Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK » Historia konkursu » Grand PiK 2019
Plichta
2019-01-07, 13:29 Magdalena Gill

Grand PiK 2019

Statuetka Grand PiK
Statuetka Grand PiK
Konkurs Artystycznych Form Radiowych od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce.

Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem konkursowych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.

W Konkursie uczestniczy corocznie kilkadziesiąt utworów, które różni gatunek, ale łączy sztuka. Są to zarówno słuchowiska, reportaże, audycje publicystyczne, dokumenty, jak i inne formy nie mieszczące się w zdefiniowanych gatunkach radiowych. Historia konkursu pokazuje ich ewolucję, a próby artystycznej konwersji przynoszą zaskakujące rezultaty.

Otwarta formuła Konkursu obejmuje również producentów – mogą nimi być nadawcy publiczni, a więc spółki Polskiego Radia, ale także stacje komercyjne, twórcy niezależni i podmioty zagraniczne. Z roku na rok rośnie zainteresowanie nie tylko autorów, ale i odbiorców artystycznej twórczości radiowej.

W tym roku poszerzamy formułę o Warsztaty dla Studentów, adeptów dziennikarstwa i konkurs na najlepszą „amatorską” pracę. Zależy nam na propagowaniu sztuki radiowej właśnie już wśród studentów dziennikarstwa, zachęcając ich do obserwacji ludzi, wydarzeń, zjawisk i przedstawienia swoich wizji w formie reportażu radiowego. Konkurs Akademicki będzie okazją do poddania się ocenie profesjonalnego jury, a warsztaty będą praktyczną nauką sztuki radiowej.

Termin oraz miejsce konkursu i warsztatów: 9-12 kwietnia 2019 r., studio radiowe im. Jeremiego Przybory w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK.