Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Longinówka
2019-05-24, 20:35 Monika Kaczyńska/Redakcja

By serce było jak dzwon. Konferencja kardiologiczna w Toruniu

Gościem POLSTIM 2019 był m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski (w środku). Fot. Monika Kaczyńska
Gościem POLSTIM 2019 był m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski (w środku). Fot. Monika Kaczyńska
Minister zdrowia Łukasz Szumowski wziął udział w zorganizowanej w Toruniu XXX Jubileuszowej Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2019.
To coroczne spotkanie ekspertów z zakresu kardiologii, którzy rozmawiają o wyzwaniach w zakresie walki z epidemią zaburzeń rytmu serca. Jak podkreślał minister Łukasz Szumowski choroby sercowo-naczyniowe są pierwszą przyczyną zgonów wśród Polaków.

- W związku z tym musimy robić wszystko, żeby te sercowo-naczyniowe przyczyny umieralności Polaków starać się zmniejszyć. Wprowadziliśmy pilotaż trombektomii mechanicznej, to też wiąże się z kardiologią, z zabiegami. Ten pilotaż zostanie rozprzestrzeniony na całą Polskę. Od lipca w każdym województwie praktycznie będzie ośrodek, który będzie mógł wykonać te zabiegi - powiedział minister zdrowia.

- Ryzyko wystąpienia arytmii zwiększa na pewno nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca - wyjaśnia dr Grzegorz Skonieczny, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu.

- W tej chwili mamy bardzo duży wzrost zachorowań z powodu migotania przedsionków. Jest to problem bardzo złożony, więc czasami trudno dojść do podłoża dlaczego ta arytmia wystąpiła, natomiast mamy w tej chwili możliwości leczenia nie tylko farmakologicznego ale również zabiegowego - dodał dr Grzegorz Skonieczny.

Konferencja zakończy się w sobotę.
Konferencja kardiologiczna w Toruniu (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-05-27, godz. 21:32 „Jest dla nas życiowym przewodnikiem”. Bydgoszcz upamiętni 100. urodziny Jana Pawła II Bydgoska Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wniosek w tej sprawie zgłosił Jarosław Wenderlich z klub ... » więcej 2020-05-27, godz. 20:19 Radni PiS: strategia rozwoju Bydgoszczy bez konkretów. PO: Wypracowali ją mieszkańcy Bydgoska Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju miasta do 2030 roku. Radni PiS mieli do dokumentu wiele zastrzeżeń, jednak w ocenie radnych koalicji - choć do ... » więcej 2020-05-27, godz. 19:48 Personel przebadany, wszystkie testy ujemne. Uzdrowisko Ciechocinek zaprasza - Uzdrowisko Ciechocinek jest bezpieczne i gotowe na przyjęcie kuracjuszy - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezes spółki Marcin Zajączkowski. Szefostwo spółki ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:54 Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że o ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:09 Prezydent Bydgoszczy: Budujmy przyszłość z bezpośrednim otoczeniem, nie z Toruniem - Bydgoszcz i Toruń mają kilkaset lat tradycji i nigdy się do siebie nie zbliżyły - mówił na sesji bydgoskiej Rady Miasta prezydent Rafał Bruski. Wyjaśniał ra ... » więcej 2020-05-27, godz. 16:12 Będzie nadzorował pracę siedmiu wydziałów. Nowy wiceprezydent Torunia [wideo] Pomoc społeczna, zdrowie, ochrona zabytków i zieleń miejska - to między innymi dziedziny, którymi jako nowy zastępca prezydenta Torunia zajmować się będzie Pa ... » więcej 2020-05-27, godz. 13:17 Uwaga, łabędzie na drodze! Nietypowa interwencja inowrocławskiej policji [zdjęcia] To było niecodzienne 'doprowadzenie'. Policjanci zaopiekowali się rodziną łabędzi i przekierowali ją w rejon pobliskiej rzeki. Tam posłuszni rodzice i siedem ... » więcej 2020-05-27, godz. 11:08 Były oficer z Bydgoszczy podejrzany o ustawianie przetargów dla armii [wideo] Do zatrzymań doszło w Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie. W gronie osób podejrzanych o zamieszanie w ten proceder, poza byłym żołnierzem, jest także dwóch biznes ... » więcej 2020-05-27, godz. 10:30 Rozmowa Dnia z Tomaszem Latosem: - W co gra opozycja? W destabilizację i chaos Gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK przypuszcza, że jedna z poprawek senackich ma spowodować przesunięcie wyborów prezydenckich na dni po 6 sierpnia. » więcej 2020-05-27, godz. 10:07 Kujawsko-pomorskie służby sanitarno-epidemiologiczne pomagają na Śląsku! Jedna z ekip specjalistów z Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych w regionie właśnie wróciła do domu ze Śląska, gdzie wspierała tamtejsze służby w ... » więcej
1234567