Piątek, 15 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Leopolda
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-10-02, 13:45 PAP/Michał Zaręba

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 74. rok akademicki

Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Władzom uczelni przekazano symboliczny czek. Fot. Michał Zaręba
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował we wtorek 74. rok akademicki. Rektor UMK ocenił, że reforma szkolnictwa wyższego jest największą szansą dla uczelni od momentu jej powstania.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2018/2019 na tej uczelni rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Początek tego roku akademickiego jest bardzo ważny, bo on jest początkiem w nowym ustroju. W ramach +Konstytucji dla nauki+ rewolucja została rozłożona na lata. Ona ma poprawić jakość dydaktyki, warunki prowadzenia badań oraz umożliwić rozwój uczelniom w całym kraju" - powiedział Dardziński podczas konferencji prasowej.

Przekazał władzom UMK symboliczny czek - w formie obligacji. Toruńska uczelnia dostała w obligacjach 38,8 mln zł.

"To są środki, które chcielibyśmy, żeby dobrze służyły rozwinięciu infrastruktury dydaktycznej, jak i badawczej. W naukę trzeba inwestować" - wyjaśnił Dardziński. Dodał, że chodzi o to, żeby uczelnie miały pewność odnośnie środków na planowane inwestycje tak, by móc je rozpocząć już teraz. "Mając obligacje można otrzymać także krótkoterminowy kredyt obrotowy" - stwierdził Dardziński.

"Gdyby ta kwota była dwukrotnie wyższa - to też bym się ucieszył. Mi się nowa reforma bardzo podoba. Coraz więcej pracowników naszego uniwersytetu rozumie, że będzie to dla nas największa szansa - być może od czasów, gdy powstał nasz uniwersytet. Będzie przyzwolenie na pewne zmiany, których nie można by było dokonać w zgodzie z poprzednią ustawą" - wskazał rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Wyjaśnił, że na UMK zmieniana będzie struktura organizacyjna - tak, by badania prowadzone były efektywniej. Dodał, że struktura będzie dostosowywana do poszczególnych dziedzin nauki.

"Zmieniamy znacząco naszą misję, abyśmy przygotowali się do zostania uniwersytetem badawczym. Być może jako jedyny uniwersytet regionalny mamy na to szansę. Wydziały pozostaną, ale zastanawiamy się nad zorganizowaniem ich w kolegia. Jedno już mamy - Collegium Medicum na pewno pozostanie. Nie ma miejsca na wydziały kilkudziesięcioosobowe, bo muszą być to większe struktury" - podkreślił.

Na UMK trwają pracę nad nowym statutem uczelni.

"Nie chcemy czekać do końca - do czerwca przyszłego roku. Chcemy statut i strategię zatwierdzić wiosną. W czerwcu będziemy wybierać poprzez senat radę uczelni" - mówił rektor.

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. (PAP)
Relacja Michała Zaręby

Wiadomości lokalne

2019-11-15, godz. 13:08 Jezioro Gopło odsłoniło konstrukcje sprzed tysiąca lat, które mogły być elementami portu Drewniane konstrukcje w Gople, dzięki niskiemu stanowi wody, zauważyło mieszkające nieopodal małżeństwo archeologów. - W tym miejscu mógł istnieć most lub por ... » więcej 2019-11-15, godz. 11:50 Nowa pływalnia zaprasza po zmroku. „Noc basenu” w bydgoskiej Piątej Fali Pierwszą „Noc basenu” organizuje w piątek (15 listopada) bydgoska Piąta Fala. Miłośników nocnego pływania, nowo otwarta pływalnia na Kapuściskach, zaprasza od ... » więcej 2019-11-15, godz. 10:54 Poseł Król: Komisja Infrastruktury to teraz szansa dla Bydgoszczy i regionu - Moją pierwszą partią jest Bydgoszcz — powiedział poseł Piotr Król, w odpowiedzi na pytanie, jak będzie się układała współpraca z przewodniczącym sejmowej Ko ... » więcej 2019-11-15, godz. 09:44 Marsz Szlachetnej Paczki przejdzie ulicami Bydgoszczy. Początek tegorocznej akcji Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości zainauguruje 19. edycję Szlachetnej Paczki w naszym regionie. Przejdzie w sobotę (16 listopada) ulicami Bydgos ... » więcej 2019-11-15, godz. 08:00 Mieszkaniowy dług można odpracować. Potrzebne są „jedynie” dobre chęci Prawie połowa lokatorów mieszkań komunalnych we Włocławku ma zaległości w płaceniu czynszu. Rekordziści są winni miastu nawet 140 tysięcy złotych. Dług włocła ... » więcej 2019-11-15, godz. 07:00 Nowe zawody, nowe możliwości i tajniki przedsiębiorczości. Wkrótce w Bydgoszczy! Biznes bez barier - to hasło tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W naszym regionie, na rozpoczynające się w poniedziałek (18.11) przedsięwzię ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:59 Kara pieniężna i odroczenie postępowania na trzy lata - to finał procesu prezesa TIS Przemysław Lipka, prezes Toruńskiej Infrastruktury Sportowej uznany prawomocnym wyrokiem za winnego fałszerstwa dokumentów. Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał wy ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:15 Z azbestem nie ma żartów. Mieszkańcy Osiedla Leśnego uważnie obserwują rozbiórkę Makrum Czy groźny dla zdrowia azbest zagraża robotnikom pracującym przy rozbiórce budynku firmy Makrum w Bydgoszczy? Swoje wątpliwości przekazał nam jeden z Słuchacz ... » więcej 2019-11-14, godz. 20:25 Piesi pod ochroną policji. Rozpoczyna się ogólnopolska akcja Kujawsko-pomorscy policjanci włączają się w ogólnopolską akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” - w skrócie NURD. Obstawiają przejścia dla ... » więcej 2019-11-14, godz. 20:00 Uciekał przez łąki, lasy i pola. Pędził mając w aucie ciężarną kobietę i 6 - letnie dziecko [film] Do policyjnego aresztu w Brodnicy trafił nietrzeźwy 34-letni mieszkaniec powiatu brodnickiego, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Zaryzykował brawu ... » więcej
1234567