Czwartek, 18 lipca 2019 r.   Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-02, 13:45 PAP/Michał Zaręba

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 74. rok akademicki

Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował we wtorek 74. rok akademicki. Rektor UMK ocenił, że reforma szkolnictwa wyższego jest największą szansą dla uczelni od momentu jej powstania.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2018/2019 na tej uczelni rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Początek tego roku akademickiego jest bardzo ważny, bo on jest początkiem w nowym ustroju. W ramach +Konstytucji dla nauki+ rewolucja została rozłożona na lata. Ona ma poprawić jakość dydaktyki, warunki prowadzenia badań oraz umożliwić rozwój uczelniom w całym kraju" - powiedział Dardziński podczas konferencji prasowej.

Przekazał władzom UMK symboliczny czek - w formie obligacji. Toruńska uczelnia dostała w obligacjach 38,8 mln zł.

"To są środki, które chcielibyśmy, żeby dobrze służyły rozwinięciu infrastruktury dydaktycznej, jak i badawczej. W naukę trzeba inwestować" - wyjaśnił Dardziński. Dodał, że chodzi o to, żeby uczelnie miały pewność odnośnie środków na planowane inwestycje tak, by móc je rozpocząć już teraz. "Mając obligacje można otrzymać także krótkoterminowy kredyt obrotowy" - stwierdził Dardziński.

"Gdyby ta kwota była dwukrotnie wyższa - to też bym się ucieszył. Mi się nowa reforma bardzo podoba. Coraz więcej pracowników naszego uniwersytetu rozumie, że będzie to dla nas największa szansa - być może od czasów, gdy powstał nasz uniwersytet. Będzie przyzwolenie na pewne zmiany, których nie można by było dokonać w zgodzie z poprzednią ustawą" - wskazał rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Wyjaśnił, że na UMK zmieniana będzie struktura organizacyjna - tak, by badania prowadzone były efektywniej. Dodał, że struktura będzie dostosowywana do poszczególnych dziedzin nauki.

"Zmieniamy znacząco naszą misję, abyśmy przygotowali się do zostania uniwersytetem badawczym. Być może jako jedyny uniwersytet regionalny mamy na to szansę. Wydziały pozostaną, ale zastanawiamy się nad zorganizowaniem ich w kolegia. Jedno już mamy - Collegium Medicum na pewno pozostanie. Nie ma miejsca na wydziały kilkudziesięcioosobowe, bo muszą być to większe struktury" - podkreślił.

Na UMK trwają pracę nad nowym statutem uczelni.

"Nie chcemy czekać do końca - do czerwca przyszłego roku. Chcemy statut i strategię zatwierdzić wiosną. W czerwcu będziemy wybierać poprzez senat radę uczelni" - mówił rektor.

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. (PAP)
Relacja Michała Zaręby

Wiadomości lokalne

2019-07-18, godz. 08:22 Plastik nie jest fantastik! Toruński ratusz żegna na zawsze naczynia z tego tworzywa Ratusz z grodu Kopernika przechodzi w tryb eko. Plastikowe talerze, kubki i sztućce mają zastąpić naczynia wielorazowego użytku lub jednorazowe produkty ulega ... » więcej 2019-07-18, godz. 07:13 Pieniądze za reformę edukacji do zwrotu? To postulat bydgoskich radnych Przepełnione klasy, problemy z rekrutacją i duże koszty poniesione przez samorządy - zdaniem radnych Moniki Matowskiej i Jakuba Mikołajczaka z Koalicji Obywat ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:16 Parowóz to parowóz! Zabytkowa ciuchcia budziła wielkie zainteresowanie! [zdjęcia] Specjalnym wakacyjnym kursem przez nasz region przejechał Pociąg „Kujawy” prowadzony zabytkową lokomotywą parową Pt47 z wolsztyńskiej parowozowni wyprodukowan ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Chorzy mogą przestać się bać. Kryzys lekowy zażegnany Brakujące lekarstwa powoli wracają do aptek - mówią farmaceuci z Bydgoszczy. Przypomnijmy, że pacjenci mieli utrudniony dostęp m.in. do specyfików na padaczkę ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:06 W Kujawsko-Pomorskiem więcej miejsc niż chętnych uczniów, ale nie w każdej szkole Są jeszcze wolne miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. W Kujawsko-Pomorskiem trwa rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Informacje o tym, ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:47 Kilkudniowa dziewczynka w „Oknie życia” we Włocławku. Jest zdrowa i zadbana Siostra Agata Błaszczyk ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi mówi, że nieznana osoba umieściła tu dziecko nocą z wtorku na środę. » więcej 2019-07-17, godz. 16:45 Podejrzane kontakty przez Internet z 11-latką. Dziś miał rozpocząć się proces Przed toruńskim sądem nie rozpoczął się proces czwórki młodych mężczyzn, którzy mieli nakłaniać przez Internet 11-latkę do kontaktów seksualnych. » więcej 2019-07-17, godz. 15:46 Ostatnie pożegnanie Stanisława Fijałkowskiego W Inowrocławiu pożegnano Stanisława Fijałkowskiego, działacza NSZZ Solidarność w Inowrocławskich Kopalniach Soli. » więcej 2019-07-17, godz. 14:45 Jan Rulewski nie chce się łączyć z PSL. A stronnictwo wręcz przeciwnie... Senator Jan Rulewski potwierdza, że otrzymał propozycje startu do parlamentu z list PSL. Informacje tę podał tygodnik „WPROST'. Polityk oferty od ludowców nie ... » więcej 2019-07-17, godz. 14:00 To nie brawura! Kierowca pędził na ratunek chorej żonie Patrol mundurowych patrolował miasto nieoznakowanym radiowozem. Policjanci dostrzegli nagle samochód osobowy, który gnał ulicą ponad sto na godzinę. Policjanc ... » więcej
1234567