Środa, 24 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2013-06-20, 19:25 Marek Ledwosiński

Będą cięcia wynagrodzeń we włocławskim szpitalu

Dyrektor szpitala Krzysztof Malatyński (z lewej) w czasie konferecji z wicemarszałkiem województwa Edwardem Hartwichem. Fot. Marek Ledwosiński
Dyrektor szpitala Krzysztof Malatyński (z lewej) w czasie konferecji z wicemarszałkiem województwa Edwardem Hartwichem. Fot. Marek Ledwosiński
Zła finansowa sytuacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej nowo powołany dyrektor lecznicy Krzysztof Malatyński oświadczył, że planuje obniżkę pensji wszystkich osób, pracujących w szpitalu.
- Dług szpitala wynosi około 27 mln zł, jest 14-17 zobowiązań wymagalnych, zagrożony jest comiesięczny przychód, ubiegłoroczna strata to 10 mln - wyliczał Krzysztof Malatyński.

W związku z tą sytuacją ograniczono zakupy, m.in. leków, żeby w pierwszej kolejności zużyć zgromadzone zapasy. Dyrektor podkreśla jednak, że w wyniku podjętych działań w żaden sposób nie ucierpią pacjenci.

- Kondycja szpitala jest taka, że jeśli wierzyciele stracą cierpliwość, zaczną oddawać do windykacji nasze zaległości to może się okazać, że w ogóle nie będzie środków na wypłaty wynagrodzeń. Należy jak najszybciej przeprowadzić restrukturyzację, żeby odzyskać płynność finansową. Jak głębokie będą redukcje płac na razie trudno określić, trwają rozmowy z NFZ. Liczymy na to, że Fundusz widząc jak do tej pory był finansowany Włocławek w ciągu ostatnich 5 lat, jednak wspomoże nas jakimiś środkami i wtedy dopiero będę mógł rozpocząć negocjacje ze związkami zawodowymi na temat redukcji czy zawieszenia części wypłat - informuje dyrektor włocławskiego szpitala.

- To nie jest pójście na wojnę ze związkami i lekarzami. Dyrektor zaznacza, ze jeżeli dalej utrzymywałby się taki stan, to za chwilę w ogóle nie byłoby pracy i to muszą uświadomić sobie osoby pracujące w szpitalu, zarówno na umowach jak i na kontraktach. - Zaciskanie musi się odbyć, ale chciałbym, aby było ono chwilowe i przejściowe - powiedział Krzysztof Malatyński. Ma nadzieję, że załoga zrozumie te sytuację.

Według zapowiedzi dyrektora przy obecnym finansowaniu szpitala obniżka wynagrodzeń mogłaby sięgnąć nawet 15 procent.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku działa kilkanaście organizacji związkowych. Już teraz protestuje Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Szefowa szpitalnego ogniwa tej organizacji nie wykluczyła strajku w obronie pensji pielęgniarek.
Rozmowa z dyrektorem Krzysztofem Malatyńskim
Włocławek

Wiadomości lokalne

2019-04-23, godz. 20:28 W Bydgoszczy będą się modlić za ofiary ataków terrorystycznych na Sri Lance Duszpasterstwo Akademickie 'Martyria' w Bydgoszczy zaprasza na Mszę św. w intencji ofiar zamachów na Sri Lance. » więcej 2019-04-23, godz. 19:31 Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. W mieście będzie bezpieczniej Bydgoszcz inwestuje w bezpieczeństwo. Miasto planuje doświetlić co najmniej 20 przejść dla pieszych. » więcej 2019-04-23, godz. 17:49 Płoną lasy w regionie. Ponad 100 strażaków walczyło z ogniem w Dubielnie [aktualizacja, wideo] Ponad 160 interwencji związanych z płonącymi lasami i poszyciem leśnym odnotowali dziś strażacy z naszego regionu. Powód - silny wiatr. Największy pożar wybuc ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:05 Sypniewski: Płacenie nauczycielom za strajk nielegalne i niemoralne Niemoralna, nielegalna i nieodpowiedzialna - tak Marcin Sypniewski ocenia propozycję prezydenta Rafała Bruskiego, który chce wypłacić strajkującym nauczycielo ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:27 Elektryczne, ale pedałować trzeba. Nowoczesne rowery dla strażników miejskich [wideo] Strażnicy miejscy ze Świecia nad Wisłą przesiedli się z auta na rowery. Dwa nowe elektryczne jednoślady mają pomóc mundurowym w patrolowaniu gminy. » więcej 2019-04-23, godz. 13:42 Mniej wypadków, więcej ofiar. Bilans świątecznego weekendu Kujawsko-pomorscy policjanci podsumowali świąteczny weekend na drogach w regionie. Przez cztery dni na Kujawach i Pomorzu doszło do 5 wypadków, w których 3 os ... » więcej 2019-04-23, godz. 12:55 Wiec wsparcia dla strajkujących nauczycieli w Toruniu 'Nie ma szkoły bez nauczycieli' i 'Wolność, równość, edukacja' - to niektóre hasła, jakie skandowane były pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Związek ... » więcej 2019-04-23, godz. 11:58 Dachowanie na rondzie Kujawskim w Bydgoszczy Na rondzie Kujawskim w Bydgoszczy zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich dachował. Nikt nie ucierpiał. » więcej 2019-04-23, godz. 10:50 Prezes CKK Jordanki urażony słowami kandydata na prezydenta Torunia. Złożył sądowy pozew Prezes Centrum Kulturalno Kongresowego Jordanki w Toruniu Grzegorz Grabowski pozwał Sławomira Mentzena za słowa z kampanii wyborczej z jesieni 2018 r. Walcząc ... » więcej 2019-04-23, godz. 09:43 Senator Kobiak o postaci Leona Janty - Połczyńskiego Upamiętnienie postaci Leona Janty-Połczyńskiego, działacza niepodległościowego i pięciokrotnego ministra rolnictwa w latach trzydziestych XX wieku oraz organi ... » więcej
1234567