Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-24, 19:32 Redakcja

Jarosław Kaczyński gościem konferencji "Być Polakiem - duma i powinność" we Włocławku

Jarosław Kaczyński wygłosił wykład w Muzeum Diecezjalnym we Włocławki/fot. Marek Ledwosiński
Jarosław Kaczyński wygłosił wykład w Muzeum Diecezjalnym we Włocławki/fot. Marek Ledwosiński
Wykład prezesa PiS odbył się w Muzeum Diecezjalnym z okazji Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Tematów było wiele.
Współczesny patriotyzm: - To takie przeświadczenie, że trzeba pracować dla Polski, trzeba bronić jej interesów na wszystkich możliwych płaszczyznach, bo one są atakowane, są zagrożone. Jeżeli ktoś tego nie czyni albo, tym bardziej, działa w odmiennym kierunku, to patriotą nie jest. Trzeba być dumny z tego, że jest się Polakiem. (relacja: Marek Ledwosiński, PR PiK)

Przyjęcie euro: - Chodzi o to, żeby wszystkie stronnictwa się jasno wypowiedziały na ten temat. Przyjęcie euro w tej chwili jest w oczywisty sposób szkodliwy dla polskiej gospodarki. Euro może być przyjęte dopiero wtedy, kiedy Polska uzyska naprawdę bardzo wysoki poziom rozwoju porównywalny z Niemcami. Dopiero wtedy nam się to może opłacać. W tej chwili euro tak naprawdę opłaca się Niemcom, Holandii i w mniejszym stopniu Austrii. Jeżeli stronnictwa nie podpiszą tej deklaracji, to znaczy że są za euro i głos za nimi będzie oznaczał negatywny wstrząs ekonomiczny. (relacja: Marek Ledwosiński, PR PiK)

Język nienawiści: - Nie lubię tego zwrotu, bo to jest słowo lewicy, lewactwa i ono służy do tego żeby ograniczyć, eliminować wolność. Na zachodzie wolności słowa wolność i religii już w gruncie rzeczy nie ma, albo prawie nie ma. Jeżeli na przykład w Anglii nie można prowadzić poradni rodzinnych przykościelnych, ponieważ one musiałyby swatać homoseksualistów, albo wręcz oddawać im dzieci, bo inaczej to już byłyby instytucje wykluczające, dyskryminujących kogoś, to wobec tego nie ma wolności religii. (źr. IAR)

Korzenie państwa: - Niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący czy niewierzący musi akceptować chrześcijaństwo, bo Polska kultura w wyrosła chrześcijaństwa, i nie ma żadnej innej powszechnie znanej aksjologii, powszechnie znanego systemu wartości, niż ten który wyrasta z chrześcijaństwo, a którego głosicielem, dzierżycielem jest kościół katolicki. Kwestionowanie pozycji kościoła katolickiego w Polsce ma charakter po prostu niepatriotyczny. (źr. IAR)

NATO, UE: - Polska musi być suwerenna w NATO i w UE, tego wymaga dzisiaj Polski patriotyzm. Jeżeli spojrzeć na trzy główne wymiary polityki zewnętrznej państwa, czyli wymiar bezpieczeństwa, to z punktu widzenia tego wymogu, bez tej przynależności tego się zrealizować nie da. (IAR)
Jarosław Kaczyński: Państwo musi być emanacją wspólnoty
Jarosław Kaczyński o języku nienawiści (IAR)
Jarosław Kaczyński o współczesnym patriotyzmie/Marek Ledwosiński
Jarosław Kaczyński o przyjęciu przez Polskę euro/Marek Ledwosiński

Wiadomości lokalne

2019-05-19, godz. 14:00 Uczniowie z Grudziądza mogą skorzystać z wakacyjnych półkolonii Samorząd po raz pierwszy na tak dużą skalę organizuje w szkołach letni wypoczynek dla dzieci. Zapisy - w czterech grudziądzkich placówkach - już się rozpoczęł ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:49 Królik z Myślęcinka wziął udział w sesji zdjęciowej naszego reportera Niby pospolite zwierzątko, a bardzo dzielne i wytrwałe. Europę zdobyło wyruszając z...Rzymu. Po setkach lat wędrówek królik doszedł także na Różopole. Ma się ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:21 Jeszcze jest okazja, jeszcze można spotkać się z pieskami w Myślęcinku! [galeria] Na bydgoskim Różopolu do godziny 15 trwa Piknik Dobrych psów i ludzi. To cykliczne spotkanie dla czworonogów organizowane przez bydgoskie Schronisko dla Zwier ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Już wiadomo, jakie atrakcje powstaną przy otwartym basenie na Astorii! Zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, boiska wielofunkcyjne i strefa ze zdrową żywnością - to część pomysłów mieszkańców, które zrealizowane zostaną w strefach re ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:28 Zmarł Eugeniusz Izdebski, żniński twórca ludowy, wychowawca wielu rzeźbiarzy Inspiracją dla twórczości pana Eugeniusza były przede wszystkim tradycje regionu pałuckiego oraz miejscowego folkloru. Na trasie Szlaku Piastowskiego można sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:06 W poszukiwaniu życiowego przewodnika można pójść do Wyższej Szkoły Bankowej ''Doświadcz coachingu'' - to hasło Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, który rozpoczyna się w Bydgoszczy w poniedziałek - 20 maja. Organizatorzy liczą, że sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:55 Miasta są dla ludzi, a nie ludzie dla miast! A może nie? Odpowiedź czeka w ratuszu! W poniedziałek (20 maja) w bydgoskim ratuszu odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi. Mias ... » więcej 2019-05-19, godz. 09:00 Nie tylko same maszyny. Przysmaki i kiermasz ogrodniczy. To wszystko w Bielicach [zdjęcia] Ponad 120 wystawców prezentuje na XVI Regionalnych Targach Rolnych w Bielicach koło Mogilna nie tylko to, co jest potrzebne w gospodarstwie, na roli i w hodow ... » więcej 2019-05-18, godz. 21:01 „Haliki” rozdane. Podróżnicy nagrodzeni w Bydgoszczy Tomasz Owsiany za wyprawę na Filipiny otrzymał najwięcej głosów od kapituły przyznającej „Haliki” - nagrody Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. » więcej 2019-05-18, godz. 19:35 O roli Polski w Unii Europejskiej. Politycy PiS na konferencji w Brześciu Kujawskim Byłoby lepiej, gdyby wiele spraw w Unii Europejskiej dało się załatwić bez konfliktu - powiedział w Brześciu Kujawskim Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Ra ... » więcej
1234567