Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-03-16, 14:36 Ewa Dąbrowska/Redakcja

Bójka kiboli, awantury, kpiny... Szokująca droga krzyżowa na ulicach Bydgoszczy [PIERWSZY DZIEŃ TYGODNIA]

- W ubiegłym roku to, co przeżyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło – mówi o. Maciej Sierzputowski, który gra Jezusa/fot. Materiały organizatorów
- W ubiegłym roku to, co przeżyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło – mówi o. Maciej Sierzputowski, który gra Jezusa/fot. Materiały organizatorów
Chrystus będzie szedł boso ulicami Bydgoszczy i dźwigał krzyż. Będzie świadkiem awantur, obiektem kpin, ale i współczucia. Tę realistyczną drogę krzyżową przygotowali młodzi z naszego miasta. Opowiadają o tym w audycji Ewy Dąbrowskiej „Pierwszy dzień tygodnia”.
„W jej oczach” to tytuł drogi krzyżowej, przygotowanej przez wspólnoty młodzieżowe z całego miasta. Przejdzie ulicami Bydgoszczy w sobotę (17 marca). Początek o godz. 19.30 w katedrze.
W ubiegłym roku widowisko obejrzało około 3 tys. osób. Wielu przechodniów dołączało w trakcie, choć tego nie planowali. Byli tacy, których taka forma zszokowała.

- Grałem kibola - w tej grupie, co się biła pod operą. Podczas prób jeden z mężczyzn pytał nas, co to za ustawka. Gdy powiedzieliśmy, że przygotowujemy drogę krzyżową, nie uwierzył – opowiada brat Mikołaj Kurek ze Zgromadzenia Ducha Świętego. - Gdy zaczęliśmy się bić, podjechało nawet kilka radiowozów policji – wspomina.

- Szokujące sceny to ma być punkt wyjścia do tego, do czego chcemy uczestniczącego w drodze krzyżowej człowieka doprowadzić – tłumaczy ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Wiemy dobrze, że momentem najważniejszym drogi krzyżowej była śmierć Pana Jezusa na krzyżu, że On oddał swoje życie za nas. W momencie, gdy doprowadziliśmy całą drogę krzyżową do kościoła o. Jezuitów, gdy Jezus konał na krzyżu, na tym samym krzyżu pojawił się Najświętszy Sakrament – Pan Jezus żywy i obecny w Eucharystii. Myślę, że było wielu, którzy nawet nie planując obecności na drodze krzyżowej, doszli do kościoła i tam spotkali Go żywego.

W Jezusa wcieli się, podobnie jak rok temu, o. Maciej Sierzputowski – misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego. - W ubiegłym roku to, co przeżyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło. Odczułem to jako bardzo głęboką modlitwę, w pewnych momentach mocne zjednoczenie i zrozumienie tego, co czuł Jezus Chrystus – opowiada. - W tym roku postanowiliśmy spojrzeć na drogę krzyżową oczami Maryi, stąd też tytuł „W Jej oczach” - dodaje. - We współpracy z młodzieżą powstały konkretne stacje, które są przede wszystkim wydarzeniami z życia młodego człowieka. W to wszystko będzie wchodził Pan Jezus.

Posłuchaj całej audycji Ewy Dąbrowskiej

Wiadomości lokalne

2020-01-19, godz. 09:32 Harcerze świętowali przy wieży ciśnień. Uczcili rocznicę powrotu Bydgoszczy do Ojczyzny Biało-czerwona flaga ogromnej długości zawisła wczoraj na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Zawiesili ją harcerze ze Związku Harcerstwa Rzec ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:45 Jadą tramwaje gen. Hallera i płk Skrzyńskiego. Tak 100-lecie świętuje Toruń Tramwaje w Toruniu noszą od soboty imiona twórców niepodległości Polski. Wszystko z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do Macierzy. » więcej 2020-01-18, godz. 20:15 Ale ciekawostka! Przyrodnicy znaleźli rzadką roślinę w Barcinie Pod hasłem „Dolina Noteci. Jest jeszcze w Barcinie co chronić i czym się zachwycać” barcińska biblioteka i Stowarzyszenie Ekologiczne zorganizowały w piątek k ... » więcej 2020-01-18, godz. 18:10 Dąb Stulecia już rośnie. Na uroczystości trzy prawnuczki Jana Maciaszka Jeden z dębów w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy nosi od soboty miano Dębu Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. » więcej 2020-01-18, godz. 17:02 Błękitna Armia generała Hallera wjechała na rynek w Toruniu [zdjęcia] - Zawsze będziemy dbali o wolność i polskość naszego miasta, a także o to, by było miastem pokoju - powiedział w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski w 100 ... » więcej 2020-01-18, godz. 16:04 Bydgoszcz jest polska! Miasto biało-czerwone na stulecie powrotu do Macierzy [wideo] Bydgoszcz przybrała uroczyste oblicze z okazji 100-lecia powrotu do wolnej Polski. Na bydgoskim ratuszu pojawił się ogromny baner z napisem 'Bydgoszcz jest po ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:50 Kidawa-Błońska: 100 lat temu salwy armatnie oznajmiły, że Toruń jest wolny Wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska (PO) świętowała z Toruniem 100-lecie powrotu miasta do wolnej Polski. Zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, b ... » więcej 2020-01-18, godz. 12:50 Obchody 100. rocznicy wolnej Bydgoszczy: zmiany w organizacji ruchu w centrum W związku z planowanymi uroczystościami - do wtorku (20 stycznia) trzeba zwracać uwagę na oznakowanie na ulicach przyległych do Starego Rynku. Jeździmy inacze ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:40 Premier Morawiecki świętuje z Bydgoszczą 100-lecie powrotu do Polski [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy - powiedział w sobotę w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wszyscy urzę ... » więcej 2020-01-18, godz. 11:11 Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego nie żyje. Przegrał walkę z ciężką chorobą Zmarł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Cieśla. Tragiczną informację przekazała na portalu społecznościowym m.in. miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. » więcej
1234567