Poniedziałek, 20 maja 2019 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-25, 18:08 Tatiana Adonis/red.

Obywatele, do urn! Bydgoski Budżet Obywatelski czeka na pomysły

Ratusz rozpoczął kolejny podział pieniędzy z puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Można zgłaszać pomysły/fot. Tatiana Adonis
Ratusz rozpoczął kolejny podział pieniędzy z puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Można zgłaszać pomysły/fot. Tatiana Adonis
Ponad 16 mln zł znajdzie się w tegorocznym BBO. W tym roku bydgoszczanie po raz pierwszy będą mogli głosować na małe projekty społeczne. Czas na zgłaszanie pomysłów jest do 12 czerwca.
- Na projekt na projekty osiedlowym mamy ponad 11 i pół miliona złotych - mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Część tych pieniędzy dzielona jest po równo na każde osiedle po 25 procent, a część jest dzielona według liczby mieszkańców. Taki podział powoduje, że skorzystają mniejsze osiedle. Każde otrzyma minimum 123 tys. zł, a potem, w zależność od liczby mieszkańców, najwięcej dostaną Nowy Fordon i Wyżyny, po około 900 tys. zł.

Warto wiedzieć

Propozycje inwestycji osiedlowych mogą zgłaszać bydgoszczanie, którzy ukończyli 16 lat. Każdy może przedstawić maksymalnie trzy projekty osiedlowe, trzy ponadosiedlowe oraz trzy małe projekty społeczne. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo.

Jak zgłosić projekt?

Zgłaszanie projektów odbywać się będzie - jak co roku – za pośrednictwem elektronicznej aplikacji na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo oraz papierowo, poprzez wrzucenie formularzy do urn rozlokowanych w: Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, ul. Grudziądzka 9-15, ul. Wojska Polskiego 65), centrum handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego 1) oraz w placówkach oświatowych.

Każdy mieszkaniec Bydgoszczy (który najpóźniej w dniu składania wniosku ukończył 16 lat) może zgłosić maksymalnie 3 projekty osiedlowe, 3 ponadosiedlowe oraz 3 małe projekty społeczne.

Projekty osiedlowe:

- na te projekty przeznaczone jest ponad 12 mln zł, zgodnie z podziałem środków na poszczególne Rady Osiedla – podział na osiedla znajduje się na stronie www.bdgbo.pl.

- zgłaszany projekt osiedlowy nie może przekroczyć 50 proc. pieniędzy przeznaczonych na dane osiedle. Rada Osiedla może – poprzez podjęcie uchwały - zwiększyć ten limit.

Projekty ponadosiedlowe:

- na te projekty przeznaczono kwotę blisko 3,5 mln zł. Jeden projekt może mieć maksymalnie wartość 1.700.600 zł.

- do projektu muszą zostać dołączone co najmniej 3 uchwały Rad Osiedla z terenu miasta, które popierają projekt.

Małe projekty społeczne:

- na te projekty przeznaczono blisko 500 tys. zł. Pojedynczy projekt nie może przekroczyć 10 proc. środków przeznaczonych na to zadanie, więc maksymalna kwota projektu może wynieść 46.380 zł.

Co nie może być zgłoszone w ramach małych projektów społecznych?

- prywatne rocznice, prywatne jubileusze oraz inne prywatne imprezy okolicznościowe (np. urodziny, rocznice rodzinne), inicjatywy skierowane do bardzo wąskiej, zamkniętej grupy odbiorców (np. uczniów konkretnej placówki oświatowej, konkretnego klubu seniora uniemożliwiającego otwartą rekrutację i dostęp osób spoza określonej grupy), projekty o charakterze komercyjnym (zakładające biletowany wstęp lub pobieranie od uczestników jakichkolwiek opłat), politycznym oraz wyznaniowym, a także o charakterze pomocy doraźnej, socjalno-bytowej bądź niezgodnych z powszechnie obowiązującym prawem.

UWAGA: na etapie zgłaszania projektów nie jest wymagane zbieranie listy poparcia mieszkańców. W sytuacji, gdy tożsamy projekt został zgłoszony przez kilku mieszkańców, projektodawcą właściwym do kontaktu w sprawach dotyczących projektu jest osoba, która zgłosiła projekt najwcześniej.
Na projekt na projekty osiedlowym mamy ponad 11 i pół miliona złotych - mówi Michał Sztybel

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 00:00 Złote medale za wynalazki naukowców z bydgoskich uczelni! Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych i wkład do wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami okołostawowymi, czyli przedmioty wymyślone i opatentowane prz ... » więcej 2019-05-19, godz. 17:30 Janusz Korwin-Mikke chce przekonać ludzi, którzy mają dość tego, co jest Regionalni kandydaci Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego szukali wyborców w Toruniu: - Niesiemy Europie wolność nadzieję i ś ... » więcej 2019-05-19, godz. 16:36 Częściej na Motoarenie jeżdżą żużlowcy. Tym razem tor zajęli rowerzyści [galeria] Rodzinny Piknik Rowerowy odbył się w Toruniu z okazji jubileuszu dziesięciolecia Motoareny. Chętnych do poczucia się jak zawodnik, nie brakowało. Kusił i tor, ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:42 Od Chełmży, do Dachau. W „Wiatraku” o inspirującym życiorysie kapłana z regionu Robert Zadura, były konsul Polski w Monachium, w niedzielę (19.05.) o godz. 16, opowie o księdzu Wincentym Frelichowskim, bohaterze trzech swoich książek i pr ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:00 Uczniowie z Grudziądza mogą skorzystać z wakacyjnych półkolonii Samorząd po raz pierwszy na tak dużą skalę organizuje w szkołach letni wypoczynek dla dzieci. Zapisy - w czterech grudziądzkich placówkach - już się rozpoczęł ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:49 Królik z Myślęcinka wziął udział w sesji zdjęciowej naszego reportera Niby pospolite zwierzątko, a bardzo dzielne i wytrwałe. Europę zdobyło wyruszając z...Rzymu. Po setkach lat wędrówek królik doszedł także na Różopole. Ma się ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:21 W Myślęcinku spotkali się dobrzy ludzie i dobre psy! [galeria] Na bydgoskim Różopolu odbył się Piknik Dobrych psów i ludzi. To cykliczne spotkanie dla czworonogów organizowane przez bydgoskie Schronisko dla Zwierząt. » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Już wiadomo, jakie atrakcje powstaną przy otwartym basenie na Astorii! Zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, boiska wielofunkcyjne i strefa ze zdrową żywnością - to część pomysłów mieszkańców, które zrealizowane zostaną w strefach re ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:28 Zmarł Eugeniusz Izdebski, żniński twórca ludowy, wychowawca wielu rzeźbiarzy Inspiracją dla twórczości pana Eugeniusza były przede wszystkim tradycje regionu pałuckiego oraz miejscowego folkloru. Na trasie Szlaku Piastowskiego można sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:06 W poszukiwaniu życiowego przewodnika można pójść do Wyższej Szkoły Bankowej ''Doświadcz coachingu'' - to hasło Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, który rozpoczyna się w Bydgoszczy w poniedziałek - 20 maja. Organizatorzy liczą, że sp ... » więcej
1234567