Poniedziałek, 18 lutego 2019 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-11-20, 06:00 Polska Agencja Prasowa/Tomasz Więcławski

Piotr Całbecki (PO) marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Fot. Łukasz Piecyk
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Fot. Łukasz Piecyk
Piotr Całbecki (PO) został w poniedziałek ponownie wybrany marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych.
Kontrkandydat Całbeckiego - Konstanty Dombrowicz z klubu PiS uzyskał poparcie 11 radnych. Radny KO z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych - 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

"Chcę podziękować wszystkim państwu za ten wybór - już po raz czwarty powierzając mi rolę, funkcję marszałka kujawsko-pomorskiego. To odpowiedzialność, bo zgodnie z ustawą marszałek reprezentuje mieszkańców województwa. Chcę złożyć przyrzeczenie, że na ile mi wystarczy sił - będę godnie reprezentował wszystkich mieszkańców województwa - szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy" - powiedział po wyborze Całbecki.

Podziękował Konstantemu Dombrowiczowi za to, że mogli "wspólnie poprosić o mandat zaufania".

"Ta kadencja będzie kadencją dobrą. Pięć lat przed nami, które szybko miną. Od dziś rozpoczynamy pracę - i sądzę, że wszyscy na tej sali będą pracowali na to wspólne dzieło. Wiem, że przed Urzędem Marszałkowskim byli dziś mieszkańcy Grudziądza proszący o pomoc. Proszę mi wierzyć, że będziemy rozmawiać z nowymi władzami tego miasta i Regionalną Izbą Obrachunkową, by zaradzić problemom Grudziądza" - podkreślił Całbecki.

Całbecki ma 51 lat. Marszałkiem jest nieprzerwanie od 2006 roku. Pochodzi z Torunia. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

"Obiecuję, że nie zawiodę. Wiem, że kandydowałem z jednego okręgu, ale rola marszałka wykracza poza jego granice. Za nami wiele lat dobrej współpracy ma rzecz zrównoważonego rozwoju województwa. Dostrzegamy szczególnie potrzebujących w naszym regionie" - powiedział dziennikarzom Całbecki.

Dodał, że wybory marszałka "są zawsze stygmatyzowane polityką", ale on "to rozumie i akceptuje".

"Urząd Marszałkowski jest otwarty dla wszystkich. Mój gabinet jest otwarty dla wszystkich" - zapowiedział Całbecki.

Wcześniej przewodniczącym sejmiku wybrano Ryszarda Bobera z PSL, a wiceprzewodniczącymi zostali: Łukasz Krupa z KO, Wojciech Jaranowski z PiS oraz Elżbieta Piniewska z KO.

Bober ma 62 lata, a po raz pierwszy przewodniczącym sejmiku został wybrany w 2014 roku. Pochodzi z Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Wicemarszałkami wybrani zostali: Zbigniew Ostrowski (KO) oraz Dariusz Kurzawa (PSL), który w poprzedniej kadencji również byli wicemarszałkami. W zarządzie województwa zasiadać będą także: Sławomir Kopyść z KO i Aneta Jędrzejewska z PSL - także dotychczas zajmujący te stanowiska. (PAP)

Wiadomości lokalne

2019-02-18, godz. 10:40 Sukces czy porażka? Ekspert o konferencji bliskowschodniej Prof. Michał Kosman z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, oceniając wyniki warszawskiej konferencji bliskowschodniej stwierdził, że wojna z Iranem ... » więcej 2019-02-18, godz. 06:13 Projekt "Dziś staż - jutro praca" ułatwi młodym odnaleźć się na rynku pracy Projekt uzyskał najwyższą kwotę ponad 4 mln zł dofinansowania UE w konkursie na organizację staży zawodowych dla uczniów. Dzięki działaniom miasta ponad półto ... » więcej 2019-02-17, godz. 17:32 Pirat drogowy na ulicach Bydgoszczy. Próbował przejechać policjanta Policyjny pościg i strzały - to wszystko na ulicach Bydgoszczy. Mundurowi ścigali pijanego kierowcę. » więcej 2019-02-17, godz. 14:59 Wypadek w Białych Błotach, dwie osoby ranne Do zdarzenia doszło na ul. Obwodowej w Białych Błotach. W zderzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe. » więcej 2019-02-17, godz. 14:23 Zmarła ofiara nożownika. Do zdarzenia doszło w centrum Bydgoszczy Zmarł mężczyzna raniony prawdopodobnie nożem. Do zdarzenia doszło w nocy w centrum Bydgoszczy. » więcej 2019-02-17, godz. 13:14 Czujnik czadu ratuje życie! Tak było w Grudziądzu! Czujnik tlenku węgla może nam uratować życie - przypominają strażacy. Wczoraj takie urządzenie zaalarmowało mieszkańców domu przy ulicy Kościuszki w Grudziądz ... » więcej 2019-02-17, godz. 12:13 Rozbudowa Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Zima nie taka zła Trwają prace na kolejnych odcinkach rozbudowywanej ulicy Grunwaldzkiej. Wykonawca przygotowuje się do budowy drugiej jezdni na Czyżkówku. Ze względu na przebu ... » więcej 2019-02-16, godz. 20:45 Dwie rodziny zatruły się tlenkiem węgla. W Świeciu i w Grudziądzu Czad pojawił się w mieszkaniu na pierwszym piętrze wielorodzinnego budynku przy ulicy Sądowej w Świeciu. Sześć osób, w tym trójka dzieci, trafiło do szpitala. ... » więcej 2019-02-16, godz. 20:22 Koty bengalskie, szkockie i wiele innych ras. Pokaz w Zielonych Arkadach 39 rasowych kotów i setki odwiedzających. W centrum handlowym Zielone Arkady w Bydgoszczy odbywał się pokaz kotów rasowych. Każdy miłośnik kociej urody mógł z ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:47 Chcą być bliżej Boga i żyć dla innych. 85 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Mija 85 lat od założenia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu spotkali się jego przedstawiciele z diecezji z c ... » więcej
1234567