Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Tarkowo Górne, DK 25 - wypadek, jedna osoba nie żyje. Utrudnienia na drodze
Tarkowo Górne, DK 25 - wypadek, jedna osoba nie żyje. Utrudnienia na drodze
Tarkowo Górne, DK 25 - wypadek, jedna osoba nie żyje. Utrudnienia na drodze
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-10-02, 13:45 PAP/Michał Zaręba

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 74. rok akademicki

Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował we wtorek 74. rok akademicki. Rektor UMK ocenił, że reforma szkolnictwa wyższego jest największą szansą dla uczelni od momentu jej powstania.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2018/2019 na tej uczelni rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Początek tego roku akademickiego jest bardzo ważny, bo on jest początkiem w nowym ustroju. W ramach +Konstytucji dla nauki+ rewolucja została rozłożona na lata. Ona ma poprawić jakość dydaktyki, warunki prowadzenia badań oraz umożliwić rozwój uczelniom w całym kraju" - powiedział Dardziński podczas konferencji prasowej.

Przekazał władzom UMK symboliczny czek - w formie obligacji. Toruńska uczelnia dostała w obligacjach 38,8 mln zł.

"To są środki, które chcielibyśmy, żeby dobrze służyły rozwinięciu infrastruktury dydaktycznej, jak i badawczej. W naukę trzeba inwestować" - wyjaśnił Dardziński. Dodał, że chodzi o to, żeby uczelnie miały pewność odnośnie środków na planowane inwestycje tak, by móc je rozpocząć już teraz. "Mając obligacje można otrzymać także krótkoterminowy kredyt obrotowy" - stwierdził Dardziński.

"Gdyby ta kwota była dwukrotnie wyższa - to też bym się ucieszył. Mi się nowa reforma bardzo podoba. Coraz więcej pracowników naszego uniwersytetu rozumie, że będzie to dla nas największa szansa - być może od czasów, gdy powstał nasz uniwersytet. Będzie przyzwolenie na pewne zmiany, których nie można by było dokonać w zgodzie z poprzednią ustawą" - wskazał rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Wyjaśnił, że na UMK zmieniana będzie struktura organizacyjna - tak, by badania prowadzone były efektywniej. Dodał, że struktura będzie dostosowywana do poszczególnych dziedzin nauki.

"Zmieniamy znacząco naszą misję, abyśmy przygotowali się do zostania uniwersytetem badawczym. Być może jako jedyny uniwersytet regionalny mamy na to szansę. Wydziały pozostaną, ale zastanawiamy się nad zorganizowaniem ich w kolegia. Jedno już mamy - Collegium Medicum na pewno pozostanie. Nie ma miejsca na wydziały kilkudziesięcioosobowe, bo muszą być to większe struktury" - podkreślił.

Na UMK trwają pracę nad nowym statutem uczelni.

"Nie chcemy czekać do końca - do czerwca przyszłego roku. Chcemy statut i strategię zatwierdzić wiosną. W czerwcu będziemy wybierać poprzez senat radę uczelni" - mówił rektor.

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. (PAP)
Relacja Michała Zaręby

Wiadomości lokalne

2020-09-26, godz. 08:01 Te warsztaty są cenne i dla ludzi, i dla owadów, bo budują relacje [foto] Niecodzienne warsztaty odbyły się w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Osoby niepełnosprawne wraz z osobami bezdomnymi tworzyły domki dla owadów. Na miejscu byli ... » więcej 2020-09-25, godz. 20:45 Wojewoda: OSP jest fenomenem podziwianym przez cały świat Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył OSP promesy na zakup sprzętu i wyposażenia oraz termomodernizację budynków. » więcej 2020-09-25, godz. 20:30 W Inowrocławiu stypendia dla młodych, zdolnych i pracowitych Prezydent Ryszard Brejza, już po raz siedemnasty przyznał stypendia młodym inowrocławianom, którzy rozpoczynają studia dzienne i wyróżniają się osiągnięciami ... » więcej 2020-09-25, godz. 19:34 Klimat leży młodzieży na sercu, dlatego głośno protestują w Toruniu i Bydgoszczy [wideo] Młodzież zabiera głos w sprawie klimatu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Toruniu kilkaset młodych osób głośno wyraziło swoją troskę o przyszłość planety. » więcej 2020-09-25, godz. 17:32 Gry, zagadki i dąb czyli 115. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego Dąb Pamięci Mariana Rejewskiego, ozdobił plac przed Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy. Był też tort, wykład i zwiedzanie sali pamięci, a w plana ... » więcej 2020-09-25, godz. 15:19 Rozmowa dnia: skąd kryzys w Zjednoczonej Prawicy, jak z niego wyjść? - Kryzysom w koalicji powinien zapobiec przede wszystkim zdrowy rozsądek — powiedział poseł Tomasz Latos, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia. » więcej 2020-09-25, godz. 14:12 Podróżnicy po raz piąty czekają ze swoimi opowieściami. Posłuchajcie! W 2014 roku odbyli roczną podróż dookoła świata z dwójką dzieci. Od pięciu lat organizują w Toruniu Festiwal Podróżników Extreme Travel Festiwal. W tym roku w ... » więcej 2020-09-25, godz. 13:08 Codzienne towarzyszenie osobie chorej wyczerpuje. Warto prosić o pomoc Opiekunowie niepełnosprawnych z Torunia mają szansę nieco odpocząć. Rusza program „Opieka wytchnieniowa”, który daje szansę na krótką przerwę od codziennej pr ... » więcej 2020-09-25, godz. 12:00 Dziennik z czasu kwarantanny. To się czyta jak dobrą powieść sensacyjną! [foto] Niezwykły dziennik z czasu lock downu trafił do Archiwum Państwowego w Toruniu. Swoje zapiski przekazali muzealnikom pracownicy Hoteliku Centrum, który na poc ... » więcej 2020-09-25, godz. 10:15 Zastrzyk finansowy dla strażaków: na sprzęt, umundurowanie, remont 31 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu byłego województwa włocławskiego otrzymało promesy na zakup sprzętu oraz termomodernizację budynków. Strażac ... » więcej
1234567