Poniedziałek, 18 lutego 2019 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-02, 13:45 PAP/Michał Zaręba

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 74. rok akademicki

Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował we wtorek 74. rok akademicki. Rektor UMK ocenił, że reforma szkolnictwa wyższego jest największą szansą dla uczelni od momentu jej powstania.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2018/2019 na tej uczelni rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Początek tego roku akademickiego jest bardzo ważny, bo on jest początkiem w nowym ustroju. W ramach +Konstytucji dla nauki+ rewolucja została rozłożona na lata. Ona ma poprawić jakość dydaktyki, warunki prowadzenia badań oraz umożliwić rozwój uczelniom w całym kraju" - powiedział Dardziński podczas konferencji prasowej.

Przekazał władzom UMK symboliczny czek - w formie obligacji. Toruńska uczelnia dostała w obligacjach 38,8 mln zł.

"To są środki, które chcielibyśmy, żeby dobrze służyły rozwinięciu infrastruktury dydaktycznej, jak i badawczej. W naukę trzeba inwestować" - wyjaśnił Dardziński. Dodał, że chodzi o to, żeby uczelnie miały pewność odnośnie środków na planowane inwestycje tak, by móc je rozpocząć już teraz. "Mając obligacje można otrzymać także krótkoterminowy kredyt obrotowy" - stwierdził Dardziński.

"Gdyby ta kwota była dwukrotnie wyższa - to też bym się ucieszył. Mi się nowa reforma bardzo podoba. Coraz więcej pracowników naszego uniwersytetu rozumie, że będzie to dla nas największa szansa - być może od czasów, gdy powstał nasz uniwersytet. Będzie przyzwolenie na pewne zmiany, których nie można by było dokonać w zgodzie z poprzednią ustawą" - wskazał rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Wyjaśnił, że na UMK zmieniana będzie struktura organizacyjna - tak, by badania prowadzone były efektywniej. Dodał, że struktura będzie dostosowywana do poszczególnych dziedzin nauki.

"Zmieniamy znacząco naszą misję, abyśmy przygotowali się do zostania uniwersytetem badawczym. Być może jako jedyny uniwersytet regionalny mamy na to szansę. Wydziały pozostaną, ale zastanawiamy się nad zorganizowaniem ich w kolegia. Jedno już mamy - Collegium Medicum na pewno pozostanie. Nie ma miejsca na wydziały kilkudziesięcioosobowe, bo muszą być to większe struktury" - podkreślił.

Na UMK trwają pracę nad nowym statutem uczelni.

"Nie chcemy czekać do końca - do czerwca przyszłego roku. Chcemy statut i strategię zatwierdzić wiosną. W czerwcu będziemy wybierać poprzez senat radę uczelni" - mówił rektor.

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. (PAP)
Relacja Michała Zaręby

Wiadomości lokalne

2019-02-17, godz. 17:32 Pirat drogowy na ulicach Bydgoszczy. Próbował przejechać policjanta Policyjny pościg i strzały - to wszystko na ulicach Bydgoszczy. Mundurowi ścigali pijanego kierowcę. » więcej 2019-02-17, godz. 14:59 Wypadek w Białych Błotach, dwie osoby ranne Do zdarzenia doszło na ul. Obwodowej w Białych Błotach. W zderzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe. » więcej 2019-02-17, godz. 14:23 Zmarła ofiara nożownika. Do zdarzenia doszło w centrum Bydgoszczy Zmarł mężczyzna raniony prawdopodobnie nożem. Do zdarzenia doszło w nocy w centrum Bydgoszczy. » więcej 2019-02-17, godz. 13:14 Czujnik czadu ratuje życie! Tak było w Grudziądzu! Czujnik tlenku węgla może nam uratować życie - przypominają strażacy. Wczoraj takie urządzenie zaalarmowało mieszkańców domu przy ulicy Kościuszki w Grudziądz ... » więcej 2019-02-17, godz. 12:13 Rozbudowa Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Zima nie taka zła Trwają prace na kolejnych odcinkach rozbudowywanej ulicy Grunwaldzkiej. Wykonawca przygotowuje się do budowy drugiej jezdni na Czyżkówku. Ze względu na przebu ... » więcej 2019-02-16, godz. 20:45 Dwie rodziny zatruły się tlenkiem węgla. W Świeciu i w Grudziądzu Czad pojawił się w mieszkaniu na pierwszym piętrze wielorodzinnego budynku przy ulicy Sądowej w Świeciu. Sześć osób, w tym trójka dzieci, trafiło do szpitala. ... » więcej 2019-02-16, godz. 20:22 Koty bengalskie, szkockie i wiele innych ras. Pokaz w Zielonych Arkadach 39 rasowych kotów i setki odwiedzających. W centrum handlowym Zielone Arkady w Bydgoszczy odbywał się pokaz kotów rasowych. Każdy miłośnik kociej urody mógł z ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:47 Chcą być bliżej Boga i żyć dla innych. 85 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Mija 85 lat od założenia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu spotkali się jego przedstawiciele z diecezji z c ... » więcej 2019-02-16, godz. 17:15 Pościg i strzały w Bydgoszczy. Policjanci ścigali pijanego kierowcę Policyjny pościg i strzały - to wszystko wydarzyło się dzisiaj w Bydgoszczy. Mundurowi ścigali pijanego kierowcę. » więcej 2019-02-16, godz. 14:53 Ponad 1500 psów na dwóch wystawach w Bydgoszczy [zdjęcia] W sobotę i niedzielę (16-17 lutego) w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym trwa 14. Walentynkowa Wystawa Psów Rasowych.W sobotnią noc dodatkowo odbędzie ... » więcej
1234567