Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-01, 13:15 Sława Skibińska-Dmitruk

Jak wspierać pacjentów oraz ich bliskich?

Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Fot. nadesłane
Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Fot. nadesłane
W Toruniu zakończyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana pod hasłem "Chory i rodzina - opieka wspierająca w medycynie".
Uczestniczący w konferencji lekarze z kilku europejskich krajów, rozmawiali o potrzebach pacjentów oraz ich bliskich.

Jak powiedziała prof. Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - słabym punktem jest brak spójności w systemie opieki nad pacjentem.

- Zauważyliśmy, że mamy bardzo wielu ludzi dobrej woli, bardzo wielu świetnie wyszkolonych specjalistów, natomiast brakuje nam rozwiązań systemowych, które są nieskoordynowane. Nawet jeżeli są poszczególne inicjatywy, to one są mało skoordynowane, czyli jak zwykle w takiej opiece nad chorym, w kompleksowej opiece zawodzi system i koordynacja informacji, przepływ informacji - dodaje prof. Alina Borkowska .

Ksiądz doktor habilitowany Stanisław Suwiński z Wydziału Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mówił o podmiotowości chorego.

- W tej konferencji chcieliśmy też zwrócić uwagę nie tyle na tą podmiotowość człowieka jako osoby ludzkiej, ale na to, że ten człowiek ma swoje wnętrze wrażliwe, czułe, gdzie potrzebuje ciepła, życzliwości, serdeczności, miłości... chcę być kochany. I myślę, że taki człowiek, który doświadcza tego z zewnątrz, dwa razy tyle oddaje ze swojego wnętrza na zewnątrz - mówił ks. dr hab. Stanisław Suwiński.

Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II.
Mówi prof. Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
Mówi ks. dr hab. Stanisław Suwiński z Wydziału Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wiadomości lokalne

2019-11-13, godz. 21:05 Testowali seniorów z wiedzy obywatelskiej. Olimpiada na bydgoskim UKW 75 pytań i 60 minut na odpowiedź - kujawsko-pomorscy seniorzy pisali e środę test z wiedzy obywatelskiej. » więcej 2019-11-13, godz. 19:48 Trasa S5: sześć firm chce kończyć odcinek za Włochów, wyrzuconych z budowy W środę otwarto oferty firm budowlanych, które zgłosiły chęć budowy odcinka trasy S5 - od Białych Błot do Szubina. Zgłosiło się sześć firm. » więcej 2019-11-13, godz. 18:54 Bilet Uczniowski i Karta Malucha dla mieszkańców Metropolii Bydgoszcz 10 złotych za bilet miesięczny i 100 złotych za całoroczny zapłacą od 1 grudnia dzieci i młodzież z czterech ościennych gmin w okolicach Bydgoszczy za korzyst ... » więcej 2019-11-13, godz. 18:08 To była największa zbrodnia popełniona przez Niemców. Prezentacja teki edukacyjnej IPN Nauczyciele historii nie tylko z regionu Kujaw i Pomorza otrzymali nową tekę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem są to materiały na temat Zbrodn ... » więcej 2019-11-13, godz. 16:08 Protest w Mamliczu przeciw planom burmistrza Barcina. "Dzieci potrzebują tej szkoły!" - Skoro gmina ma pieniądze na basen czy lodowisko, to na szkołę też muszą się znaleźć - mówią mieszkańcy Mamlicza w gminie Barcin. Protestują przeciw planom b ... » więcej 2019-11-13, godz. 15:22 Wenezuelka chce zostać w Toruniu. Boi się mafii, która zmusiła ją do przemytu narkotyków - Boję się o życie swoje i moich dzieci - mówi Wenezuelka Yurbi, która przebywa w Toruniu i próbuje zalegalizować swój pobyt w Polsce. Kobieta - szukając prac ... » więcej 2019-11-13, godz. 14:26 Dzienne domy opieki medycznej ułatwią powrót do zdrowia po pobycie w szpitalu W regionie powstają dzienne domy pomocy medycznej. To nowa forma wsparcia, która ma pomóc w sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i ułatwić ich powrót do peł ... » więcej 2019-11-13, godz. 13:12 Sejmik województwa zatwierdził zmiany personalne w samorządzie regionu Paweł Zgórzyński i Marek Domżała zostali nowymi radnymi województwa z PSL. Zastąpili Dariusza Kurzawę i Ryszarda Bobera, którzy dostali się do parlamentu. Now ... » więcej 2019-11-13, godz. 11:15 Samobójstwa, depresje, kryzysy. Dlaczego młodzi cierpią? Konferencja w Toruniu Pół tysiąca! młodych ludzi w ubiegłym roku odebrało sobie życie. Co czwarty nastolatek cierpi na depresję. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zorganizowana z ... » więcej 2019-11-13, godz. 09:52 Zbigniew Girzyński: Mam nadzieję na merytoryczną debatę Niespokojnie też już było — mówił w Rozmowie Dnia poseł Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do wtorkowej wypowiedzi posła Tomasza Lenza z ... » więcej
1234567