Piątek, 28 lutego 2020 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-06-08, 18:52 Michał Zaręba

Czas Mieszkańców podnosi alarm w sprawie drzew na Trasie Wschodniej w Toruniu

Miasto na inwestycji mogło stracić kilka milionów złotych - twierdzi radny Czasu Mieszkańców. Fot. Pixabay
Miasto na inwestycji mogło stracić kilka milionów złotych - twierdzi radny Czasu Mieszkańców. Fot. Pixabay
Prawie wszystkie drzewa na Trasie Wschodniej w Toruniu zostały posadzone niezgodnie z warunkami przetargu. Tak uważają radni opozycyjnego klubu Czas Mieszkańców.
Drzewa schną – mówił dziennikarzom Maciej Cichowicz, wiceprzewodniczący rady miasta z tego klubu.

Na trasie wschodniej posadzono 1771 drzew. Z dokumentacji wynika, że miały to być drzewa mocne o bryle korzeniowej 1,2 m, które pozwolą na uzupełnienie strat w drzwostanie. Po wykopaniu jednego z drzew okazało się, że jego bryla korzeniowa to 50 cm, która w ogóle się nie rozrasta.

Projekt przewidywał też, gdzie jakie drzewo ma być posadzone i to także się nie zgadza - mówił Maciej Cichowicz. Radny opozycyjnego klubu Czas Mieszkańców zastanawiał się, czy przypadkiem miasto nie zapłaciło za dużo za ten projekt. Jak udowadniał, drzewo z bryłą korzeniową o średnicy 1,2 m kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, gdy tymczasem drzewo takie jak to wykopane mogło kosztować najwyżej kilkaset złotych. Przez 3 lata - mówił Cichowicz - Czas Mieszkańców starał się nakłonić ratusz, by wszczął on kontrolę w tej sprawie.

Jak tłumaczył Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarząd Dróg w Toruniu, część z tych nasadzeń to nasadzenia zastępcze dokonane po zakończeniu budowy Mostu im. Generał Elżbiety Zawackiej. Obecnie trwa inwentaryzacja drzewostanu, który jest objęty gwarancją do grudnia 2018 roku. Miasto chce jednak przedłużyć ten okres gwarancji do 2023 roku. W ramach gwarancji miasto nie ponosi żadnych kosztów wymiany drzewostanu - tłumaczył dyrektor Wiewiorski.
O tym, że drzewa schną mówił dziennikarzom Maciej Cichowicz, wiceprzewodniczący rady miasta z tego klubu.

Wiadomości lokalne

2020-02-28, godz. 12:45 Nie zaprzestali walki. Dziś o nich pamiętamy. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Bydgoszczy trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. » więcej 2020-02-28, godz. 11:50 NIK: Ścieki z NITRO-CHEMU nie zagrażają środowisku naturalnemu Ścieki z bydgoskiego Nitro-Chemu odprowadzane do Wisły nie zagrażają środowisku wodnemu i nie są szkodliwe dla żyjących w nim organizmów - wynika z raportu Na ... » więcej 2020-02-28, godz. 10:50 W Grudziądzu nie kupisz lekarstw przez całą dobę W Grudziądzu nie będzie apteki całodobowej. To efekt decyzji środowiska aptekarskiego, z którego przedstawicielami spotkał się prezydent miasta Maciej Glamows ... » więcej 2020-02-28, godz. 10:15 Sypniewski: kampania nie jest merytoryczna, bazuje na emocjach Zdaniem Marcina Sypniewskiego, polityka Konfederacji, który był gościem piątkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, dotychczasowa kampania wyborcza toczy się ... » więcej 2020-02-28, godz. 09:35 Dziurawa jezdnia nie ma barw politycznych. Wspólne dyżury radnych różnych opcji Radni obu stron politycznej barykady będą razem dyżurować w Bydgoszczy. Krajowe Forum Samorządowe zorganizowało w czwartek pierwsze takie spotkanie radnych z ... » więcej 2020-02-28, godz. 07:17 Zmiana warty w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Bydgoszczy Dotychczasowy dowódca Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy, pułkownik Tomasz Dominikowski, przekazał obowiązki swojemu zastępcy - podpułkownikowi Andr ... » więcej 2020-02-28, godz. 06:15 List do marszałka ws. przygotowania województwa na wypadek koronawirusa W przygotowania do walki z koronawirusem powinny włączyć się samorządy wojewódzkie - tak uważają senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza i poseł tego ... » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Podrobione kluczyki i piloty aut znanych marek odkryła - w sklepie - policja Ponad 3 tysiące sztuk podrobionych kluczyków od aut różnych marek zabezpieczyli policjanci z bydgoskiej komendy zwalczający przestępczość gospodarczą. Podróbk ... » więcej 2020-02-27, godz. 17:30 Niepubliczne Przedszkole „Alf" w Bydgoszczy zostanie zlikwidowane Do końca lipca podopieczni placówki muszą opuścić budynek przy ul. Przy Zamczysku 1. Wg Urzędu Miasta budynek jest stary, brzydki i już dawno zaplanowano jego ... » więcej 2020-02-27, godz. 17:17 Pożar kamienicy w Inowrocławiu. Jest już kluczowa opinia biegłych Śledztwo w sprawie śmierci przed czterema miesiąca kobiety i jej trzech córeczek w pożarze kamienicy w Inowrocławiu wkroczyło w końcową fazę. - Otrzymaliśmy k ... » więcej
1234567