Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Na własne cztery kąty
2019-04-24, 17:27 Marcin Doliński

Płoną trawy, płoną lasy. Tym razem straty w Nadleśnictwie Dąbrowa (wideo)

Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Kolejny pożar w regionie. Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim. Ogień pojawił się w środę (24.04.), około godziny 15, ale to wtorek (23.04.) leśnicy nazwali najtragiczniejszym, od 15 lat, dniem w historii lasów regionu...
- Drzewo przechyliło się na linię wysokiego napięcia, zrobiło zwarcie, ogień poszedł w dół - relacjonuje Karol Pawlicki, nadleśniczy nadleśnictwa Dąbrowa. - Mamy stratę w pokrywie drzewostanu. Na szczęście świadkiem rozpoczęcia się pożaru był leśniczy...

Dzięki temu, że trwała akcja dogaszenia pożaru w leśnictwie Taszewo, w powietrzu był wyczarterowany przez Lasy Państwowe samolot dromader. Jednostka przyleciała, zrzuciła wodę. - Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie i dzięki temu mamy sytuację opanowaną.

Czarny wtorek...

Według strażaków, wtorek, 23 kwietnia, był jeden z najtragiczniejszych dni od 15 lat w lasach naszego regionu. W 18 pożarach spaliło się blisko 49 ha lasów. Leśnicy gasili również 3 pożary na gruntach prywatnych. Z powodu silnego wiatru w akcji nie mogły uczestniczyć samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Obecnie w trzystopniowej skali w lasach naszego regionu zagrożenie pożarowe jest duże, a wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent.

Patrole lotnicze i naziemne

Aktualnie obszary leśne obserwowane są z 58 dostrzegalni przeciwpożarowych. Ponadto organizowane są patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru, wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest częste ugaszanie pożarów w zarodku (do 5 arów).

Pracownicy Służby Leśnej, poza zwykłą pracą, popołudniami pełnią dyżury i są gotowi do dojazdu w miejsce, gdzie dym pojawi się nad lasem.

W każdym nadleśnictwie dyżur pełni też kierowca lekkiego samochodu patrolowo-gaśniczego, który zwykle pierwszy jest na miejscu i do czasu przyjazdu straży pożarnej ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru.
Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie...
To kolejne w ostatnich dniach wezwanie do płonącego lasu/wideo: Marcin Doliński
Tym razem powodem pożaru było zwarcie, które spowodowało drzewo upadające na słup wysokiego napięcia/wideo: Marcin Doliński

Wiadomości lokalne

2020-07-08, godz. 21:00 Ważny temat: niepełnosprawni - kto się nimi zajmie po śmierci opiekunów? Jak skutecznie pomóc osobom niepełnosprawnym? W jaki sposób mądrze zabezpieczyć ich przyszłość? Na naszej antenie mówił na ten temat podczas wizyty w Bydgoszc ... » więcej 2020-07-08, godz. 20:15 Gdzie grzebać zwierzęta? Włocławscy społecznicy wskazują os. Kazimierza Wielkiego We Włocławku miłośnicy czworonogów starają się o zrealizowanie tego celu od półtora roku. Problemem jest jednak lokalizacja. Na propozycję Krzywej Góry zaprot ... » więcej 2020-07-08, godz. 19:21 Głosowanie się opłaca. Gminy z dostaną bonusy za wysoką frekwencję - Nie mamy tak pokaźnych promes, jakie wręczają samorządowcom przedstawiciele rządu, ale o czeki na 20 tys zł też warto powalczyć - mówił w Toruniu marszałek ... » więcej 2020-07-08, godz. 17:10 Rafał Trzaskowski w Radziczu: - Rolników trzeba traktować jak przedsiębiorców Współpracę z rządem i walkę o jak największe unijne dopłaty dla rolników oraz stworzenie funduszu klęskowego, jeśli wygra wybory - obiecywał na spotkaniu w Ra ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Duma Ciechocinka zrzuciła "kieckę"! Od pół wieku nie było tak dużego remontu tężni [wideo, zdjęcia] Najdłuższe w Europie tężnie są właśnie odświeżane. Nową tarninę przywiezie około 180 tirów. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:04 Łączy dwie części gminy, ułatwia życie ludziom. Nowa droga w gminie Koneck Na ten remont czekali mieszkańcy - 4,5-kilometrowy odcinek drogi otwarto uroczyście w Kolonii Straszewskiej, w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-07-08, godz. 15:02 Policja z Bydgoszczy i Poznania wpadła na trop złodziei samochodów [zdjęcia, wideo] Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wspólnie z poznańskimi policjantami zatrzymali dwie osoby zamieszane w przestępczość samochodową. 41 i ... » więcej 2020-07-08, godz. 13:12 „Prezydent Warszawy pozbył się problemu”. Odpady z Czajki zagrożeniem dla regionu Co z bombą ekologiczną, którą zafundowała m.in. naszemu regionowi warszawska oczyszczalnia Czajka? Pytała dziś na polu koło Wójcina bydgoska poseł PiS Ewa Koz ... » więcej 2020-07-08, godz. 11:30 Poseł Myrcha: Polska polityka potrzebuje zupełnie nowego otwarcia [rozmowa] - Rafał Trzaskowski nie boi się używać słów, że jest niesiony nową falą, także w polskim społeczeństwie, które oczekuje nowego rozdziału, nie odcinając się oc ... » więcej 2020-07-08, godz. 09:42 Zderzenie ciężarówki z cysterną, naczepa w poprzek jezdni. Wypadek na „dziesiątce" Dwa samochody ciężarowe zderzyły się w środę po godz. 7.00 w Przyłubiu na drodze krajowej na 10 (Bydgoszcz-Toruń). Cysterna wypadła z drogi, a zestaw z naczep ... » więcej
1234567