Sobota, 20 lipca 2019 r.   Imieniny: Czesława, Hieronima, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-08-13, 10:40 Ireneusz Sanger

Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty [zdjęcia]

Park odzyskał swój historyczny wygląd, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki. Fot. Ireneusz Sanger
Park odzyskał swój historyczny wygląd, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki. Fot. Ireneusz Sanger
Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty po rewitalizacji. Odzyskał swój historyczny wygląd, przebudowano plac zabaw, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki - symbol miasta.
Zmodernizowane zostały alejki, ścieżki i oświetlenie. Zmieniono także plac zabaw. Część urządzeń nawiązuje charakterem do specyfiki dzielnicy muzycznej. W jego obrębie wykonano też niewielki podest z desek, który umożliwi organizację kameralnych koncertów.

Wyczyszczono znajdujące się w parku rzeźby i popiersia kompozytorów. Opisujące je tabliczki stylizowane są na pulpity na nuty. Wzór nawierzchni jednej z alejek kojarzy się z klawiszami fortepianu.

- Oddajemy mieszkańcom kolejny fragment zrewitalizowanego Śródmieścia - powiedział
prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

- Liczę, że szybko stanie się on tak popularnym miejscem relaksu i rekreacji jak Wyspa Młyńska. Niebawem będziemy realizować kolejne zadania m.in. rewitalizację ulicy
Cieszkowskiego. Ogłoszony został też przetarg na remont i uporządkowanie ruchu na ulicy Chodkiewicza - dodał.

Wyjątkowo ważne było uporządkowanie istniejącej zieleni i dosadzenie roślin. Zrealizowana kompozycja zieleni uwzględnia cenny, zachowany starodrzew i nowe nasadzenia o rodzimym charakterze. Zgodnie z zaleceniami ornitologa wprowadzono też gatunki roślin owocodajnych, zapewniających pokarm dla ptakom żyjącym w parku; zaplanowano również ustawienie stylizowanych karmników dla ptaków. Kompozycję zieleni dopełnią rabaty różane i kwietniki z roślin jednorocznych, akcentujące bardziej eksponowane części parku.

Park wyposażono w 10 kamer, co pomoże ograniczyć liczbę dewastacji i zadbać lepiej o bezpieczeństwo w tej części miasta.

Projekt rewitalizacji parku został opracowany w oparciu o analizę materiałów archiwalnych i stanowi kontynuację idei autora pierwotnego projektu - Konrada Neumanna. Zmiany układu komunikacyjnego, będącego szkieletem kompozycji parku, zostały zaprojektowane w oparciu o zachowane elementy i przywróciły możliwość wygodnego poruszania się po parku.

Prace pielęgnacyjne będą jeszcze prowadzone przy szacie roślinnej. Trwają też przygotowania do remontu szaletu u zbiegu ulic Mickiewicza i Paderewskiego. Nie będą one jednak powodowały ograniczeń w korzystaniu w parku.

Park Jana Kochanowskiego jest jednym z najbardziej cennych terenów zieleni w mieście. Został założony w 1901 r., w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu krajobrazowym, o cechach szkoły niemieckiej. Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej. Dwa lata później do parku przeniesiono rzeźbę "Łuczniczki" - symbolu miasta.

Prace związane z odnową parku w centrum Bydgoszczy rozpoczęły się w sierpniu 2014 r. Całkowity koszt remontu wyniósł 4,8 mln zł, z czego 856 tys. zł to dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-07-20, godz. 09:12 Żużlowcy walczą o zwycięstwo, ale po tych zawodach może wygrać ktoś jeszcze. Życie! Podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu, 27 lipca, w toruńskiej Motoarenie odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Zarejestrować się mogą kibice, zawodnicy ... » więcej 2019-07-20, godz. 07:45 Kacper stracił rękę. W Łabiszynie, zbiórka pieniędzy dla chłopaka Mieszkańcy zorganizowali pomoc dla 19-letniego Kacpra. Specjalna licytacja odbędzie się podczas Pałuckiego Pikniku Rodzinnego w Łabiszynie. Gadżety na licytac ... » więcej 2019-07-20, godz. 06:00 Las Was wita, a ludzie goszczą, „Wakacyjne Radio PiK” w Tucholi! [wideo, zdjęcia] W piątek 19 lipca rozpoczęły się 60. Dni Borów Tucholskich. Podczas drugiego dnia imprezy byliśmy tam też my! » więcej 2019-07-19, godz. 19:58 Od samego patrzenia jeść się chce! Promocja kujawskiej kuchni w Kruszwicy [galeria] Przez cały piątkowy wieczór (19.07.), nad Gopłem królowało kujawskie jadło. Podczas pikniku Lokalnej Grupy Działania, z myślą o rodzinach przygotowano moc atr ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:39 Wysyp szczeniaków w toruńskim schronisku dla zwierząt. Cztery razy więcej, niż zwykle! Do schroniska całe mioty psich maluchów przynoszą właściciele suczek, które się oszczeniły. Czasem słyszy się kłamstwa, że zwierzęta zostały gdzieś znalezione ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:18 Bydgoszcz - Białe Błota: drogowy zawrót głowy już od wtorku, 23 lipca! Od najbliższego wtorku, duże utrudnienia czekają kierowców na wprawdzie krótkim, acz niezwykle obciążonym ruchem odcinku drogi wojewódzkiej 223: Bydgoszcz - B ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:38 Chrześcijańskie granie niech się stanie! Rozpoczyna się Song of Songs Festiwal W piątek (19.07.), o godz. 18.00, w Toruniu, na scenie plenerowej przy Jordankach, rozpocznie się Song Of Songs Festiwal. W programie tegorocznej edycji zapla ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:15 Młodzi i zdolni, prawie tysiąc osób: zwiedzają i dzielą się wiarą w Toruniu Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia' przyjechali do Torunia. Są z całej Polski. Podczas obozu integracyjnego odwiedzą między innymi wyższe uczelni ... » więcej 2019-07-19, godz. 15:19 Rower miejski we Włocławku z poślizgiem, ale niewielkim W sobotę mija termin uruchomienia we Włocławku roweru miejskiego. Wiadomo, że będzie opóźnienie. » więcej 2019-07-19, godz. 14:42 Uderzył kobietę w twarz, wyrwał jej telefon i pieniądze. Rozpoznajecie go? Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Szwederowo zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osoby przedstawionej na zdjęciach i filmie. To sprawca roz ... » więcej
1234567