Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK » Historia konkursu
Plichta
2018-01-10, 09:12 Ireneusz Sanger

Grand PiK 2017

Gala Finałowa Grand PiK 2017 - werdykt jury

Laureatki Grand PiK 2017 Żaneta Walentyn i Adriana Andrzejewska
Laureatki Grand PiK 2017 Żaneta Walentyn i Adriana Andrzejewska
Nagroda Główna GRAND PiK 2017, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o wartości 15.000,00 zł brutto przyznana została Żanecie Walentyn i Adrianie Andrzejewskiej z Polskiego Radia PiK za utwór pt. „Dziewczynka z Topolowej 6”, za przejmującą opowieść o poszukiwaniu tożsamości, ukazaną w formie łamiącej konwencję reportażu radiowego.

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego, ufundowana przez Polskie Radio PiK, w wysokości 3.000 zł przyznana została Teresie Droździe i Januszowi Deblessemowi za utwór pt. „Pan Ciuchcia”, za kształt artystyczny oraz dźwiękową urodę opowieści o uniwersalizmie sztuki i procesu twórczego.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości 10.000,00 zł przyznana została Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za utwór pt. „Zdrajca czy bohater”, za przywołanie atmosfery lat stalinowskich w Polsce, represji dotykających przeciwników ustroju, w przejrzystej narracji, z umiejętnym wykorzystaniem materiałów archiwalnych.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, w wysokości 5.000,00 zł przyznana została Anecie Gałaburdzie i Dorocie Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok za utwór pt. „Jak łabędzie – opowieść o Saszy”, za atrakcyjne dźwiękowo udokumentowanie niecodziennego wydarzenia i próbę znalezienia metafory dotyczącej związków człowieka z przyrodą.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, w wysokości 5.000,00 zł przyznana została Ewelinie Karpacz –Oboładze ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za utwór pt. „Taśmociął”, za dźwiękowy portret artysty radia nawiązujący do Jego słyszenia świata.

Wyróżnienie w Konkursie GRAND PiK 2017, nagroda finansową o wartości 1.000,00 zł brutto, ufundowana przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy, przyznana została realizatorowi Kamilowi Kalickiemu z Polskiego Radia Białystok za realizację utworu pt. „Jak łabędzie – opowieść o Saszy”, za stworzenie radiowego języka opowieści o brytyjskiej ekolożce.

Grand PiK 2017 - 50 autorów, 27 dzieł!

Do tegorocznej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych zgłoszonych zostało 27 dzieł z całej Polski w tym z Białegostoku, Gdańska, Szczecina, Katowic, Kielc, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia, Bydgoszczy.

Wśród nich były reportaże, słuchowiska i inne utwory na styku form. Pretendującymi do nagrody głównej statuetki Grand PiK jest aż 50 autorów, realizatorów, reżyserów.
Prace oceniało jury w składzie:

Henryk Rozen - przewodniczący

Henryk Rozen
Henryk Rozen
Reżyser teatralny. W latach 1986-1991 był dyrektorem Teatru Polskiego Radia. Reżyserował w radiowych teatrach Europy, m. in. na antenie Radia BBC. Jest laureatem tzw. „radiowego Oscara”, czyli nagrody Prix Italia w 1989 r. - za reżyserię radiową słuchowiska pt. „Z głębokości wód”, ponadto jest wielokrotnym laureatem nagród na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. W grudniu 2016 r. został nagrodzony Splendorem Splendorów za wkład w rozwój radia artystycznego.

Katarzyna Michalak

Katarzyna Michalak
Katarzyna Michalak
Dwukrotna laureatka Prix Italia za reportaż pt. „Niebieski płaszczyk” oraz audycję pt. „Modlitwa zapomnianej” (we współpracy z Dorotą Hałasą). W 2005 roku wraz z Moniką Hemperek otrzymała pierwszą nagrodę na konkursie Prix Europa za reportaż pt. „Chłopcy z Wygnanki”, a w 2014 roku została laureatką konkursu Prix Marulić za reportaż pt. „Złoty chłopak”. Katarzyna Michalak była polskim przedstawicielem w komisji ds. reportażu radiowego przy Europejskiej Unii Nadawców.

Andrzej Brzoska

Andrzej Brzoska
Andrzej Brzoska
Reżyser dźwięku od ponad czterdziestu lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Jego praca była wielokrotnie nagradzana na polskich i międzynarodowych konkursach m.in. Prix Italia (słuchowisko Testament autorstwa Macieja Drygasa w reżyserii Andrzeja Brzoski, „Cyrk odjechał, lwy zostały” autorstwa Andrzeja Mularczyka, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, „Z głębokości wód” scenariusz Andrzej Mularczyk, reżyseria Henryk Rozen, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska), Prix Europa („Andy” scenariusz i reżyseria Krzysztof Czeczot, realizacja dźwięku Andrzej Brzoska). Założyciel Radia dla Dzieci w Rwandzie (wraz z Maciejem Drygasem). Laureat nagrody Pro Media Artis.

Janina Jankowska

Janina Jankowska
Janina Jankowska
Laureatka wielu polskich i międzynarodowych konkursów reportażu m.in. Prix Italia za reportaż pt. „Polski sierpień”, Premios Ondas za reportaż pt. „Powódź wszystkich Polaków”, Prix Europa za stworzenie koncepcji konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory, Grand Press za reportaż pt. „Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz (rep. zrealizowany z Magdą Skawińską). Od połowy lat siedemdziesiątych współpracowała z wydawnictwami niezależnymi. Internowana i aresztowana za działalność opozycyjną w pierwszej połowie lat 80. Członkini i Przewodnicząca Rad Programowych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W 2011 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artystyczna forma radiowa jest najbardziej spektakularną oraz najtrudniejszą twórczością radiową, stąd potrzeba ciągłego doskonalenia twórców i promocji tego typu twórczości. Temu służą warsztaty sztuki radiowej.

Rozmowy na temat narracji, dubbingu, teatru naturalnego, a także nowatorskich form w sztuce radiowej prowadzi:
W warsztatach sztuki radiowej i dyskusji o konkursowych utworach uczestniczy 27 uczestników.

Swoją obecność w przedsięwzięciu potwierdził przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji p. Witold Kołodziejski. Radio PiK S.A. spodziewa się też wielu innych znakomitych gości.

Grand PiK 2017 - galeria

Konkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2017" odbywa się w terminie 24 - 27 kwietnia 2017 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku.

Do Konkursu mogą być zgłaszane utwory będące przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, odznaczające się artystyczną formą przekazywanych treści.

Wyróżnione w poprzednich edycjach Konkursu Grand PiK dzieła z powodzeniem uczestniczą w wielu międzynarodowych konkursach, promując polską radiofonię.

Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej stwarzają niepowtarzalną możliwość wymiany doświadczeń i ocen artystycznych poszukiwań.