Środa, 27 maja 2020 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-05, 06:03 Kamila Zroślak/Redakcja

Kopcące piece na wsiach znikną? Dużo kasy na działania proekologiczne

- W 2019 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu będzie miał na działania proekologiczne blisko 160 mln zł - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (w środku)/fot. Kamila Zroślak
- W 2019 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu będzie miał na działania proekologiczne blisko 160 mln zł - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (w środku)/fot. Kamila Zroślak
Nawet 160 mln zł rząd przeznaczy na proekologiczne działania w Kujawsko-Pomorskiem. Uruchomiono programy dla mieszkańców i gmin, w ramach których można starać się o dotacje i pożyczki m.in. na wymianę pieca czy termomodernizację domów.
- Mieszkańcy regionu chcą być coraz bardziej ekologiczni - mówi Artur Nenczak, wójt gminy Zakrzewo w powiecie aleksandrowskim. Ma świadomość, jak wiele trzeba zrobić, by żyć w przyjaznym i zdrowym otoczeniu. - Przed nami dużo pracy. Na wsiach niestety jeszcze dużo jest kopciuchów - starych pieców, które wymagają wymian - opowiada. - Stare domy ciągle oparte są na węglu i na tym "co się da". Powoli jednak ludzie zyskują świadomość, że coś z tym trzeba zrobić.

Ludziom na przeciw wychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wiele proekologicznych działań zrealizował w zeszłym roku, ale na tym nie zamierza poprzestać. - Tym bardziej, że są na to rządowe pieniądze - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - W 2018 r. wojewódzki fundusz miał ponad 125 mln budżetu, w 2019 będzie to blisko 160 mln zł.

Mieszkańcy mogą skorzystać z wielu rządowych programów, by jeszcze skuteczniej zadbać o swoje otoczenie. Na przykład w ramach programu "Słonecznik" można starać się o dotację lub pożyczkę na docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi , montaż kolektorów słonecznych czy też wymianę źródeł ciepła. Program pod nazwą "Azbest 2019" umożliwi usunięcie szkodliwego dla zdrowia azbestu z najbliższego otoczenia. Jest też program dotyczący edukacji ekologicznej, lub "Czyste Powietrze", w ramach którego wymienić można stary piec.

Kontynuowany będzie też m.in program wspierający pszczelarzy. Dotacje na rozwój pszczelarstwa mają przyznawać stowarzyszenia. O pieniądze starać się mogą osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z pasiekami.

Więcej na temat rządowych programów - na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Tam też zamieszczone są wnioski o dotacje.
Relacja Kamili Zroślak

Wiadomości lokalne

2020-05-27, godz. 08:15 Dodatkowe testy u pracowników toruńskich przedszkoli i żłobków Toruń zleca dodatkowe badania na obecność koronawirusa u opiekunów toruńskich maluchów. Na dwa dni miasto zamknęło kilka miejskich placówek - przekazał we wto ... » więcej 2020-05-27, godz. 07:18 Marzenia o Wielkiej Pętli Fordonu. Czy się spełnią? Koncepcja już jest Społeczny Komitet Budowy Wielkiej Pętli Fordonu przedstawił koncepcję przebiegu trasy rekreacyjnej u podnóża fordońskich górek. To ponad 20-kilometrowy szlak ... » więcej 2020-05-26, godz. 20:25 W urzędzie zbierano podpisy pod kandydaturą na prezydenta? Sprawdza to policja Policja prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o zbieraniu w Świeciu podpisów pod jedną z kandydatur na prezydenta - poinformował ofice ... » więcej 2020-05-26, godz. 19:52 Ulicy Bydgoskiej w Warszawie nie będzie W stolicy są ulice Koronowska, Nakielska, Tucholska, Inowrocławska, nie ma zaś ulicy Bydgoskiej i... nie będzie. W tej sprawie do prezydenta stolicy Rafała Tr ... » więcej 2020-05-26, godz. 18:16 Aura zmienia plany. Most tymczasowy w Toruniu nie stanie Nie będzie tymczasowej przeprawy w Toruniu. Powodem jest susza i niski stan Wisły - poinformował podczas wtorkowej wideokonferencji prezydent miasta Michał Za ... » więcej 2020-05-26, godz. 16:20 Tęsknota i bajki zza krat. Dzień Matki w więzieniu Zza krat piszą wiersze i bajki dla swoich dzieci. Kobiety z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu w ten sposób spędzają ten wyjątkowy dla wszystkich matek dzień. » więcej 2020-05-26, godz. 15:41 Kujawsko-Pomorskie: Brak nowych zakażeń koronawirusem, 6 nowych ozdrowieńców O 6 kolejnych osobach, które zostały wyleczone z COVID-19 poinformowały we wtorek po południu służby wojewody kujawsko-pomorskiego. » więcej 2020-05-26, godz. 15:10 Kontynuacja i doskonalenie. Takie są plany rektora UKW na kolejną kadencję Nie zapowiada dużych zmian na uczelni. Zamiast tego mówi o kontynuacji i doskonaleniu tego, co już zostało zapoczątkowane. Nowy-stary rektor Uniwersytetu Kazi ... » więcej 2020-05-26, godz. 14:02 Rodziny zmarłych na Covid-19 chcą przeniesienia śledztwa do Gdańska Czy śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu zostanie przeniesione do Gdańska ? Chce tego część rodzin - d ... » więcej 2020-05-26, godz. 11:13 Znowu zmiany w okolicach Kujawskiej. Kolejny etap rozbudowy [grafiki] Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystępuje do prac na odcinkach, po których ob ... » więcej
1234567