Piątek, 24 maja 2019 r.   Imieniny: Joanny, Zuzanny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-05, 06:03 Kamila Zroślak/Redakcja

Kopcące piece na wsiach znikną? Dużo kasy na działania proekologiczne

- W 2019 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu będzie miał na działania proekologiczne blisko 160 mln zł - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (w środku)/fot. Kamila Zroślak
- W 2019 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu będzie miał na działania proekologiczne blisko 160 mln zł - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (w środku)/fot. Kamila Zroślak
Nawet 160 mln zł rząd przeznaczy na proekologiczne działania w Kujawsko-Pomorskiem. Uruchomiono programy dla mieszkańców i gmin, w ramach których można starać się o dotacje i pożyczki m.in. na wymianę pieca czy termomodernizację domów.
- Mieszkańcy regionu chcą być coraz bardziej ekologiczni - mówi Artur Nenczak, wójt gminy Zakrzewo w powiecie aleksandrowskim. Ma świadomość, jak wiele trzeba zrobić, by żyć w przyjaznym i zdrowym otoczeniu. - Przed nami dużo pracy. Na wsiach niestety jeszcze dużo jest kopciuchów - starych pieców, które wymagają wymian - opowiada. - Stare domy ciągle oparte są na węglu i na tym "co się da". Powoli jednak ludzie zyskują świadomość, że coś z tym trzeba zrobić.

Ludziom na przeciw wychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wiele proekologicznych działań zrealizował w zeszłym roku, ale na tym nie zamierza poprzestać. - Tym bardziej, że są na to rządowe pieniądze - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - W 2018 r. wojewódzki fundusz miał ponad 125 mln budżetu, w 2019 będzie to blisko 160 mln zł.

Mieszkańcy mogą skorzystać z wielu rządowych programów, by jeszcze skuteczniej zadbać o swoje otoczenie. Na przykład w ramach programu "Słonecznik" można starać się o dotację lub pożyczkę na docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi , montaż kolektorów słonecznych czy też wymianę źródeł ciepła. Program pod nazwą "Azbest 2019" umożliwi usunięcie szkodliwego dla zdrowia azbestu z najbliższego otoczenia. Jest też program dotyczący edukacji ekologicznej, lub "Czyste Powietrze", w ramach którego wymienić można stary piec.

Kontynuowany będzie też m.in program wspierający pszczelarzy. Dotacje na rozwój pszczelarstwa mają przyznawać stowarzyszenia. O pieniądze starać się mogą osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z pasiekami.

Więcej na temat rządowych programów - na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Tam też zamieszczone są wnioski o dotacje.
Relacja Kamili Zroślak

Wiadomości lokalne

2019-05-24, godz. 07:13 Potwierdź swoje kwalifikacje! Bez tego jakbyś ich nie miał! Nie tylko świadectwo szkolne czy dyplom uczelni potwierdzają nasze kompetencje zawodowe. Wiedzę przydatną do wykonywania zawodu można zdobyć na kursach, szkol ... » więcej 2019-05-24, godz. 06:33 Rolnicy będą mogli zastosować kontrowersyjne zaprawy nasienne. Zezwolił minister Rolnicy po raz kolejny będą mogli stosować w tegorocznych sierpniowych siewach rzepaku zaprawy nasienne tzw. neonikotynoidy - zapowiedział dziś oficjalnie min ... » więcej 2019-05-23, godz. 23:01 Mówią, że będzie smród, dlatego nie chcą chlewni i protestują! Mieszkańcy Szelejewa protestowali dziś na sesji Rady Gminy w Gąsawie przeciwko planom budowy w ich miejscowości przemysłowych chlewni. » więcej 2019-05-23, godz. 22:45 Tomasz Latos uważa, że środki unijne są dzielone niesprawiedliwie - Nie wszyscy są równo traktowani jeżeli chodzi o podział środków unijnych - mówił w Grudziądzu Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy do Europarlamentu ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:23 Nie marnujcie swoich głosów! Głosujcie na lewicę - apeluje SLD z Torunia Toruńska lewica apeluje do mieszkańców regionu o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2019-05-23, godz. 17:21 Jest kasa na Camerimage w Toruniu, ale nie odbędą się inne festiwale Toruń dołoży 1,7 mln zł do organizacji w mieście festiwalu Camerimage. Tak zdecydowali dziś radni. Kwota pozwoli przygotować tę edycję imprezy - powiedział dz ... » więcej 2019-05-23, godz. 14:26 Klienci wierzą, że kupują jaja ze wsi, a dostają... jajka z niespodzianką Jaja wiejskie pod lupą inspektorów handlowych, którzy zapowiadają częstsze kontrole targowisk. Powód? Okazuje się, że na rynkach pojawia się nabiał niewiadome ... » więcej 2019-05-23, godz. 13:45 „Marchewa" dla strażaków z Gruczna. „Nowy” wóz bojowy za 1 euro „Marchewa” jest już w Polsce. To 28-letni wóz bojowy, który trafił do strażaków ochotników z Gruczna (powiat świecki, gmina Świecie). » więcej 2019-05-23, godz. 13:02 Kanał Bydgoski zmieni się nie do poznania. Tak widzą go studenci [projekty] Kawiarnie i restauracje, drewniane kładki, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego i place zabaw, zaprojektowane przez studentów UTP, pojawią się nad Kanałem By ... » więcej 2019-05-23, godz. 12:42 Myślimy o wojnie tak, jak pokazał nam serial? O „Czterech pancernych” na konferencji Most łączący kulturę polską i rosyjską; Frontowy szyk - czyli jak wyglądały kostiumy bohaterek; Rudy 102 na froncie historycznym - to tylko niektóre zagadnien ... » więcej
1234567