Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Kultura
Zakątek
2021-03-30, 06:53 Ewa Dąbska/Redakcja

Sale wystawowe, księgarnia, kawiarnia. Muzeum otwiera się po remoncie [zwiastun]

Budynek przeszedł remont konserwatorski, dobudowano także nowy obiekt/fot. Facebook
Budynek przeszedł remont konserwatorski, dobudowano także nowy obiekt/fot. Facebook
We wtorek (30 marca) w samo południe Muzeum Okręgowe im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otwiera ponownie swoje podwoje przy ulicy Gdańskiej 4. Ze względu na obecną sytuację będzie to otwarcie online, które będzie można śledzić na kanale YouTube muzeum.
Budynek przeszedł remont konserwatorski, dobudowano także nowy obiekt. W starym będą mieściły się biura, całe piętro jest oddane z przeznaczeniem na sale wystawowe – z siedmiu na razie trzy zostały zagospodarowane. Trzecia kondygnacja – poddasze – jest przeznaczona w dużej mierze na pracownie konserwatorskie, tam też znajduje się sala kolumnowa, w której najprawdopodobniej pokazywany będzie „Skarb bydgoski”.

- Nowa, dobudowana część posiada przestrzeń recepcyjną, w której być może znajdzie się też księgarnia z wydawnictwami artystyczno-naukowymi, jest też miejsce na bibliotekę z czytelnią oraz małą kawiarnię. Tam też znajduje się pomieszczenie z przestrzenią wielofunkcyjną na prezentację wystaw, spotkania i dyskusje – wymienia Wacław Kuczma, dyrektor muzeum.

Stary budynek jest związany z muzeum od 1945 roku. - Niestety od 2009 roku był nieczynny, była to trochę ruina. Dobrze, że podjęto rewitalizację obiektu, by przywrócić go muzeum, bo to byłaby wielka szkoda, gdyby budynek sprzedano. Jest on symbolem bydgoskiego muzeum – mówi dyrektor.

Modernizacja kosztowała 14,5 mln zł. Większość pieniędzy – ponad 10 mln zł – przekazało miasto, reszta pochodzi z UE.


Mówi Wacław Kuczma, dyrektor muzeum

Kultura

2021-06-21, godz. 08:37 Gruszka, Topa, Więckiewicz i Bydgoszcz! Prapremiera „Miasta” w kinie Orzeł [zdjęcia] Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa i Robert Więckiewicz wystąpili w rolach głównych w filmie „Miasto” bydgoszczanina Marcina Sautera. Jedną z głównych ról zagr ... » więcej 2021-06-20, godz. 21:33 W tym filmie grają osoby z Zespołem Downa. Premiera „Amatorów” w Bydgoszczy Pokaz filmu i spotkanie z jego twórcami. W kinie Orzeł odbyła się bydgoska premiera „Amatorów” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. W filmie obok znanych aktoró ... » więcej 2021-06-20, godz. 19:43 Edukacja kulturowa w bydgoskim Fordonie: są pieniądze na organizację wydarzeń Można zdobyć dofinansowanie wydarzeń w ramach edukacji kulturowej w bydgoskim Fordonie. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. szkoły, biblioteki, organizacje poza ... » więcej 2021-06-20, godz. 15:46 21 koncertów w zabytkach Torunia. Startuje festiwal Nova Muzyka i Architektura Musicalowy koncert zainauguruje w niedzielę (20 czerwca) w Toruniu 25. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Muzyczne spotkanie odbędzie się w s ... » więcej 2021-06-20, godz. 14:32 Działania artystów, debaty, koncerty. Festiwal „Oko nigdy nie śpi” w Ostromecku Otwarcie wystawy Marka Chlandy pt. „Cud' w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy zainaugurowało 8. edycję  festiwalu „Oko nigdy nie śpi', organizowanego przez Fu ... » więcej 2021-06-19, godz. 16:30 Tofifest Toruń: specjalny Złoty Anioł Bella Women dla Sandry Drzymalskiej Sandra Drzymalska została laureatką Złotego Anioła Bella Women Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Jak czytamy w uzasadnieniu, „Sandra Drzymalska jest akt ... » więcej 2021-06-19, godz. 15:16 Maria z Nazaretu. Jej teatralne wyznanie jest mocne, prowokacyjne... „Testament Marii' to najnowsze przedstawienie przygotowane na Scenie na Zapleczu Teatru Horzycy w Toruniu. Premiera już dziś (19.06.). Jest to monodram, w któ ... » więcej 2021-06-19, godz. 12:15 Sztuka i świętość natury - ta wystawa pyta o przetrwanie świata [zdjęcia] Trzydziestu siedmiu artystów z Polski, Niemiec i Litwy prezentuje swoje prace na wystawie X Triennale Sztuki Sacrum. Świętość natury?. Ekspozycja otwarta zost ... » więcej 2021-06-19, godz. 11:30 Państwo Wanda i Leonard Pietraszakowie przekazali Bydgoszczy cenną kolekcję obrazów „Stanisławski i uczniowie' to tytuł wystawy, którą już można oglądać w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Ta wspaniała kolekcja prawie 60 obrazów autorstwa Jana S ... » więcej 2021-06-18, godz. 17:23 To będzie koncert idealny na gorący wieczór: „Sen nocy letniej" „Sen Nocy Letniej' - tak Filharmonia Pomorska zatytułowała koncert symfoniczny, który poprowadzi dziś (18.06.) Jose Maria Florencio - obecnie dyrektor muzyczn ... » więcej
1234567