Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2020-05-31, 14:46 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Petycja w sprawie umożliwienia porodów rodzinnych w szpitalu w Toruniu

W odpowiedzi na petycję dyrekcja szpitala opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat. Fot. Archiwum
W odpowiedzi na petycję dyrekcja szpitala opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat. Fot. Archiwum
W takiej chwili kobieta nie może być sama. Potrzebuje wsparcia najbliższej osoby i trzeba jej to umożliwić - piszą autorki internetowej petycji do dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu oraz marszałka województwa. Chodzi o wytyczne dotyczące organizacji porodów rodzinnych w placówce.
– Poród to moment, którego nie da się wpisać w kalendarz, nie da się też w jego sprawie czekać na decyzję i korzystać z prawa odwołania. Nie ma na to czasu. Władze toruńskiego szpitala dały najpierw rodzicom nadzieję komunikując, że porody rodzinne będą znów możliwe, a następnie opublikowali wytyczne, które czynią dostępność do tego porodu teoretycznym rozwiązaniem przez wymaganie testu na COVID-19 ważnego tylko 5 dni, a kosztującego ponad 500 zł. Dlaczego kobieta mieszkająca najczęściej z ojcem dziecka, we wspólnym gospodarstwie, z którym przyjeżdża do porodu i nie mogłaby z nim wejść do jednoosobowej sali porodowej? Czy nie wystarczyłby taki sam triaż dla osoby bliskiej, jak dla rodzącej? – mówi autorka petycji, pod którą podpisało się już kilkaset kobiet, Alicja Stańco-Wawrzyńska.

W odpowiedzi na petycję dyrekcja szpitala opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat, w którym napisała, że zrobienie testu na COVID-19 nie jest w przypadku osoby towarzyszącej przy porodzie wymogiem, a jedynie zaleceniem. Ostateczną decyzje w tej sprawie ma podejmować lekarz.
Mówi autorka petycji, pod którą podpisało się już kilkaset kobiet, Alicja Stańco-Wawrzyńska

Dla rodziny

2020-08-13, godz. 09:04 Słuchacze wymyślili naszą radiową maskotkę. Poznajcie słonika sPIKera i autorkę Ma duże uszy, rozczulające spojrzenie, antenkę i opaskę z mikrofonem. Słonik sPIKer został maskotką Polskiego Radia PiK. W naszym konkursie na projekt maskotk ... » więcej 2020-08-13, godz. 07:03 Gospodarstwa przygarnęły seniorów! Na wsi czuli się jak w raju! Kilkudziesięciu seniorów ukończyło projekt pod nazwą 'Aktywizacja społeczno - zawodowa mieszkańców gminy Tuchola na bazie gospodarstw opiekuńczych'. Uczestnic ... » więcej 2020-08-11, godz. 07:00 Miejskie place zabaw - reaktywacja! Trwa dezynfekcja. I są też wytyczne 6 sierpnia miasto Bydgoszcz rozpoczęło stopniowe udostępnianie placów zabaw, siłowni zewnętrznych i stref do streetworkoutu w 58 lokalizacjach. Do 13 sierpnia ... » więcej 2020-08-10, godz. 19:41 Wakacje pod kontrolą inspekcji sanitarnej. Dzieci były bezpieczne! Inspektorzy Sanepidu zajrzeli na kolonie i obozy organizowane terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Co do warunków, większych zastrzeżeń nie było, ale, ja ... » więcej 2020-08-10, godz. 14:25 W Tleniu powstaje miejsce dla turystów i naukowców Centrum Czynnej Ochrony Przyrody powstaje we Wdeckim Parku Krajobrazowym w miejscowości Tleń. Będzie to budynek z salą konferencyjną, informacją turystyczną, ... » więcej 2020-08-06, godz. 09:00 Kto pomoże zbierać artykuły szkolne dla potrzebujących? Rozpoczęła się 20. edycja akcji Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „Wyprawka dla Żaka”. Wolontariusze potrzebni od zaraz! Trzeba zebrać wystarczającą iloś ... » więcej 2020-08-04, godz. 14:06 Próby sprzedaży bonu turystycznego! To oszustwo! W Internecie pojawiły się oferty osób, które próbują sprzedać bon turystyczny lub oferują płatną pomoc przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. To oszustw ... » więcej 2020-07-30, godz. 08:05 Pneumokoki im nie straszne. Seniorzy z regionu mogą się zaszczepić za darmo 1700 osób w wieku powyżej 65. roku życia zaszczepionych zostanie w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Program jest skierowa ... » więcej 2020-07-29, godz. 19:32 Rajd rowerowy wzdłuż Zalewu Wiślanego. Do pokonania 20 km, zapisy trwają Na przejazd Wiślaną Trasą Rowerową we Włocławku i okolicach zaprasza w sobotę (8 sierpnia) Urząd Marszałkowski. Do pokonania będzie 20 kilometrów. » więcej 2020-07-28, godz. 14:21 Książki dla dzieci idealne na lato Wakacje to dla najmłodszych synonim wolności i błogiego lenistwa, podczas którego mogą pozostawić szkolne problemy daleko za sobą. Letnia przerwa od nauki to ... » więcej
1234567