Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-15, 08:02 Monika Siwak-Waloszewska/Redakcja

Coraz więcej kar za nieszczepienie dzieci. Rośnie liczba chorych na odrę czy krztusiec

W ciągu 9 lat sześciokrotnie wzrosła liczba nieszczepionych dzieci/fot. Pixabay
W ciągu 9 lat sześciokrotnie wzrosła liczba nieszczepionych dzieci/fot. Pixabay
Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. W naszym regionie rośnie liczba urzędowych wniosków  o wykonanie tego obowiązku – wpływa już ich kilkaset rocznie.
O odmowie szczepienia przez rodziców sanepid informuje wojewodę, a ten wszczyna postępowanie. Za nierealizowanie obowiązkowego szczepienia grozi grzywna - pierwsza wynosi 500 złotych.

- Nam nie zależy na tych pieniądzach, bo mogą być zwrócone po wykonaniu obowiązku w całości lub w części, jeżeli mamy potwierdzenie i wniosek ze strony sanepidu, że dziecko zostało zaszczepione – mówi Maciej Kubiak z wydziału finansów Urzędu Wojewódzkiego. - Do tej pory zwracaliśmy 70 proc. grzywien. Jest to skuteczne w co 10 przypadku. Skuteczność wzrasta, bo to są sprawy, które ciągną się dosyć długo przez to, że są liczne ścieżki odwoławcze – tłumaczy.

W ciągu 9 lat sześciokrotnie wzrosła liczba nieszczepionych dzieci. Tyle samo razy w ciągu zaledwie roku wzrosła zachorowalność na odrę - od początku tego roku w Polsce zanotowano 678 przypadków tej groźnej, zakaźnej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, w tym roku w 170 krajach zanotowano aż 112 tysięcy przypadków odry. Pojawia się też inna choroba, której kiedyś nie było dzięki szczepieniom - krztusiec.

Wiadomości lokalne

2019-05-19, godz. 17:30 Janusz Korwin-Mikke chce przekonać ludzi, którzy mają dość tego, co jest Regionalni kandydaci Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego szukali wyborców w Toruniu: - Niesiemy Europie wolność nadzieję i ś ... » więcej 2019-05-19, godz. 16:36 Częściej na Motoarenie jeżdżą żużlowcy. Tym razem tor zajęli rowerzyści [galeria] Rodzinny Piknik Rowerowy odbył się w Toruniu z okazji jubileuszu dziesięciolecia Motoareny. Chętnych do poczucia się jak zawodnik, nie brakowało. Kusił i tor, ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:42 Od Chełmży, do Dachau. W „Wiatraku” o inspirującym życiorysie kapłana z regionu Robert Zadura, były konsul Polski w Monachium, w niedzielę (19.05.) o godz. 16, opowie o księdzu Wincentym Frelichowskim, bohaterze trzech swoich książek i pr ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:00 Uczniowie z Grudziądza mogą skorzystać z wakacyjnych półkolonii Samorząd po raz pierwszy na tak dużą skalę organizuje w szkołach letni wypoczynek dla dzieci. Zapisy - w czterech grudziądzkich placówkach - już się rozpoczęł ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:49 Królik z Myślęcinka wziął udział w sesji zdjęciowej naszego reportera Niby pospolite zwierzątko, a bardzo dzielne i wytrwałe. Europę zdobyło wyruszając z...Rzymu. Po setkach lat wędrówek królik doszedł także na Różopole. Ma się ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:21 W Myślęcinku spotkali się dobrzy ludzie i dobre psy! [galeria] Na bydgoskim Różopolu odbył się Piknik Dobrych psów i ludzi. To cykliczne spotkanie dla czworonogów organizowane przez bydgoskie Schronisko dla Zwierząt. » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Już wiadomo, jakie atrakcje powstaną przy otwartym basenie na Astorii! Zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, boiska wielofunkcyjne i strefa ze zdrową żywnością - to część pomysłów mieszkańców, które zrealizowane zostaną w strefach re ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:28 Zmarł Eugeniusz Izdebski, żniński twórca ludowy, wychowawca wielu rzeźbiarzy Inspiracją dla twórczości pana Eugeniusza były przede wszystkim tradycje regionu pałuckiego oraz miejscowego folkloru. Na trasie Szlaku Piastowskiego można sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:06 W poszukiwaniu życiowego przewodnika można pójść do Wyższej Szkoły Bankowej ''Doświadcz coachingu'' - to hasło Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, który rozpoczyna się w Bydgoszczy w poniedziałek - 20 maja. Organizatorzy liczą, że sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:55 Miasta są dla ludzi, a nie ludzie dla miast! A może nie? Odpowiedź czeka w ratuszu! W poniedziałek (20 maja) w bydgoskim ratuszu odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi. Mias ... » więcej
1234567