Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Ipsos: PiS - 42,4 proc.; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc.
Ipsos: PiS - 42,4 proc.; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc.
Ipsos: PiS - 42,4 proc.; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-26, 17:15 Marek Ledwosiński/Redakcja

Spór o mandat radnego i tablicę na sesji włocławskiej rady miasta

Zrzut ekranu z kanału Urzędu Miasta Włocławek na Youtube
Zrzut ekranu z kanału Urzędu Miasta Włocławek na Youtube
Początek sesji zdominowało to, co działo się w kuluarach. Znany działacz społeczny Wojciech Prokopowicz żąda wygaszenia mandatu radnego Zbigniewa Lewandowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.
Prokopowicz twierdzi, że radny, który jest prezesem spółdzielni mieszkaniowej łamie prawo, bo kieruje prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem majątku gminy. Chodzi o to, że w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Południe są mieszkania komunalne należące do ratusza. Wniosek o wygaszenie mandatu trafił do przewodniczącego rady, do wojewody i do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sam radny jest spokojny o swój los.

- Żeby była to działalność gospodarcza z majątkiem gminy, to musiałyby być spełnione trzy warunki: ciągła działalność, działalność zorganizowana oraz dla osiągnięcia zysku. Te warunki muszą być spełnione łącznie, a ponieważ działalność gospodarcza spółdzielni, działalność mieszkaniowa, zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nie jest możliwa do prowadzenia dla osiągnięcia zysku, dlatego też ten zakaz łączenia mandatu radnego z funkcją prezesa spółdzielni nie dotyczy mojej osoby - tłumaczy Zbigniew Lewandowski.

Tą sprawą radni zajmą się dopiero na kolejnej sesji, ale dziś nie brakowało problemów.

Przy ulicy Kilińskiego stoi wielki głaz, na nim tablica, która informuje, że w domu opodal miał siedzibę przedwojenny socjalistyczny klub imienia Tadeusza Rachniewskiego, zaś w roku 1918 obradowała pierwsza lokalna komórka Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. Instytut Pamięci Narodowej nakazał tablice usunąć, bo propaguje komunizm, ale dziś połączone siły SLD i Platformy Obywatelskiej wykreśliły ten punkt z porządku obrad.

Zdumienia nie krył radny PiS-u, zawodowy historyk Dariusz Jaworski.

- Klub Tadeusza Rachniewskiego w początkowej fazie był klubem dyskusyjnym, skupiającym działaczy socjalistycznych, tak jak jego patrol, który był działaczem specjalistycznym. Niestety z biegiem czasu i rozwoju sytuacji w Europie on się bardzo zradykalizował, skupiając działaczy, którzy popierali działania rewolucji październikowej. Nie było już miejsca dla wolnej i niepodległej Polski. To jest ta wada podstawowa poglądów głoszonych w tym klubie, która dobrze mieści się w ustawie o propagowaniu ideologii komunistycznej - powiedział Dariusz Jaworski.

Koalicję rządzącą miastem tłumaczy radny SLD Piotr Kowal.

- Ta opinia, którą kierują się radni Prawo i Sprawiedliwość i opinia IPN-u jest niewłaściwa. W dużej mierze mija się z prawdą. Jest w naszym mieście i w naszym kraju chęć walki politycznej na kwestie historyczne. Nie można generalizować danej siły politycznej tylko ze względu na to, że jakiś odłam, grupa ludzi zachowała się niewłaściwie.

Prawda historyczna jest jednoznaczna. Komunistyczna Partia Robotnicza Polski dążyła do utworzenia w Polsce republiki rad na wzór Rosji Radzieckiej. Z drugiej strony w Ameryce Środkowej nadal stoją pomniki konkwistadorów. Nie wychwalają ich, ale są symbolem, że taki czas miał miejsce.

Włocławcy radni PiS-u chcą nakłonić wojewodę do wydania tzw. decyzji zastępczej o usunięciu pomnika. Wiele przemawia za tym, że ostatecznie w sprawie zadecyduje sąd.

Wracając do współczesności. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby Rada Miasta uchwaliła 95-procentową ulgę przy opłacie za przekształcenie gruntu należącego do miasta, a użytkowanego wieczyście, na klasyczną własność. Koalicja zgodziła się na 60-procentową ulgę. Wyjaśnia to prezydent miasta Marek Wojtkowski.

- Stoję na straży budżetu. Uszczuplenie dochodów budżetu miasta rzutuje na skalę inwestycji, które we Włocławku prowadzimy. To byłoby kilka milionów na inwestycje mniej. Dlatego też ta bonifikata została zaproponowana w takiej wysokości - argumentuje Marek Wojtkowski.

Prezydent dodał, że zgodzi się nawet na 100-procentową ulgę, ale pod warunkiem, że różnice pokryje Skarb Państwa.
Spór o mandat radnego i tablicę na sesji włocławskiej rady miasta (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-05-26, godz. 18:48 PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. Jaka w naszym regionie? 32,51 proc. - to frekwencja w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17:00 - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W wyborach sprzed pięciu ... » więcej 2019-05-26, godz. 15:18 Kultura fizyczna czyli „Bieg z książką” w Toruniu Czy przy książce można się napocić? Okazuje się, że tak - jeśli wzięło się udział w „Biegu z książką”. Impreza po raz 5. odbyła się w Toruniu. » więcej 2019-05-26, godz. 14:28 PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. Jak u nas? Kujawsko-pomorski okręg wyborczy jest pod względem frekwencji na 8. miejscu - w południe zagłosowało u nas 13,77% uprawnionych do głosowania. Okręgów jest 13. » więcej 2019-05-26, godz. 13:19 Z dowodem osobistym w smartfonie na głosowanie. Sprawdziliśmy to! Podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogliśmy pierwszy raz skorzystać z technologicznych udogodnień - zweryfikować swoją tożsamość przy u ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:38 Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport! Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:03 W regionie wybory bez problemów. Lokale czynne do godz. 21.00 Głosowanie w eurowyborach w województwie kujawsko-pomorskim od rana odbywa się bez przeszkód poinformował Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej ... » więcej 2019-05-26, godz. 09:31 Uhonorowani rolnicy, przedsiębiorcy i naukowcy związani z rolnictwem Najlepsi kujawsko-pomorscy rolnicy, laureaci dorocznych konkursów Rolnik Pomorza i Kujaw oraz biznesmeni współpracujący z rolnictwem także naukowcy uczelni ro ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:30 Dołączyli do grona księży Czterech diakonów: Jakub Fotin, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut i Igor Wichrowski przyjęło w bydgoskiej katedrze święcenia kapłańskie. » więcej 2019-05-25, godz. 17:00 Jak pomóc i łagodzić ból pacjentów i ich rodzin. Konferencja Medycyny Paliatywnej w Toruniu Współpraca specjalistów i wymiana doświadczeń. Taki jest cel Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej w Toruniu. Wydarzenie odbywa się po raz 19. i jak ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:56 Policja odkryła składowisko odpadów chemicznych koło Radziejowa Policja i prokuratura prowadzą czynności na odkrytym składowisku odpadów w Topólce koło Radziejowa. Na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką drewna ... » więcej
1234567