Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-08-13, 10:40 Ireneusz Sanger

Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty [zdjęcia]

Park odzyskał swój historyczny wygląd, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki. Fot. Ireneusz Sanger
Park odzyskał swój historyczny wygląd, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki. Fot. Ireneusz Sanger
Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty po rewitalizacji. Odzyskał swój historyczny wygląd, przebudowano plac zabaw, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki - symbol miasta.
Zmodernizowane zostały alejki, ścieżki i oświetlenie. Zmieniono także plac zabaw. Część urządzeń nawiązuje charakterem do specyfiki dzielnicy muzycznej. W jego obrębie wykonano też niewielki podest z desek, który umożliwi organizację kameralnych koncertów.

Wyczyszczono znajdujące się w parku rzeźby i popiersia kompozytorów. Opisujące je tabliczki stylizowane są na pulpity na nuty. Wzór nawierzchni jednej z alejek kojarzy się z klawiszami fortepianu.

- Oddajemy mieszkańcom kolejny fragment zrewitalizowanego Śródmieścia - powiedział
prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

- Liczę, że szybko stanie się on tak popularnym miejscem relaksu i rekreacji jak Wyspa Młyńska. Niebawem będziemy realizować kolejne zadania m.in. rewitalizację ulicy
Cieszkowskiego. Ogłoszony został też przetarg na remont i uporządkowanie ruchu na ulicy Chodkiewicza - dodał.

Wyjątkowo ważne było uporządkowanie istniejącej zieleni i dosadzenie roślin. Zrealizowana kompozycja zieleni uwzględnia cenny, zachowany starodrzew i nowe nasadzenia o rodzimym charakterze. Zgodnie z zaleceniami ornitologa wprowadzono też gatunki roślin owocodajnych, zapewniających pokarm dla ptakom żyjącym w parku; zaplanowano również ustawienie stylizowanych karmników dla ptaków. Kompozycję zieleni dopełnią rabaty różane i kwietniki z roślin jednorocznych, akcentujące bardziej eksponowane części parku.

Park wyposażono w 10 kamer, co pomoże ograniczyć liczbę dewastacji i zadbać lepiej o bezpieczeństwo w tej części miasta.

Projekt rewitalizacji parku został opracowany w oparciu o analizę materiałów archiwalnych i stanowi kontynuację idei autora pierwotnego projektu - Konrada Neumanna. Zmiany układu komunikacyjnego, będącego szkieletem kompozycji parku, zostały zaprojektowane w oparciu o zachowane elementy i przywróciły możliwość wygodnego poruszania się po parku.

Prace pielęgnacyjne będą jeszcze prowadzone przy szacie roślinnej. Trwają też przygotowania do remontu szaletu u zbiegu ulic Mickiewicza i Paderewskiego. Nie będą one jednak powodowały ograniczeń w korzystaniu w parku.

Park Jana Kochanowskiego jest jednym z najbardziej cennych terenów zieleni w mieście. Został założony w 1901 r., w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu krajobrazowym, o cechach szkoły niemieckiej. Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej. Dwa lata później do parku przeniesiono rzeźbę "Łuczniczki" - symbolu miasta.

Prace związane z odnową parku w centrum Bydgoszczy rozpoczęły się w sierpniu 2014 r. Całkowity koszt remontu wyniósł 4,8 mln zł, z czego 856 tys. zł to dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-01-16, godz. 20:30 Manifestacja "Włocławek murem za Owsiakiem". Czy szef WOŚP zmieni zdanie? Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zachęca włocławian do udziału w niedzielnej manifestacji, która ma nakłonić Jerzego Owsiaka, by nie rezygnował z kierowan ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:30 Rafał Bruski: Nie można pobłażać takim sytuacjom. Skarga na umorzenie śledztwa ws. "politycznych aktów zgonu" Prezydent Bydgoszczy zaskarży decyzję gdańskiej prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie 'politycznych aktów zgonu' wystawionych w 2017 r. przez Młodzież Ws ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:30 Rolnicy: Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest zła. Protest w Sępólnie Kraj. [wideo] Niemal 200 rolników głównie z powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego zebrało się przed budynkiem Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Sępól ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Kontrole bez zapowiedzi. Nowe kompetencje inspektorów ochrony środowiska Nadchodzą złe czasy dla mafii śmieciowej, czy firm zatruwających środowisko - zapowiedział w Bydgoszczy Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ins ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:15 W Kcyni szukają bezdomnych, by im pomóc. Każdy może się włączyć Kcyńscy policjanci, wspólnie z pracownikami pomocy społecznej, sprawdzali miejsca, gdzie bezdomni szukają zimą schronienia. Wszystkich informowali o możliwośc ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:03 Warsztaty rękodzielnicze, dizajnerskie i graficzne. Trwają "Ferie w Muzeum" Zajęcia dla dwóch grup wiekowych przygotowało na ferie bydgoskie Muzeum Okręgowe. W drugim tygodniu jeszcze są wolne miejsca. » więcej 2019-01-16, godz. 14:41 Były Prokurator Rejonowy we Włocławku wydalony z zawodu Piotr S. - były szef Prokuratury Rejonowej we Włocławku został wydalony ze służby prokuratorskiej. To wyrok Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w postępowani ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:52 Torunianie żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Mieszkańcy Torunia wpisują się do księgi kondolencyjnej wystawionej najpierw w Dworze Artusa, a potem przeniesionej do Urzędu Miasta. » więcej 2019-01-16, godz. 13:31 Bydgoszcz podstawia autokary na pogrzeb prezydenta Gdańska. I odwołuje imprezy Bydgoszczanie, którzy chcieliby wziąć w udział w sobotę (19 stycznia) w ostatnim pożegnaniu prezydenta Gdańska, będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:04 Prezes toruńskiej spółki oskarżony o wyłudzenie pieniędzy od klientów Za wyłudzenie 139 tys. zł od klientów odpowie przed toruńskim sądem Tomasz B., prezes spółki Marbud Zielone Wzgórze. Pokrzywdzone małżeństwo zapłaciło za reze ... » więcej
1234567