Środa, 19 grudnia 2018 r.   Imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-20, 06:00 Polska Agencja Prasowa/Tomasz Więcławski

Piotr Całbecki (PO) marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Fot. Łukasz Piecyk
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Fot. Łukasz Piecyk
Piotr Całbecki (PO) został w poniedziałek ponownie wybrany marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych.
Kontrkandydat Całbeckiego - Konstanty Dombrowicz z klubu PiS uzyskał poparcie 11 radnych. Radny KO z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych - 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

"Chcę podziękować wszystkim państwu za ten wybór - już po raz czwarty powierzając mi rolę, funkcję marszałka kujawsko-pomorskiego. To odpowiedzialność, bo zgodnie z ustawą marszałek reprezentuje mieszkańców województwa. Chcę złożyć przyrzeczenie, że na ile mi wystarczy sił - będę godnie reprezentował wszystkich mieszkańców województwa - szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy" - powiedział po wyborze Całbecki.

Podziękował Konstantemu Dombrowiczowi za to, że mogli "wspólnie poprosić o mandat zaufania".

"Ta kadencja będzie kadencją dobrą. Pięć lat przed nami, które szybko miną. Od dziś rozpoczynamy pracę - i sądzę, że wszyscy na tej sali będą pracowali na to wspólne dzieło. Wiem, że przed Urzędem Marszałkowskim byli dziś mieszkańcy Grudziądza proszący o pomoc. Proszę mi wierzyć, że będziemy rozmawiać z nowymi władzami tego miasta i Regionalną Izbą Obrachunkową, by zaradzić problemom Grudziądza" - podkreślił Całbecki.

Całbecki ma 51 lat. Marszałkiem jest nieprzerwanie od 2006 roku. Pochodzi z Torunia. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

"Obiecuję, że nie zawiodę. Wiem, że kandydowałem z jednego okręgu, ale rola marszałka wykracza poza jego granice. Za nami wiele lat dobrej współpracy ma rzecz zrównoważonego rozwoju województwa. Dostrzegamy szczególnie potrzebujących w naszym regionie" - powiedział dziennikarzom Całbecki.

Dodał, że wybory marszałka "są zawsze stygmatyzowane polityką", ale on "to rozumie i akceptuje".

"Urząd Marszałkowski jest otwarty dla wszystkich. Mój gabinet jest otwarty dla wszystkich" - zapowiedział Całbecki.

Wcześniej przewodniczącym sejmiku wybrano Ryszarda Bobera z PSL, a wiceprzewodniczącymi zostali: Łukasz Krupa z KO, Wojciech Jaranowski z PiS oraz Elżbieta Piniewska z KO.

Bober ma 62 lata, a po raz pierwszy przewodniczącym sejmiku został wybrany w 2014 roku. Pochodzi z Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Wicemarszałkami wybrani zostali: Zbigniew Ostrowski (KO) oraz Dariusz Kurzawa (PSL), który w poprzedniej kadencji również byli wicemarszałkami. W zarządzie województwa zasiadać będą także: Sławomir Kopyść z KO i Aneta Jędrzejewska z PSL - także dotychczas zajmujący te stanowiska. (PAP)

Wiadomości lokalne

2018-12-19, godz. 12:03 Betlejemskie Światełko Pokoju zawitało do Radia PiK. Przynieśli je harcerze Do bydgoskiej siedziby Polskiego Radia PiK zawitali dziś harcerze z Betlejemskim Światełkiem Pokoju. » więcej 2018-12-19, godz. 11:52 Jadą do nas kolejne choinki. Ty też możesz wygrać jedną z nich! Trwa akcja 'Choinka z Polskim Radiem PiK i Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu'. W naszych konkursach można wygrać świąteczne drzewka i inne upomin ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:00 Prezes Toruńskiej Infrastruktury Sportowej stanie jednak przed sądem Będzie akt oskarżenie przeciwko prezesowi Toruńskiej Infrastruktury Sportowej - dowiedzieli się dziennikarze Radia PiK i Polskiej Agencji Prasowej. » więcej 2018-12-19, godz. 10:13 Jutro w Bydgoszczy miejska Wigilia. Będą życzenia, poczęstunek i atrakcje Caritas Diecezji Bydgoskiej, I Brygada Logistyczna i władze Bydgoszczy zapraszają na miejską Wigilię. Spotkanie odbędzie się w czwartek na moście Sulimy Kamiń ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Skorzystaj z bezpłatnej kolonoskopii. Tutaj lista placówek Nawet 25 tysięcy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii. Profilaktyczny program badań jest finansowany z Regio ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:02 Jest nowy prezes włocławskiej ciepłowni. Trzeci w ciągu pół roku Włocławska ciepłownia miejska ma nowego prezesa. Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej powołała na to stanowisko Andrzeja Walczaka. P ... » więcej 2018-12-18, godz. 20:36 Na razie dwie szkoły bez nauczycieli. ZNP popiera protestujących Związek Nauczycielstwa Polskiego popiera działania nauczycieli, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. To może oznaczać, że nauczycieli na L4 będzie jeszcz ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:22 Nagrody od marszałka dla najzdolniejszych uczniów z regionu Kajetan Rożej z Liceum Akademickiego w Toruniu został 'Prymusem Pomorza i Kujaw'. Podczas uroczystej gali w Toruniu wręczono nagrody najlepszym stypendystom m ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:37 Prokuratura: Nie było znieważenia rosyjskiej flagi na koncercie Chóru Aleksandrowa Prokuratura umarza postępowanie związane z incydentem, do którego doszło 7 grudnia, podczas występu Chóru Aleksandrowa w bydgoskiej hali Łuczniczka. » więcej 2018-12-18, godz. 17:55 Jest ładniej i cieplej. Komenda policji we Włocławku po remoncie [zdjęcia] Poprawiły się warunki służby mundurowych z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. Po dwóch latach zakończył się remont budynku ,,E'. » więcej
1234567