Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Nasz Dom » Nasz Dom
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-05-29, 00:10 Redakcja

Maj

28 maja 2019

To było jedno z największych osiągnięć wywiadu Armii Krajowej. Nie tylko udało sie sporządzić plany fabryk, w których miano produkować rakiety V1 i V2, ale też pozyskano niewybuch rakiety V2, którą w ramach operacji "Most" przetransortowano z terenów okupowanej Polski do Londynu. Jak duże znaczenie miało to dla przygotowania obrony powietrznej Wielkiej Brytanii? W audycji Wojciecha Sobocińskiego o tajemnicach niemieckiej wunderwaffe i działaniach polskiego wywiadu.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 28.05.2019

21 maja 2019

Wsród wielu ważnych historycznie rocznic, maj przynosi i tę o zakończeniu II Wojny Światowej. To własnie wtedy w 1945 roku rodziła sie nowa powojenna rzeczywistość, którą udało się zmienic dopiero w 1989 roku.
  • Jak przebiegało wprowadzanie w Polsce nowego ustroju?
  • Czy Polacy umęczeni wojną przyjkmowali owe zmiany bez zastrzeżeń?
  • Kto i w jaki sposó stawał się wtedy beneficjentem nowej Polski?
Odpowiedzi na te pytania szukają naukowcy-historycy i temu przełomowemu czasowi poświęcili swoją naukową konferencję, o której mowa w audycji Wojciecha Sobocińskiego z cyklu "Nasz dom".
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 21.05.2019

14 maja 2019

W audycji Wojciecha Sobocińskiego przypominającej najważniejsze momenty polskiej historii, wspomnimy Targowicę. Zwykle w maju cieszymy się świętem pierwszej polskiej konstytucji, tej trzeciomajowej, zapominając o jej przeciwnikach, którzy skupieni wokół carycy planowali obalenie światłego polskiego czynu i rozbiór kraju.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 14.05.2019

7 maja 2019

W audycji Wojciecha Sobocińskiego o "polskich majach". To miesiąc, który zapisał się w naszej historii zarówno Konstytucją 3 Maja czy zdobyciem klasztoru na Monte Casino, ale także bratobójczą walką na warszawskim moście w czasie przewrotu majowego i zakończeniem najbardziej dramatycznej w polskich dziejach II Wojny Światowej. I te ważne majowe daty przypomnimy w audycji poświęconej polskiej historii, tradycji i polskiemu obyczajowi.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 07.05.2019