Sobota, 17 listopada 2018 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-08-13, 10:40 Ireneusz Sanger

Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty [zdjęcia]

Park odzyskał swój historyczny wygląd, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki. Fot. Ireneusz Sanger
Park odzyskał swój historyczny wygląd, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki. Fot. Ireneusz Sanger
Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty po rewitalizacji. Odzyskał swój historyczny wygląd, przebudowano plac zabaw, odrestaurowana została rzeźba Łuczniczki - symbol miasta.
Zmodernizowane zostały alejki, ścieżki i oświetlenie. Zmieniono także plac zabaw. Część urządzeń nawiązuje charakterem do specyfiki dzielnicy muzycznej. W jego obrębie wykonano też niewielki podest z desek, który umożliwi organizację kameralnych koncertów.

Wyczyszczono znajdujące się w parku rzeźby i popiersia kompozytorów. Opisujące je tabliczki stylizowane są na pulpity na nuty. Wzór nawierzchni jednej z alejek kojarzy się z klawiszami fortepianu.

- Oddajemy mieszkańcom kolejny fragment zrewitalizowanego Śródmieścia - powiedział
prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

- Liczę, że szybko stanie się on tak popularnym miejscem relaksu i rekreacji jak Wyspa Młyńska. Niebawem będziemy realizować kolejne zadania m.in. rewitalizację ulicy
Cieszkowskiego. Ogłoszony został też przetarg na remont i uporządkowanie ruchu na ulicy Chodkiewicza - dodał.

Wyjątkowo ważne było uporządkowanie istniejącej zieleni i dosadzenie roślin. Zrealizowana kompozycja zieleni uwzględnia cenny, zachowany starodrzew i nowe nasadzenia o rodzimym charakterze. Zgodnie z zaleceniami ornitologa wprowadzono też gatunki roślin owocodajnych, zapewniających pokarm dla ptakom żyjącym w parku; zaplanowano również ustawienie stylizowanych karmników dla ptaków. Kompozycję zieleni dopełnią rabaty różane i kwietniki z roślin jednorocznych, akcentujące bardziej eksponowane części parku.

Park wyposażono w 10 kamer, co pomoże ograniczyć liczbę dewastacji i zadbać lepiej o bezpieczeństwo w tej części miasta.

Projekt rewitalizacji parku został opracowany w oparciu o analizę materiałów archiwalnych i stanowi kontynuację idei autora pierwotnego projektu - Konrada Neumanna. Zmiany układu komunikacyjnego, będącego szkieletem kompozycji parku, zostały zaprojektowane w oparciu o zachowane elementy i przywróciły możliwość wygodnego poruszania się po parku.

Prace pielęgnacyjne będą jeszcze prowadzone przy szacie roślinnej. Trwają też przygotowania do remontu szaletu u zbiegu ulic Mickiewicza i Paderewskiego. Nie będą one jednak powodowały ograniczeń w korzystaniu w parku.

Park Jana Kochanowskiego jest jednym z najbardziej cennych terenów zieleni w mieście. Został założony w 1901 r., w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu krajobrazowym, o cechach szkoły niemieckiej. Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej. Dwa lata później do parku przeniesiono rzeźbę "Łuczniczki" - symbolu miasta.

Prace związane z odnową parku w centrum Bydgoszczy rozpoczęły się w sierpniu 2014 r. Całkowity koszt remontu wyniósł 4,8 mln zł, z czego 856 tys. zł to dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy otwarty (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2018-11-16, godz. 20:39 Grudziądz chce przywrócić blask średniowiecznym spichlerzom Są realne szanse na remont spichlerzy w Grudziądzu. Miejscowy samorząd złożył wniosek na dofinansowanie odnowy tych średniowiecznych zabytków. Całość prac rew ... » więcej 2018-11-16, godz. 20:19 Bogdan Dzakanowski musi przeprosić prezydenta Bydgoszczy Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w sprawie o naruszenie dóbr osobistych prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego przez bydgoskiego radnego Bogdana Dzakanows ... » więcej 2018-11-16, godz. 19:26 "Przybyli ułani pod okienko" Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zaprezentowali się w niecodziennej roli. 16 listopada zebrali się przed gmachem budynku, by z okazji 100. rocznic ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:06 Prokuratura wydała postanowienie o poręczeniu majątkowym ws. operatora filmowego Bydgoska prokuratura wydała w piątek postanowienie o poręczeniu majątkowym w sprawie operatora filmowego Matthew L., który usłyszał m.in. zarzut naruszenia ni ... » więcej 2018-11-16, godz. 17:48 65. urodziny i ponad 40 lat pracy - prof. Zbigniew Witkowski odebrał medal Thorunium W dowód uznania zasług, wybitny prawnik i konstytucjonalista, prof. Zbigniew Witkowski został odznaczony przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego Honorowym ... » więcej 2018-11-16, godz. 13:56 6 jednostek straży pożarnej gasiło pożar kamienicy w Rynarzewie Duże zadymienie i popłoch mieszkańców spowodował pożar w dużej, piętrowej kamienicy przy Rynku w Rynarzewie w pobliżu drogi krajowej nr 5, na trasie Bydgoszcz ... » więcej 2018-11-16, godz. 13:16 Bydgoscy uczniowie będą się uczyć tolerancji i szacunku do innych Gry miejskie, przegląd teatralny, pokazy filmowe i konkursy. W ten sposób bydgoska młodzież uczy się akceptacji, życzliwości i szacunku dla innych. » więcej 2018-11-16, godz. 12:58 Maestro Antoni Wit wspomina swoje związki z Filharmonią Pomorską Maestro Antoni Wit poprowadzi wieczorem koncert z okazji 60-lecia gmachu Filharmonii Pomorskiej. Melomani wysłuchają koncertu, którego program będzie powtórze ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:38 Chciał udzielić pomocy a sam wylądował w szpitalu Wstrząśnienie mózgu i ubytek słuchu stwierdzono u ratownika medycznego, napadniętego przez operatora filmowego Matthew'a L. Poszkodowany Marcin Gizicki ma też ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:07 Runęła ściana budynku gospodarczego w Kcyni. Nie żyje 36-letni robotnik! 16 listopada w Kcyni podczas pracy zginął 36-letni mężczyzna, na którego przewróciła się ściana budynku. Obrażenia odniósł też drugi mężczyzna; jego życiu nie ... » więcej
1234567