Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-28, 19:02 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Graj, zwiedzaj miasto i poznawaj niezwykłe bydgoszczanki

Uczestnicy gry, kierując się specjalną mapką zwiedzają miasto i rozwiązują zadania/materiały muzeum
Uczestnicy gry, kierując się specjalną mapką zwiedzają miasto i rozwiązują zadania/materiały muzeum
Dziesięć niezwykłych kobiet, które odegrały ważną rolę w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku stało się bohaterkami wyjątkowej gry turystycznej, przygotowanej przez bydgoskie Muzeum Okręgowe.
Gra „Bydgoskie Kobiety” jest udostępniona w formie ulotki w budynkach muzeum, a także w formie pdf na stronie internetowej instytucji (w zakładce: gry turystyczne). Gra jest realizowana w przestrzeni miejskiej, a jej bohaterkami są bydgoszczanki z przeszłości, zaangażowane w działalność patriotyczną, niepodległościową oraz kulturalno-społeczną i oświatową. Wśród nich jest m.in. Wincentyna Teskowa – redaktorka pierwszej polskiej gazety w Bydgoszczy i prezeska Żeńskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Stefania Tuchołkowa – literatka, prezeska Czytelni dla Kobiet, a także radne miejskie czy Wanda Siemaszkowa – pierwsza dyrektorka Teatru Miejskiego.

Uczestnicy gry, kierując się specjalną mapką zwiedzają miasto i rozwiązują zadania.
- Jej celem jest uczczenie głównie 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i edukacja mieszkańców na ten temat oraz przybliżenie odbiorcom postaci kobiet zasłużonych dla Bydgoszczy oraz ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez miasto - tłumaczą w muzeum.

Autorzy gry to Anna Nadolska i Dariusz Leśniewski. Projekt graficzny wykonała Ewa Widacka-Matoszko. Dodajmy, że to właśnie w środę (28 listopada) przypada rocznica odzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych.
Mówi Dariusz Leśniewski z działu historii bydgoskiego Muzeum Okręgowego

Wiadomości lokalne

2019-04-19, godz. 19:44 Paliły się trawy i trzcinowiska w gminie Kruszwica 10 zastępów straży pożarnej gasiło pożar traw i trzcinowisk w miejscowości Grodztwo w gminie Kruszwica. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych terenu. » więcej 2019-04-19, godz. 18:25 Radny pyta o posterunek policji na Osowej Górze. Prezydent Bydgoszczy odpowiada Budowa nowego posterunku policji na Osowej Górze w Bydgoszczy nie została wstrzymana - zapewnia prezydent miasta. Interpelację w sprawie komisariatu na Osowej ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:14 Kieszonkowcy nie mają świąt! Warto też zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem Kujawsko-pomorscy policjanci przygotowali poradnik o tym, jak bezpiecznie zrobić zakupy i nie dać się okraść w centrum handlowym, na dworcu czy przystanku. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Praca, praca, praca, a później: święta, święta! [wideo] Sprzątnie mieszkań i zakupy. Tak wyglądają ostatnie przygotowania przed świętami wielkanocnymi. Z mieszkańcami Torunia rozmawiał w Wielki Piątek nasz reporter. » więcej 2019-04-19, godz. 13:42 Nie będzie wypłaty, będą nagrody? Bydgoszcz chce zapłacić nauczycielom Za zajęcia dodatkowe i jako nagrody - w takiej formie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski planuje przekazać pieniądze nauczycielom za czas strajku. Zgodnie z pr ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:18 Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej! Toruńskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało aranżacje świąteczne w chałupach na terenie skansenu. Wystawy ilustrują przygotowania do świąt , tradycj ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:53 W roli głównej: pirat drogowy. Śledziła go policyjna kamera Pędził ponad sto kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Kierowca opla został zatrzymany w Złotnikach koło Żnina. 36 - latek ponad dwukrotnie przekroczył ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:34 Specjaliści od przedmiotów z duszą. Czy wielki biznes to kupi? Chodzi o to, by duże firmy zainteresowały się drobną wytwórczością ludzi niepełnosprawnych - o tym rozmawiano podczas piątkowego posiedzenia Komisji Przedsięb ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:58 Jedni strajkują, inni - dla protestujących - spacerują Reakcje na strajk nauczycieli? Wsparcie. W czwartek nauczyciele spotkali się w centrum Bydgoszczy, by dodać sił swoim związkowcom, z kolei w Toruniu - dla nau ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:22 Terytorialsi pamiętają o weteranach AK, czyli akcja "Paczka dla bohatera" (galeria) Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” tuż przed świętami Wielkanocnymi w odwiedzili weteran ... » więcej
1234567