Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-17, 09:55 Redakcja, Monika Kaczyńska

Rok św. Jana Pawła II w regionie. Wystawa, koncert urodzinowy, rajd rowerowy

W Urzędzie Marszałkowskim otwarta została wystawa unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych fotogramów przedstawiających Papieża Polaka/fot. materiały UM
W Urzędzie Marszałkowskim otwarta została wystawa unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych fotogramów przedstawiających Papieża Polaka/fot. materiały UM
W czerwcu przypadać będzie 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do naszego regionu/fot. /fot. Dennis Jarvis, Wikipedia
W czerwcu przypadać będzie 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do naszego regionu/fot. /fot. Dennis Jarvis, Wikipedia
Rok św. Jana Pawła II w woj. kujawsko-pomorskim zainaugurowano w piątek w Toruniu. Podczas uroczystości otwarta została wystawa unikatowych zdjęć przedstawiających Papieża-Polaka. Z kolei w sobotę (18 maja) bydgoska Fundacja "Wiatrak" świętuje 99. urodziny JP II.
Rok Świętego Jana Pawła II w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna się w przeddzień urodzin Jana Pawła II (przypadają 18 maja) i zakończy 7 czerwca 2020. W przyszłym roku obchodzić będziemy stulecie urodzin naszego wielkiego rodaka.

Papież-człowiek na wystawie
W uroczystościach w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu brali udział uczniowie szkół z regionu, noszących imię Jana Pawła II. Gościem specjalnym wydarzenia był argentyński biskup Ariel Edgardo Torrado Mosconi, ordynariusz diecezji Nueve de Julio w prowincji Buenos Aires.

Na zakończenie otwarta została wystawa unikatowych, w większości nigdy niepublikowanych fotogramów przedstawiających Papieża Polaka. Część fotografii to prace wieloletniego watykańskiego fotografa Arturo Mari, pozostałe pochodzą z prywatnego archiwum kard. Stanisława Dziwisza, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, oraz archiwum TBA Group. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających począwszy od najbliższego poniedziałku (20 maja) do 8 czerwca (z weekendami włączenie) w godzinach 10.00-18.00.

Koncert na urodziny św. Jana Pawła II
Z kolei w sobotę (18 maja) bydgoska Fundacja "Wiatrak" zaprasza na 99. urodziny św. Jana Pawła II pt. "Cieszcie się i radujcie".

- Już w sobotę będziemy obchodzić 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To dla nas w "Wiatraku” bardzo ważne wydarzenie, bo Papież Polak jest dla nas inspiracją i ciągle czerpiemy ze skarbca Jego nauczania. Chcemy dzielić się ze światem radością i dziękczynieniem za życie św. Jana Pawła II - tłumaczą w fundacji.

Specjalnie na urodzinowy koncert, działający przy "Wiatraku" zespół Quadrans szykuje nowe aranżacje i program. Nie zabraknie też urodzinowego tortu. Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00 w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7). Wstęp wolny.

Z kolei 8 czerwca - w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy - odbędzie się koncert bydgoskich muzyków z gościnną obecnością Agnieszki Musiał, dedykowany św. Janowi Pawłowi II (poprzedzony będzie warsztatami muzycznymi). Początek o godz. 19.30 w Bazylice MB Królowej Męczenników (ul. Bołtucia 5). Wstęp wolny.

Bieg, rajd rowerowy i nordic walking dla Papieża
Św. Janowi Pawłowi II dedykowany będzie także VII Bieg Papieski, Rajd Rowerowy, Nordic-Walking, organizowane przez stowarzyszenie Rowerowa Brzoza. Wydarzenia odbędą się 2 czerwca w Brzozie i Bydgoszczy i nawiązują do 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Bydgoszczy w czerwcu 1999 r.

- Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymają pamiątkowe Medale Papieskie. Znalazły się na nich słowa Papieża Polaka - "Bóg jest miłością" - zapowiadają w stowarzyszeniu.

Trasa dla biegaczy będzie wynosić ok. 15km, rajd rowerowy - ok. 30 km (obie z Brzozy do Bydgoszczy), a trasa nordic walking - ok. 7 km (ulicami Brzozy). Wszystkie konkurencje odbywać się będą bez rywalizacji i bez pomiaru czasu. Uczestnicy biegu do Brzozy zostaną przewiezieni autokarami do Brzozy z Bydgoszczy (ze Zgromadzenia Ducha Świętego).

Przed częścią sportową - jak co roku - odbędzie się o godz. 19.30 w kościele parafialnym w Brzozie koncert ku czci Papieża. Zagra Antonina Krzysztoń z zespołem oraz zaśpiewa chór z Przyłęk. Start honorowy dla wszystkich po koncercie i Apelu Jasnogórskim - o godz. 21.37 przy kościele w Brzozie.

Relacja Moniki Kaczyńskiej z inauguracji Roku św. Jana Pawła II w regionie

Wiadomości lokalne

2020-04-05, godz. 20:49 Są w kwarantannie i narzekają na złe warunki. W dodatku muszą zostać dłużej Osoby przebywające w kwarantannie zbiorowej w budynku przy ul. Żytniej we Włocławku  skarżą się na warunki.  Wskazują, że do dyspozycji mają  wspólne łazienki ... » więcej 2020-04-05, godz. 19:49 Oddział urologii ogólnej i onkologicznej w szpitalu miejskim w Toruniu zamknięty Kolejny oddział zamknięty został w szpitalu miejskim w Toruniu. Taką decyzję podjął sanepid z powodów epidemiologicznych. » więcej 2020-04-05, godz. 18:19 17 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Gdzie najwięcej osób w kwarantannie? 17 kolejnych osób jest zakażonych koronawirusem w regionie - informuje Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-04-05, godz. 17:10 Pierwsze izolatorium w regionie. Przyjęło 22 osoby z koronawirusem Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem izolatorium działa w sanatorium „Orion' w Ciechocinku. Trafiają tam osoby chore, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny. » więcej 2020-04-05, godz. 16:31 112 osób w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, 35 z nich ma koronawirusa - W szpitalu zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowane są 112 osoby w związku z koronawirusem; 35 z nich jest zakażonych - poinformowała w niedzielę rzecznik pras ... » więcej 2020-04-05, godz. 14:58 Misterium w Dolinie Śmierci odwołane, ale można je obejrzeć na Facebooku To miało być jubileuszowe, 20. Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Z wiadomych powodów nie odbędzie się na żywo. Ale będzie je można obejrz ... » więcej 2020-04-05, godz. 12:39 W szpitalu im. Biziela wstrzymano wypisy. Trzy kolejne osoby z koronawirusem Kolejne trzy osoby z personelu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy są zakażone koronawirusem. To zatrudnieni w Klinice Położnictwa ... » więcej 2020-04-05, godz. 12:29 MON: wojsko dostarczyło maseczki i płyn do dezynfekcji do 49 placówek medycznych Wojskowi 1. Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dostarczyli maseczki i płyny do dezynfekcji do 49 placówek medycznych - poinformował na T ... » więcej 2020-04-05, godz. 10:55 Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus tęskni! Rekolekcje i msze św. w PR PiK W Wielkim Tygodniu w Polskim Radiu PiK będzie można posłuchać rekolekcji, nagranych specjalnie dla Naszych Słuchaczy. W Niedzielę Palmową, Wielkanoc i kolejne ... » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 Toruńskie autobusy nie pękały w szwach - ustalili inspektorzy z Bydgoszczy [zdjęcia] Inspektorzy transportu drogowego z WITD w Bydgoszczy sprawdzali, czy w komunikacji publicznej przestrzegane są limity pasażerów. Na szęście, nadliczbowych pod ... » więcej
1234567