Wtorek, 18 lutego 2020 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-25, 18:08 Tatiana Adonis/red.

Obywatele, do urn! Bydgoski Budżet Obywatelski czeka na pomysły

Ratusz rozpoczął kolejny podział pieniędzy z puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Można zgłaszać pomysły/fot. Tatiana Adonis
Ratusz rozpoczął kolejny podział pieniędzy z puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Można zgłaszać pomysły/fot. Tatiana Adonis
Ponad 16 mln zł znajdzie się w tegorocznym BBO. W tym roku bydgoszczanie po raz pierwszy będą mogli głosować na małe projekty społeczne. Czas na zgłaszanie pomysłów jest do 12 czerwca.
- Na projekt na projekty osiedlowym mamy ponad 11 i pół miliona złotych - mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Część tych pieniędzy dzielona jest po równo na każde osiedle po 25 procent, a część jest dzielona według liczby mieszkańców. Taki podział powoduje, że skorzystają mniejsze osiedle. Każde otrzyma minimum 123 tys. zł, a potem, w zależność od liczby mieszkańców, najwięcej dostaną Nowy Fordon i Wyżyny, po około 900 tys. zł.

Warto wiedzieć

Propozycje inwestycji osiedlowych mogą zgłaszać bydgoszczanie, którzy ukończyli 16 lat. Każdy może przedstawić maksymalnie trzy projekty osiedlowe, trzy ponadosiedlowe oraz trzy małe projekty społeczne. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo.

Jak zgłosić projekt?

Zgłaszanie projektów odbywać się będzie - jak co roku – za pośrednictwem elektronicznej aplikacji na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo oraz papierowo, poprzez wrzucenie formularzy do urn rozlokowanych w: Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, ul. Grudziądzka 9-15, ul. Wojska Polskiego 65), centrum handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego 1) oraz w placówkach oświatowych.

Każdy mieszkaniec Bydgoszczy (który najpóźniej w dniu składania wniosku ukończył 16 lat) może zgłosić maksymalnie 3 projekty osiedlowe, 3 ponadosiedlowe oraz 3 małe projekty społeczne.

Projekty osiedlowe:

- na te projekty przeznaczone jest ponad 12 mln zł, zgodnie z podziałem środków na poszczególne Rady Osiedla – podział na osiedla znajduje się na stronie www.bdgbo.pl.

- zgłaszany projekt osiedlowy nie może przekroczyć 50 proc. pieniędzy przeznaczonych na dane osiedle. Rada Osiedla może – poprzez podjęcie uchwały - zwiększyć ten limit.

Projekty ponadosiedlowe:

- na te projekty przeznaczono kwotę blisko 3,5 mln zł. Jeden projekt może mieć maksymalnie wartość 1.700.600 zł.

- do projektu muszą zostać dołączone co najmniej 3 uchwały Rad Osiedla z terenu miasta, które popierają projekt.

Małe projekty społeczne:

- na te projekty przeznaczono blisko 500 tys. zł. Pojedynczy projekt nie może przekroczyć 10 proc. środków przeznaczonych na to zadanie, więc maksymalna kwota projektu może wynieść 46.380 zł.

Co nie może być zgłoszone w ramach małych projektów społecznych?

- prywatne rocznice, prywatne jubileusze oraz inne prywatne imprezy okolicznościowe (np. urodziny, rocznice rodzinne), inicjatywy skierowane do bardzo wąskiej, zamkniętej grupy odbiorców (np. uczniów konkretnej placówki oświatowej, konkretnego klubu seniora uniemożliwiającego otwartą rekrutację i dostęp osób spoza określonej grupy), projekty o charakterze komercyjnym (zakładające biletowany wstęp lub pobieranie od uczestników jakichkolwiek opłat), politycznym oraz wyznaniowym, a także o charakterze pomocy doraźnej, socjalno-bytowej bądź niezgodnych z powszechnie obowiązującym prawem.

UWAGA: na etapie zgłaszania projektów nie jest wymagane zbieranie listy poparcia mieszkańców. W sytuacji, gdy tożsamy projekt został zgłoszony przez kilku mieszkańców, projektodawcą właściwym do kontaktu w sprawach dotyczących projektu jest osoba, która zgłosiła projekt najwcześniej.
Na projekt na projekty osiedlowym mamy ponad 11 i pół miliona złotych - mówi Michał Sztybel

Wiadomości lokalne

2020-02-17, godz. 19:30 Motocyklista ranny ale żyje po zderzeniu czołowym z samochodem Poważnie ranny został 59-letni motocyklista, w którego 17 lutego na drodze wojewódzkiej nr 241 w Paterku czołowo wjechał samochód osobowy - poinformowała poli ... » więcej 2020-02-17, godz. 18:55 Piernikowi architekci odebrali laury w Toruniu. Pani Jadwiga bezkonkurencyjna! Największy ma blisko 80 cm wysokości, najmniejszy mieści się na filiżance, w sumie jest ich 36 i wszystkie zachwycają urodą. W Żywym Muzeum Piernika w Toruniu ... » więcej 2020-02-17, godz. 18:30 22-latek z zarzutami pobicia obcokrajowców w Toruniu Zarzuty w sprawie pobicia pięciu obywateli Ukrainy, Rosji i Białorusi, do którego doszło 9 dni temu na toruńskiej starówce, usłyszał 17 lutego 22-letni mężczy ... » więcej 2020-02-17, godz. 18:00 Areszt za znęcanie się nad dziećmi konkubiny 17 lutego Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią aresztował na trzy miesiące 28-letniego Radosława S., podejrzanego o znęcanie się nad dziećmi konkubiny. Matka dzie ... » więcej 2020-02-17, godz. 17:30 Czy ustawa Sojuszu Lewicy Demokratycznej pomoże w walce z nowotworami? Lewica chce ratować chorych na raka. Projekt nowej ustawy w tej sprawie przedstawił przed gmachem bydgoskiego Centrum Onkologii poseł Krzysztof Gawkowski z So ... » więcej 2020-02-17, godz. 17:02 Głosowanie nad budżetem państwa w ocenie regionalnych struktur Koalicji Obywatelskiej Tomasz Lenz, Arkadiusz Myrcha i Iwona Hartwich - posłowie Koalicji Obywatelskiej z Torunia podsumowali głosowanie nad budżetem państwa przeprowadzone w piątek ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:34 Czy powstanie hala dla lekkoatletów w Bydgoszczy? Na razie trwa gra słów Co z budową nowoczesnej hali dla lekkoatletów na obiektach bydgoskiego Zawiszy? Premier zapowiedział większe wsparcie z budżetu państwa dla wartej 50 mln zł i ... » więcej 2020-02-17, godz. 15:25 Dziecko z obrażeniami. Wniosek o areszt także dla konkubenta matki z gminy Mrocza Prokuratura wnioskuje o tymczasowy areszt dla konkubenta matki 8-miesięcznego chłopca, który trafił w piątek do bydgoskiego szpitala. » więcej 2020-02-17, godz. 14:18 Śmieci w pojemnikach na odzież PCK. Kto je tam wrzuca i dlaczego? Polski Czerwony Krzyż ma problem. To śmieci, które coraz częściej lądują w kontenerach na odzież. Zjawisko nasiliło się po nowym roku. » więcej 2020-02-17, godz. 13:14 Iwona Michałek: „rozpoczynamy akcję zbierania podpisów poparcia dla Andrzeja Dudy” Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek, poparła Andrzeja Dudę jako kandydata na prezydenta. » więcej
1234567