przedstawionej na zdjęciach i filmie. To sprawca roz ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:17 Prace na Wałach Sikorskiego w Toruniu dłużej przez historyczne „niespodzianki” Nie do końca lipca, a do połowy września potrwają prace na Wałach gen. Sikorskiego i ulicy Chopina w Toruniu. Przebudowa torowisk tramwajowych ma związek z bu ... » więcej 2019-07-19, godz. 13:13 Panele fotowoltaiczne na targowisku w Sępólnie. Jest też nowa droga Zakończyły się prace budowlane na drodze prowadzącej do targowiska miejskiego „Mój Rynek”. Przy okazji zmodernizowano infrastrukturę i otoczenie obiektu. Tera ... » więcej
1234567