Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-12-01, 13:15 Sława Skibińska-Dmitruk

Jak wspierać pacjentów oraz ich bliskich?

Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Fot. nadesłane
Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Fot. nadesłane
W Toruniu zakończyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana pod hasłem "Chory i rodzina - opieka wspierająca w medycynie".
Uczestniczący w konferencji lekarze z kilku europejskich krajów, rozmawiali o potrzebach pacjentów oraz ich bliskich.

Jak powiedziała prof. Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - słabym punktem jest brak spójności w systemie opieki nad pacjentem.

- Zauważyliśmy, że mamy bardzo wielu ludzi dobrej woli, bardzo wielu świetnie wyszkolonych specjalistów, natomiast brakuje nam rozwiązań systemowych, które są nieskoordynowane. Nawet jeżeli są poszczególne inicjatywy, to one są mało skoordynowane, czyli jak zwykle w takiej opiece nad chorym, w kompleksowej opiece zawodzi system i koordynacja informacji, przepływ informacji - dodaje prof. Alina Borkowska .

Ksiądz doktor habilitowany Stanisław Suwiński z Wydziału Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mówił o podmiotowości chorego.

- W tej konferencji chcieliśmy też zwrócić uwagę nie tyle na tą podmiotowość człowieka jako osoby ludzkiej, ale na to, że ten człowiek ma swoje wnętrze wrażliwe, czułe, gdzie potrzebuje ciepła, życzliwości, serdeczności, miłości... chcę być kochany. I myślę, że taki człowiek, który doświadcza tego z zewnątrz, dwa razy tyle oddaje ze swojego wnętrza na zewnątrz - mówił ks. dr hab. Stanisław Suwiński.

Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II.
Mówi prof. Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
Mówi ks. dr hab. Stanisław Suwiński z Wydziału Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wiadomości lokalne

2019-04-19, godz. 12:53 W roli głównej: pirat drogowy. Śledziła go policyjna kamera Pędził ponad sto kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Kierowca opla został zatrzymany w Złotnikach koło Żnina. 36 - latek ponad dwukrotnie przekroczył ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:34 Specjaliści od przedmiotów z duszą. Czy wielki biznes to kupi? Chodzi o to, by duże firmy zainteresowały się drobną wytwórczością ludzi niepełnosprawnych - o tym rozmawiano w piątek (19.04.) podczas posiedzenia Komisji Pr ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:58 Jedni strajkują, inni - dla protestujących - spacerują Reakcje na strajk nauczycieli? Wsparcie. W czwartek nauczyciele spotkali się w centrum Bydgoszczy, by dodać sił swoim związkowcom, z kolei w Toruniu - dla nau ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:22 Terytorialsi pamiętają o weteranach AK, czyli akcja "Paczka dla bohatera" (galeria) Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” tuż przed świętami Wielkanocnymi w odwiedzili weteran ... » więcej 2019-04-19, godz. 09:09 Mistrzyni powie dziewczętom o życiu. Otylia Jędrzejczak promowała akcję we Włocławku - Chcemy pokazać dziewczętom, że sport to prawdziwa szkoła życia - mówiła na konferencji prasowej we Włocławku słynna pływaczka, Otylia Jędrzejczak. » więcej 2019-04-19, godz. 08:55 Prof. Tomasz Drewa został przyjęty do Bractwa Kaphornowców Naukowiec opłynął przylądek Horn 8 marca 2018 roku na niemieckim jachcie Sarah W. Vorwerk. Bractwo, które przyjęło profesora do swojego grona, zrzesza śmiałkó ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:04 Chcesz pomóc? Możesz dołożyć się do budowy Domu Nestora w Toruniu Fundusze na budowę całodobowego Domu Nestora zbiera toruńska Fundacja 'Łączymy Pokolenia'. » więcej 2019-04-19, godz. 07:11 Masz nietypowe odpady? Zawieź je do nowych, bydgoskich PSZOK-ów! Trzy nowoczesne PSZOKI czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstały w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-18, godz. 21:22 We Włocławku też problemy z maturami. Brakuje egzaminatorów Nawet jeśli w strajkujących szkołach zbiorą się rady pedagogiczne i przeprowadzą kwalifikację uczniów, to i tak trzeba będzie rozstrzygnąć problem komisji egz ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:32 Katarzyna Lubnauer w Bydgoszczy: Za Nową Piątkę PiS zapłacimy wszyscy - Ten rząd nie traktuje poważnie nauczycieli - mówiła w Bydgoszczy szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Według niej rząd nie chce rozwiązać problemu nauczy ... » więcej
1234567