Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-28, 19:02 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Graj, zwiedzaj miasto i poznawaj niezwykłe bydgoszczanki

Uczestnicy gry, kierując się specjalną mapką zwiedzają miasto i rozwiązują zadania/materiały muzeum
Uczestnicy gry, kierując się specjalną mapką zwiedzają miasto i rozwiązują zadania/materiały muzeum
Dziesięć niezwykłych kobiet, które odegrały ważną rolę w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku stało się bohaterkami wyjątkowej gry turystycznej, przygotowanej przez bydgoskie Muzeum Okręgowe.
Gra „Bydgoskie Kobiety” jest udostępniona w formie ulotki w budynkach muzeum, a także w formie pdf na stronie internetowej instytucji (w zakładce: gry turystyczne). Gra jest realizowana w przestrzeni miejskiej, a jej bohaterkami są bydgoszczanki z przeszłości, zaangażowane w działalność patriotyczną, niepodległościową oraz kulturalno-społeczną i oświatową. Wśród nich jest m.in. Wincentyna Teskowa – redaktorka pierwszej polskiej gazety w Bydgoszczy i prezeska Żeńskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Stefania Tuchołkowa – literatka, prezeska Czytelni dla Kobiet, a także radne miejskie czy Wanda Siemaszkowa – pierwsza dyrektorka Teatru Miejskiego.

Uczestnicy gry, kierując się specjalną mapką zwiedzają miasto i rozwiązują zadania.
- Jej celem jest uczczenie głównie 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i edukacja mieszkańców na ten temat oraz przybliżenie odbiorcom postaci kobiet zasłużonych dla Bydgoszczy oraz ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez miasto - tłumaczą w muzeum.

Autorzy gry to Anna Nadolska i Dariusz Leśniewski. Projekt graficzny wykonała Ewa Widacka-Matoszko. Dodajmy, że to właśnie w środę (28 listopada) przypada rocznica odzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych.
Mówi Dariusz Leśniewski z działu historii bydgoskiego Muzeum Okręgowego

Wiadomości lokalne

2019-11-21, godz. 16:23 Gminie Sadki nie po drodze z Metropolią Bydgoską Gmina Sadki nie jest już częścią Metropolii Bydgoskiej. Zdaniem wójta Dariusza Gryniewicza, gmina nie odnosiła żadnych korzyści z przynależności do stowarzysz ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:11 Gdzie leży „Piąty ocean”? W Świeciu! Rozpoczął się tam festiwal podróżników W Świeciu rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Podróżników „Piąty Ocean”. Przez trzy dni miłośnicy przygody będą opowiadać o swoich małych i większych podróżac ... » więcej 2019-11-21, godz. 15:08 Jak eksperci oceniają rynek nieruchomości w Bydgoszczy? Nie jest źle „Bydgoszcz da się lubić - uwarunkowania i perspektywy rynku nieruchomości” - to konferencja, która odbyła się dziś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicz ... » więcej 2019-11-21, godz. 14:13 Dopalacze i pestycydy pod lupą w Bydgoszczy. Otwarto nowe laboratorium Dobrzy specjaliści i najlepszy w Polsce sprzęt - w Bydgoszczy otwarto Laboratorium Chemiczne, w którym badane będą dopalacze i pestycydy oraz Krajowe Laborato ... » więcej 2019-11-21, godz. 13:07 Łukasz Schreiber będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Premiera Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek kierownictwo KPRM, szefem kancelarii został ponownie Michał Dworczyk, poseł PiS Krzysztof Kubów - szefem gabinet ... » więcej 2019-11-21, godz. 12:12 Budżet Grudziądza z wielomilionowym deficytem. Naprawdę wielkim! Budżet Grudziądza na kolejny rok gotowy. W dokumencie zapisano rekordowy w historii miasta deficyt - ponad 300 milionów złotych. » więcej 2019-11-21, godz. 11:04 Radosław Sikorski: Unii Europejskiej potrzebna jest armia Europoseł Radosław Sikorski, który był dziś gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że Unii Europejskiej potrzebna jest armia, bo państwa członkowski ... » więcej 2019-11-21, godz. 08:49 Wypadek na DK25 w Tryszczynie. Droga była zablokowana [aktualizacja] Do zdarzenia doszło na wiadukcie nad budowaną drogą ekspresową S5. » więcej 2019-11-21, godz. 08:02 Kujawy dla seniorów. Agencja z Krakowa: Ten region przyciągnie turystów 50 plus Kujawy powinny stać się zagłębiem 'srebrnej turystyki', czyli turystyki adresowanej do seniorów. Tak wynika z projektu strategii promocyjnej, opracowanej dla ... » więcej 2019-11-20, godz. 20:34 "Człowiek nie rodzi się homoseksualistą". Medyczna środa na Collegium Medicum UMK Co zrobić kiedy dziecko urodzi się homoseksualne? - Nie jest to możliwe, ponieważ taki gen nie istnieje - mówił prof. dr hab. Tomasz Grzybowski na Collegium M ... » więcej
1234567