Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.   Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Polskie Radio PiK » Krzyżacy

"Krzyżacy" - serial radiowy

Radiowa adaptacja "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza na antenie Polskiego Radia PiK! Plejada gwiazd, znakomite efekty dźwiękowe! Premiera 18 kwietnia!

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45. Będzie to emisja krótkich 6-7-minutowych odcinków serialu.

W soboty o godz. 16.05 emitować będziemy wszystkie fragmenty z tygodnia w postaci odcinków 30-minutowych, które znajdą się na tej stronie w zakładce: "Krzyżacy" - posłuchaj.



Rok 2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci literackiego noblisty z 1905 r.

W studiu dźwiękowym Osorno powstał serial radiowy „Krzyżacy” w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Jego współproducentem jest Polskie Radiu PiK.

Realizatorzy zdecydowali się zaadaptować tę jedną z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza mając pewność, że uda się zrealizować słuchowisko nowoczesne, dynamiczne, które w warstwie dźwiękowej przypominać będzie najlepsze światowe produkcje.

Serial jest adaptacją tekstu, który został skrócony do niespełna 7 godzin – w oryginale „Krzyżacy” powinni trwać około 30 godzin - niemniej jednak pozostawiony został główny wątek nadchodzącej bitwy pod Grunwaldem oraz historie głównych bohaterów: Maćka i Zbyszka z Bogdańca, Danusi, Juranda ze Spychowa, Jagienki czy rycerza de Fourcy.

Produkcja dźwiękowa przeniesie Słuchaczy w czas i miejsce trwania powieści, a specjalnie nagrane dźwięki oraz wykreowane efekty walk, bitew oraz skomponowana przez Adama Walickiego muzyka sprawią, że słuchający z łatwością zanurzą się w opowiadanej historii.

W nagraniach udział wzięła plejada wybitnych aktorów:

Marian Dziędziel jako Maćko z Bogdańca, Józef Pawłowski jako Zbyszko z Bogdańca, Magdalena Cielecka jako księżna Anna, Robert Więckiewicz jako Jurand ze Spychowa, Andrzej Chyra jako starosta Hugo Danveld, Jerzy Trela jako komtur Zygfryd de Löwe czy Magdalena Walach jako księżna Aleksandra.

W roli Danusi będzie można usłyszeć debiutującą w radiu Katarzynę Sawczuk (finalistkę Voice of Poland, aktorkę w serialu "Czas Honoru"), a w roli Jagienki niezwykle zdolną młodą aktorkę Kaję Walden.



„Krzyżacy” to pierwszy serial radiowy wyprodukowany przy współpracy 9 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia: Radia Gdańsk, Radia Opole, Radia Wrocław, Radia Szczecin, Radia Zachód, Radia Łódź, Radia Kraków, Radia RDC oraz Polskiego Radia PiK.

premiera: 18 kwietnia 2016 r.