Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-17, 09:55 Redakcja, Monika Kaczyńska

Rok św. Jana Pawła II w regionie. Wystawa, koncert urodzinowy, rajd rowerowy

W Urzędzie Marszałkowskim otwarta została wystawa unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych fotogramów przedstawiających Papieża Polaka/fot. materiały UM
W Urzędzie Marszałkowskim otwarta została wystawa unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych fotogramów przedstawiających Papieża Polaka/fot. materiały UM
W czerwcu przypadać będzie 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do naszego regionu/fot. /fot. Dennis Jarvis, Wikipedia
W czerwcu przypadać będzie 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do naszego regionu/fot. /fot. Dennis Jarvis, Wikipedia
Rok św. Jana Pawła II w woj. kujawsko-pomorskim zainaugurowano w piątek w Toruniu. Podczas uroczystości otwarta została wystawa unikatowych zdjęć przedstawiających Papieża-Polaka. Z kolei w sobotę (18 maja) bydgoska Fundacja "Wiatrak" świętuje 99. urodziny JP II.
Rok Świętego Jana Pawła II w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna się w przeddzień urodzin Jana Pawła II (przypadają 18 maja) i zakończy 7 czerwca 2020. W przyszłym roku obchodzić będziemy stulecie urodzin naszego wielkiego rodaka.

Papież-człowiek na wystawie
W uroczystościach w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu brali udział uczniowie szkół z regionu, noszących imię Jana Pawła II. Gościem specjalnym wydarzenia był argentyński biskup Ariel Edgardo Torrado Mosconi, ordynariusz diecezji Nueve de Julio w prowincji Buenos Aires.

Na zakończenie otwarta została wystawa unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych fotogramów przedstawiających Papieża Polaka. Część fotografii to prace wieloletniego watykańskiego fotografa Arturo Mari, pozostałe pochodzą z prywatnego archiwum kard. Stanisława Dziwisza, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, oraz archiwum TBA Group. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających począwszy od najbliższego poniedziałku (20 maja) do 8 czerwca (z weekendami włączenie) w godzinach 10.00-18.00.

Koncert na urodziny św. Jana Pawła II
Z kolei w sobotę (18 maja) bydgoska Fundacja "Wiatrak" zaprasza na 99. urodziny św. Jana Pawła II pt. "Cieszcie się i radujcie".

- Już w sobotę będziemy obchodzić 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To dla nas w "Wiatraku” bardzo ważne wydarzenie, bo Papież Polak jest dla nas inspiracją i ciągle czerpiemy ze skarbca Jego nauczania. Chcemy dzielić się ze światem radością i dziękczynieniem za życie św. Jana Pawła II - tłumaczą w fundacji.

Specjalnie na urodzinowy koncert, działający przy "Wiatraku" zespół Quadrans szykuje nowe aranżacje i program. Nie zabraknie też urodzinowego tortu. Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00 w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7). Wstęp wolny.

Z kolei 8 czerwca - w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy - odbędzie się koncert bydgoskich muzyków z gościnną obecnością Agnieszki Musiał, dedykowany św. Janowi Pawłowi II (poprzedzony będzie warsztatami muzycznymi). Początek o godz. 19.30 w Bazylice MB Królowej Męczenników (ul. Bołtucia 5). Wstęp wolny.

Bieg, rajd rowerowy i nordic walking dla Papieża
Św. Janowi Pawłowi II dedykowany będzie także VII Bieg Papieski, Rajd Rowerowy, Nordic-Walking, organizowane przez stowarzyszenie Rowerowa Brzoza. Wydarzenia odbędą się 2 czerwca w Brzozie i Bydgoszczy i nawiązują do 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Bydgoszczy w czerwcu 1999 r.

- Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymają pamiątkowe Medale Papieskie. Znalazły się na nich słowa Papieża Polaka - "Bóg jest miłością" - zapowiadają w stowarzyszeniu.

Trasa dla biegaczy będzie wynosić ok. 15km, rajd rowerowy - ok. 30 km (obie z Brzozy do Bydgoszczy), a trasa nordic walking - ok. 7 km (ulicami Brzozy). Wszystkie konkurencje odbywać się będą bez rywalizacji i bez pomiaru czasu. Uczestnicy biegu do Brzozy zostaną przewiezieni autokarami do Brzozy z Bydgoszczy (ze Zgromadzenia Ducha Świętego).

Przed częścią sportową - jak co roku - odbędzie się o godz. 19.30 w kościele parafialnym w Brzozie koncert ku czci Papieża. Zagra Antonina Krzysztoń z zespołem oraz zaśpiewa chór z Przyłęk. Start honorowy dla wszystkich po koncercie i Apelu Jasnogórskim - o godz. 21.37 przy kościele w Brzozie.

Relacja Moniki Kaczyńskiej z inauguracji Roku św. Jana Pawła II w regionie

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 10:08 Mieszkańcy żegnają swojego burmistrza. We wtorek pogrzeb Andrzeja Cieśli Aleksandrów Kujawski pożegna dziś zmarłego burmistrza Andrzeja Cieślę. Uroczystości pogrzebowe rozpoczynają się o godz. 11. » więcej 2020-01-22, godz. 09:10 Matematyka bez tajemnic i zwiedzanie wydziałów. UTP otwiera drzwi Topnienie gwoździ, prymitywne zboża czy wiatrak holograficzny - o tym m.in. młodzi ludzie dowiedzą się w środę (22 stycznia) na Uniwersytecie Technologiczno-P ... » więcej 2020-01-22, godz. 08:06 Jakiej pracy chcą młodzi, a jaką oferuje rynek? Oto jest pytanie! W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy odbyła się dyskusja i warsztaty dotyczące funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jakie wnioski? Młodzi chcą robić ... » więcej 2020-01-22, godz. 07:03 Szkoła istnieje od 120 lat i ma zostać zlikwidowana. Będą walczyć, by tak się nie stało Burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński chce zlikwidować Zespół Szkół w Kłobi. Pismo w tej sprawie wysłał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. » więcej 2020-01-21, godz. 21:26 Nie podoba się im pomysł przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu. Co na to mieszkańcy? Projekt przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu zawiera błędy i nie był konsultowany z mieszkańcami mówili dzisiaj na konferencji prasowej politycy Nowoczes ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:48 Awans Jarosława Wenderlicha. Został wiceprzewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy, Jarosław Wenderlich został powołany przez premiera na wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Akt ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:23 Dlaczego na niektórych przystankach wiaty są, a na innych nie ma? My wiemy! Przejechać trasę szybko i w miarę wygodnie - to podstawowy cel pasażera komunikacji zbiorowej. Często trzeba też na tramwaj lub autobus poczekać. Nie zawsze j ... » więcej 2020-01-21, godz. 19:16 Ciąg dalszy sporu o organizację ruchu wokół Katedry w Bydgoszczy Droga wokół Katedry w Bydgoszczy od dziś jest „drogą pożarową”. Stanął tam znak, który do wjazdu uprawnia jedynie straż pożarną. » więcej 2020-01-21, godz. 18:17 Apelacja w sprawie wyroku dotyczącego tragedii na UTP w Bydgoszczy Bydgoska prokuratura odwołuje się od wyroku w sprawie tragedii na UTP w Bydgoszczy, której pokłosiem była śmierć trojga studentów. Nie zgadza się Sądem Okręgo ... » więcej 2020-01-21, godz. 17:19 Pomoc dla doktora Pawła Drojeckiego. Wkrótce pobranie komórek macierzystych Około 100 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Moc dla Pawła” w Arenie Toruń. Na rzecz chirurga ze stwardnieniem zanikowym boczny ... » więcej
1234567